materace antyalergiczne

Materace dla alergików

1

Alergie to coraz poważniejszy problem, który dotyka już aż ponad 40% społeczeństwa[i]. Najwięcej alergików mieszka w dużych miastach, gdzie występuje największe zanieczyszczenie. Czy można ochronić się przed alergenami w sypialni?

Czym jest alergia?

To nieprawidłowa reakcja organizmu (nadwrażliwa) na konkretne bodźce. Organizm alergika dany alergen traktuje jako coś zagrażającego (mimo tego że w rzeczywistości nie jest on niebezpieczny) i uruchamia reakcję obronną, która wywołuje stan zapalny w organizmie objawiający się na różne sposoby. Niektóre reakcje alergiczne są uciążliwe, ale niegroźne (np. nieżyt nosa czy wypryski skórne), niektóre groźne (np. zapalenie spojówek, rozległe egzemy), a niektóre śmiertelne (wstrząs anafilaktyczny, duszności).  Alergik, aby uniknąć nieprzyjemnych (i niebezpiecznych) objawów, przede wszystkim musi unikać kontaktu z alergenami, by nie narazić się na reakcję organizmu. A ponieważ alergenem może być w zasadzie wszystko, zarówno produkty naturalne: pyłki, konkretne rośliny, sierść zwierzęcia, jak i produkty syntetyczne: lateks, metal, konserwant – alergik musi (a przynajmniej powinien) wiedzieć, co go uczula.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy?

Materace antyalergiczne – co to właściwie znaczy?

Dla każdego alergika ważnym jest, by przebywać w środowisku pozbawionym tego, co go uczula. Dzięki temu może wieść normalne życie bez uciążliwych objawów alergii. Aby spać spokojnie, materac, pokrowiec, pościel i wszystko, co otacza alergika w łóżku musi mu zapewniać izolację od alergenów. Oznacza to, że zarówno wszystkie te elementy muszą być wykonane z nieuczulających materiałów oraz muszą maksymalnie niwelować możliwość osadzania się i rozwoju na nich tego, co alergika uczula. Materac antyalergiczny nie leczy alergii, ale dzięki temu z czego i jak jest zbudowany, pozwala:

  • zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej, wywołanej tym, co znajduje się w jego składzie,
  • zredukować możliwości rozwoju wewnątrz i na powierzchni materaca roztoczy, pleśni, grzybów (jedne z najczęstszych alergenów) i absorpcji pyłków oraz cząsteczek.
CZYTAJ:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Jak materac redukuje objawy alergii?

  • Poprzez strukturę pianki, która zawiera ekstrakty bakteriobójcze (a sama wykonana jest z nieuczulających materiałów). Pianka powinna też mieć właściwości wentylacyjne, by możliwa była wymiana powietrza w materacu.
  • Dzięki zdejmowalnemu, łatwemu w praniu pokrowcowi.

Materace sprężynowe, dzięki posiadanym przestrzeniom między sprężynami, mają tendencję do absorpcji kurzu i stwarzają lepsze niż pianki środowisko do rozwoju roztoczy, dlatego lepiej, by alergik zainwestował w materac piankowy. Wyjątek stanowią jednak materace sprężynowe, do produkcji których używa się specjalnych pian, które ograniczają rozwój mikroorganizmów powodujących alergie (np. materac antibacterial) oraz wyposażone są w specjalne pokrowce, przeznaczone stricte dla osób alergicznych (np. pokrowiec Silver Protect). Dlatego większość modeli sprężynowych wyposażonych w standardowe piany nie spełnia norm bezpieczeństwa dla alergików.

materace antyalergiczne

Materace i pokrowce dla alergików

W ofercie producentów materacy coraz częściej można znaleźć produkty dedykowane osobom z problemami alergicznymi (oraz tym, które chcą zniwelować ryzyko ich pojawienia się). Wśród produktów Materasso, szczególnie polecamy:

Materac Antibacterial – materac wzbogacony specjalnym preparatem Sanitized, który hamuje rozwój bakterii i grzybów w pianie oraz pozwala zredukować ilość roztoczy i grzybów. Jej struktura zabezpiecza materac przed wnikaniem kurzu i naskórka.

Piana Viscogreen i Biogreen – w obu tych piankach zamiast ropy naftowej wykorzystano olej rycynowy. Dzięki temu piany są naturalne i nie wywołują alergii u osób, które nie mogą stosować pochodnych ropy. Dodatkowo, piana Biogreen wzbogacona jest ekstraktem z aloesu, który hamuje rozwój roztoczy a piana Viscogreen idealnie dopasowuje się do ciała.

Materac Thermo Silver – materac, w którym zastosowano unikalną technologię mikrokapsułek pochłaniających ciepło oraz soli srebra o właściwościach bakteriobójczych (nawet do 99,9%). Materac nie tylko jest higieniczny, ale również dba o komfort cieplny podczas snu, w wyniku czego organizm się nie przegrzewa i nie odkrywa (idealne dla osób z problemami reumatoidalnymi).

Piana AventO2 – bardzo wysokiej jakości piana, o dużej elastyczności i stabilności. O jej aspekty higieniczne dba olejek lawendowy (więcej o olejku lawendowym przeczytasz na naszym blogu o materacach), który wykorzystano w pianie. Jego działanie bakteriobójcze pozwala na zachowanie higieny i redukuje objawy alergii.

Antyalergiczne pokrowce na materac:

Pokrowiec Silver Protect – wzbogacony jest jonami srebra, działającymi bakteriobójczo, a jednocześnie ograniczającymi nieprzyjemne zapachy. Pokrowiec redukuje rozwój bakterii, pleśni i grzybów, a więc wszelkich naturalnych alergenów.

Pokrowiec Lavender – zawiera ekstrakt z lawendy, który działa bakteriobójczo.

CZYTAJ:  Lawenda, aloes, a może oliwa? Roślinne pokrowce na materace

Pokrowiec Greentex – zawierający probiotyki, inteligentny materiał, który redukuje ilość alergenów. Idealny dla osób z astmą i chorobami układu oddechowego.

Jak widać środowisko snu osób z alergiami może być bezpieczne. Wystarczy tylko dokonać odpowiedniego doboru materaca oraz pozostałych elementów sypialni, jak np. pościeli. Nie zlikwiduje to problemu alergii, ale z pewnością pozwoli zredukować nieprzyjemne objawy u chorego, zapewniając mu tym samym komfort snu.

[i] Badanie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego / dr. Marzena Gajewska www.odetchnijspokojnie.pl

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ