dobry materac

Dobry materac podstawą dobrego snu

11

Podczas zakupu materaca zastanawiamy się, jaki model wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, co wiąże się z większą trudnością kupna i rodzi wiele pytań. Wiadomo, że komfort snu wpływa na nasz nastrój i samopoczucie dnia następnego.

Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór. Warto zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego jest on wykonany. Można sprawdzić, czy ma zdejmowany pokrowiec. Ale to dopiero początek. Wybrać twardy czy miękki, sprężynowy, ze stelażem czy bez, a może jeszcze jakiś inny? Gruby czy niekoniecznie? Jaki wpływ ma to wszystko na komfort snu? Otóż ma i okazuje się, że powinniśmy wybierać materac z rozwagą, nie patrząc tylko na to, by był najtańszy. Paradoksalnie bowiem taki wybór może nas potem drogo kosztować. Nieprzespane noce lub dyskomfort po przebudzeniu – to wówczas dopiero początek.

Od czego zacząć?

Pozycja, w jakiej śpisz

Przede wszystkim materac musi być dopasowany do naszej wagi i pozycji, w której śpimy. Jeżeli najczęściej śpimy na boku, będziemy potrzebować materaca dopasowującego się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Taki materac utrzymuje nasz kręgosłup w naturalnej linii lekkiej litery S. Doskonałym wyborem będzie tutaj materac piankowy wysoko- i termoelastyczny.  Również część materaców lateksowych, a nawet sprężynowych będzie spełniać twoje oczekiwania. Jeżeli śpisz na wznak, masz większy wybór, ponieważ śpiąc w ten sposób, ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Gdy zaś jesteś wiercipiętą i często zmieniasz pozycje w czasie snu, powinieneś wybrać materac przede wszystkim z pianki visco – termoelastycznej, bądź w określonych przypadkach z pianek wysokoelastycznych. Takie materace, odpowiednio wyprofilowane, szybko dopasowują się do kształtu ciała.

Waga ciała

Ciężar ciała też ma bardzo duże znaczenie. Osobom z dużą wagą poleca się materace grubsze, najlepiej wielowarstwowe. Należy też zwrócić uwagę na to, by materac nie był zbyt twardy ani zbyt miękki. Zbyt twardy materac powoduje podczas snu długotrwałe naciskanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – drętwienie kończyn. Bardzo negatywnie działa też na naszą skórę, która na wskutek zbyt dużego nacisku jest niedotleniona i słabo ukrwiona. Wynikiem jest szybsze starzenie się skóry, a więc pojawianie się brzydkich zmarszczek. Natomiast jeżeli nasz materac jest zbyt miękki, nasze ciało zapada się, a rano mamy problem z wyprostowaniem się, jesteśmy zmęczeni i bolą nas plecy.

Miło jest obudzić się wyspanym, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o zakupie materaca, tylko dobrze się do tego przygotować. Przecież nie od dziś wiadomo, że dobry sen to dobry dzień. A nie ma nic gorszego niż wiercenie się przez pół nocy, byleby tylko wygodnie zasnąć, a rano i tak obudzić się z bólem pleców.

Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiedni?

Połóż się na wznak na materacu. Poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.

Stelaż materaca też ma znaczenie

Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Niestety, bardzo często skraca żywotność zakupionego materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem – odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich elastyczności, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Takie stelaże doskonale współpracują z większością materaców piankowych, lateksowych i termoelastycznych. Nie tolerują jednak rozwiązań wykorzystujących sprężyny oraz wkłady kokosowe.

CZYTAJ:  5 negatywnych skutków złego doboru stelaża

Materace do spania: krótka charakterystyka

Materac sprężynowy, bonellowy

Trzon materaca to sprężyny w kształcie bonelli (dwa okręgi połączone spiralą). Wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży – większą siłę wypierania. Sprężyny są ze sobą połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Niepolecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Jego trwałość jest bardzo niska.

Materac sprężynowy, kieszeniowy

Wkład materaca stanowią pionowe sprężyny obłożone pianką poliuretanową. Sprężyny, z których każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny, łączą się ze sobą tylko w punktach styczności. Podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Wykonane są zwykle z różnej grubości drutu i różnią się wysokością. Dzięki temu lepiej dopasowują się do kształtu ciała, odciążają kręgosłup. Materace tego typu są wygodne w użyciu, mogą mieć właściwości rehabilitacyjne. Niestety, sprężyna ma określą elastyczność i oddaje sporo nacisków punktowych. Dlatego wybierając materace sprężynowe, warto zastanowić się nad modelami opartymi na sprężynie 1000S multipocket.

CZYTAJ:  5 powodów, dla których warto zainwestować w dobry materac

Materac lateksowy

Blok pianki powstaje w wyniku połączenia mleczka kauczukowego (czyli lateksu) z produktami pochodzenia syntetycznego. Materac jest wytrzymały, odporny na trwałe odkształcenia, wykazuje się cechami antybakteryjnymi. Ma wysoki stopień elastyczności, dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Pamiętać jednak należy, że materiał ten jest wrażliwy na promienie UV oraz wilgoć. Jest to dobre rozwiązanie nawet dla dzieci, pod warunkiem iż nie mają alergii na białka, które zawiera naturalny kauczuk.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy?

Materac piankowy, wysoko- i termoelastyczny

Perfekcyjnie dopasowuje się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Materace z pianki termoelastycznej reagują na temperaturę ciała (im wyższa, tym większe odkształcenie). Materace mogą się składać w 100% z pianki wysokoelastycznej lub z warstw (w środku pianka wysoko-, na zewnątrz termoelastyczna). Inne zalety tych materacy? Lekkość, dobra wentylacja, a w przypadku pian opartych na olejach roślinnych – całkowita naturalna antybakteryjność i antyalergiczność. Materace tego typu zapewniają zazwyczaj najlepsze punktowe podparcie ciała na linii całego ciała, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Plusem jest także duża wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

Materac kokosowo-piankowy lub lateksowy

Podstawą materaca jest mata wykonana z palmy kokosowej (oczyszczonej, sprasowanej), obłożona kilkoma warstwami pianki (poliuretanowej/lateksu). W porównaniu z innymi typami materaców charakteryzuje się większą twardością. Jest jednak cieplejszy, bardziej przewiewny. Według wielu producentów eliminuje też niekorzystne dla zdrowia działanie pól elektromagnetycznych.

Wybór materaca nie jest jednak łatwy. Dlatego warto odwiedzać wyspecjalizowane firmy, gdzie znajdziesz nie tylko produkt, ale także fachową wiedzę. I właśnie przede wszystkim z takimi firmami fabryka MATERASSO stara się współpracować.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ