jak dbać o pokrowiec na materac?

Jak dbać o pokrowiec na materac?

2

Pokrowiec na materac zapewnia higienę i wspiera komfort snu użytkownika. Jak dbać o pokrowiec na materac, by na długo zachował swoje właściwości?

Dbanie o pokrowiec materaca powinno obejmować:

  • regularne odkurzanie (raz w tygodniu przy okazji większych porządków lub każdorazowo, przy zmianie pościeli),
  • pranie – 2, 3 razy do roku,
  • doraźne czyszczenie – z kłaczków, skudleń i drobnych plam – w miarę pojawiania się.
CZYTAJ:  5 zasad odpowiedniego doboru pokrowca na materac

Odkurzanie pokrowca najlepiej wykonywać specjalną, mniejszą szczotką dołączaną zazwyczaj do zestawu z odkurzaczem. Jeśli jej nie mamy, można pokusić się o delikatne sczesanie pokrowca zwykłą szczotką a następnie zebranie zanieczyszczeń samą ssawką. Odkurzanie należy przeprowadzać delikatnie, ale regularnie – dzięki temu na powierzchni materaca nie będą rozwijały się bakterie.

jak dbać o pokrowiec na materac

Pranie pokrowca – jak to zrobić?

Pranie pokrowca nie jest prostą sprawą. Nawet mając pokrowce na materac rozsuwane z dwóch czy trzech stron, co pozwala na wygodne zdejmowanie i zakładanie na materac, możemy napotkać na problem z włożeniem go do pralki. Przy większym materacu (140 x 200 i większym) włożenie do pralki ważącego kilka kilogramów pokrowca może zaowocować urwaniem bębna.

Pokrowce Materasso rozsuwają się całkowicie. Po ich zdjęciu z materaca można podzielić pokrowiec na dwie części i wyprać je osobno w pralce automatycznej bez ryzyka uszkodzenia bębna i z pewnością, że pokrowiec zostanie dokładnie wyczyszczony.

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac na nowy?
CZYTAJ:  Tanie materace kieszeniowe – 4 powody, by ich nie kupować

Pokrowce Materasso można prać w temperaturze do 60 stopni (w przypadku pokrowców pikowanych pianą visco – do 30 st. C i uwaga! Nie można ich wirować). Nie stracą one ani formy, ani właściwości, a pozwalają na zachowanie maksimum higieny użytkowania.

Jeśli nie mamy odpowiedniej pralki, która pozwala na wypranie materaca bądź zakupiliśmy materac, w którym pokrowiec nie ściąga się całkowicie rozwiązaniem może być pranie parowe, które dokładnie usuwa zabrudzenia i zanieczyszczenia. W ten sposób można też czyścić materac po zdjęciu pokrowca.

Warto pamiętać, że zdejmowanie pokrowca i jego wietrzenie na słońcu w słoneczny dzień, bez prania to bardzo zły pomysł. Nie tylko nie odświeża ono pokrowca, ale dodatkowo promienie słoneczne i wysoka temperatura, wzmagają namnażanie się roztoczy. Wietrzenie (czy to materaca czy pościeli) to dobry pomysł, ale tylko zimą, przy dużym mrozie, ponieważ niskie temperatury zabijają roztocza.

CZYTAJ:  Co żyje w Twoim materacu?

Ciekawym rozwiązaniem, jest staroświecka metoda czyszczenia tkanin roztworem sody oczyszczonej z wodą. Soda nie tylko doskonale czyści, usuwa nawet plamy z krwi, ale przede wszystkim wiąże wilgoć i zabija przykre zapachy. Należy jednak pamiętać, że soda ma też negatywne działanie – częste używanie tego środka osłabia włókna tkaniny i powoduje jej stopniowe niszczenie. Nie mniej, jeżeli nie macie możliwości wyprania pokrowca, to warto zastanowić się nad tą alternatywną metodą.

Ochraniacz na materac

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ryzykować zabrudzeniem pokrowca jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci ochraniacza. Pozwala uchronić górną powierzchnię materaca i pokrowca przed zaplamieniem, zalaniem i kurzem. Ochraniacze składają się najczęściej z jednej warstwą tkaniny, niekiedy podgumowanej lub wykonanej z tkanin nieprzepuszczających płynów. Ochraniacz zakłada się na górną część materaca, a utrzymywany jest on za pomocą gumek zakładanych na rogi materaca. Ochraniacz jest szczególnie polecany, gdy mamy w domu zwierzęta, małe dziecko bądź osobę obłożnie chorą.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ