który materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy

Który materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy?

4

Planując zakup materaca, na pewno zastanawiasz się, jaki rodzaj jego wypełnienia będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy. Wygodny materac to taki, który spełnia potrzeby i oczekiwania oraz jest dopasowany do ciała i jego przyzwyczajeń. Ponieważ sklepy oferują wiele materacy, w głowach klientów pojawia się pytanie o to, który materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy? Sprawdź, jakie cechy posiada każdy z nich.

Materace piankowe

Najprostsze modele materacy piankowych zbudowane są ze zwykłej i taniej pianki poliuretanowej. To zły wybór, gdyż taki materac nie zapewni dobrego podparcia sylwetki, nie jest też ani trwały, ani elastyczny. W nowoczesnych materacach piankowych używa się pianek o różnorakich i innowacyjnych technologiach produkcji. Odznaczają się niebywałą elastycznością oraz odpornością na deformacje. Dzięki zbitej i stabilnej powierzchni ciężar ciała rozkłada się na nich równomiernie. Zaawansowanymi technologicznie piankami są te wysoko- oraz termoelastyczne. Pianka wysokoelastyczna (np. w materacu Swiss Lavender), dzięki swej dużej giętkości bardzo dobrze dopasowuje się do wszystkich krzywizn ciała, odpowiednio je podpierając. Po jej obciążeniu szybko wraca też do swojego pierwotnego kształtu. Pianka termoelastyczna (np. w materacu Viscogreen) posiada dodatkową właściwość zwiększania swojej miękkości pod wpływem temperatury ciała użytkownika. Materace piankowe polecane są osobom posiadającym problemy z kręgosłupem i stawami. Także alergikom ze względu na strukturę minimalizującą rozwój bakterii i gromadzenie się roztoczy. Są również dobrym wyborem w komplecie z regulowanym stelażem, gdyż nie ma tu ryzyka odkształcenia lub pęknięcia materiału.

CZYTAJ:  Oddychająca pianka do materaców. Jak to działa?

Materace sprężynowe

Jeśli wybór ma paść na ten rodzaj materaca, to warto brać pod uwagę jedynie sprężyny kieszeniowe. Istnieją także materace ze sprężynami bonellowymi, jednak jest to przestarzała, niewygodna i nietrwała technologia. Sprężyny w materacach kieszeniowych (np. w materacu Lavender Bio-ex), jak wskazuje nazwa – umieszczone są w oddzielnych materiałowych kieszonkach. I to właśnie te kieszonki – a nie same sprężyny jak w materacach bonellowych – połączone są ze sobą drutem tworzącym wygodną i sprężystą konstrukcję materaca. Dzięki takiej budowie każda ze sprężyn pracuje niezależnie od innych. To sprawia, że materac ugina się tylko w miejscach nacisku, nie zaś na całej powierzchni. Sprzyja to amortyzacji ruchów śpiącej z nami osoby – niweluje falowanie materaca. Sprężyny, będące rdzeniem materaca, obłożone są płytami z pianki. Najlepszym wyborem spośród materacy ze sprężynami kieszeniowymi jest typ „multipoket” (np. w materacu Amerika). Ma on bardzo dużą ilość sprężyn na metr kwadratowy materaca. A im więcej sprężyn, tym lepsze podparcie dla kręgosłupa i całego ciała. Materace sprężynowe są jednak cięższe od piankowych – może mieć to znaczenie dla osób, które często się przeprowadzają. Należy też częściej zmieniać ich ułożenie na łóżku, aby sprężyny zużywały się równomiernie.

Który materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy?

Znasz już budowę i funkcjonalności obu typów materacy. Nie damy Ci gotowej odpowiedzi na pytanie, który z nich będzie lepszy dla Ciebie. Każdy z nas ma inną budowę ciała i wymagania, potrzebuje innej twardości, różnie też definiuje wygodę. Żeby wybrać najlepszy dla siebie materac, należy po prostu spędzić na nim w sklepie trochę czasu. Połóż się w różnych pozycjach na obu rodzajach i sprawdź, na którym Twoje ciało czuje się bardziej komfortowo.

CZYTAJ:  Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ