ból kręgosłupa

Wstawanie z łóżka bez przeciążania kręgosłupa

Ból kręgosłupa szacunkowo towarzyszy około 60-80% populacji w krajach zachodnich. Jest to niewątpliwie ogromy problem, który ma szansę stać się plagą XXI wieku.

Czynniki wpływające na ból kręgosłupa

Siedzący tryb życia, stres, zabieganie, brak odpowiedniej profilaktyki, mała aktywność fizyczna sprawiają, że problem narasta i zaczyna dotykać osób coraz młodszych. Szacuje się, że prędzej czy później każdy z nas na własnej skórze doświadczy, czym jest ból kręgosłupa.

CZYTAJ:  Materace bezpieczne dla zdrowia – certyfikaty

Wszyscy wiemy, że jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, powinniśmy odpowiednio o siebie zadbać. Pilnować właściwej postawy podczas stania, siedzenia, stwarzać jak najbardziej ergonomiczne warunki do pracy, bezpieczne podnosić/nosić ciężkie przedmioty. Dbać o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i nawadnianie organizmu. To wszystko są kwestie, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl, jeśli mówimy o „zdrowych plecach”.

Jednak czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że sposób, w jaki wstajesz z łóżka, może mieć duży wpływ na Twój kręgosłup?

Jak powinniśmy wstawać?

Spróbuj sobie przypomnieć, jak wygląda Twój zwyczajny poranek. Czy po przebudzeniu masz czas, żeby spokojnie „przeciągnąć się”, czy raczej zrywasz się szybko do obowiązków, które już piętrzą się od samego rana? Jak wygląda sam moment wstawania z łóżka? Z leżenia na plecach szybko podnosisz się do siadu i wstajesz, czy raczej po przeciągnięciu się spokojnie odwracasz się na bok i spuszczając nogi z łóżka, powoli podnosisz tułów, odpychając się ręką od materaca?

Prawidłowe wstawanie z łóżka powinno dokładnie tak wyglądać. Dobrze wiedzą o tym kobiety w zaawansowanej ciąży, kiedy to intuicyjnie wstają właśnie w ten sposób. Powinniśmy brać z nich przykład.

Nieprawidłowe wstawanie z łóżka przeciąża kręgosłup. Mięśnie, które mają za zadanie ochronę kręgosłupa, nie są jeszcze rozgrzane, więc nie stabilizują go odpowiednio. Dlatego nagłe zrywanie się może być przyczyną przeciążenia, które prowadzi do dyskomfortu, a nawet bólu.

Kto w swoim życiu doświadczył bólu kręgosłupa, ten doskonale wie, że może on znacząco i skutecznie ograniczyć normalne funkcjonowanie. Dlatego warto chronić swój kręgosłup już od pierwszych chwil dnia, a nawet w nocy. Odpowiednio dobrany materac, który zapewni naszemu kręgosłupowi właściwe podparcie w czasie snu, to również nieoceniona inwestycja.

CZYTAJ:  Materace dla seniorów

Profilatyka

Stosując odpowiednią profilaktykę, możemy w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu pleców. Właściwe wstawanie z łóżka to jedna z tych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. A poza wymienionymi już wcześniej zachowaniami prozdrowotnymi warto zagłębić się nieco w temat core stability, czyli stabilizacji centralnej, bez której o zdrowym kręgosłupie możemy jedynie pomarzyć.

Niewątpliwie należy też zwrócić uwagę na wysokość powierzchni spania przy wyborze łóżka i materaca. Optymalnie powinno być to ok. 55 cm licząc od podłogi, ale  wartość ta oczywiście jest mocno uzależniona od wzrostu człowieka. Szczególnie jest to istotne dla seniorów, których układ kostny nie jest już tak elastyczny i źle znosi przeciążenia. Modne obecnie rozwiązania np. materac na podłodze czy styl japoński nie są dobrym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ