możliwości regulacji w stelażach

Możliwości regulacji w stelażach

3

Stelaż jest równie istotnym elementem łóżka jak materac. Nieodpowiednio dobrany nie tylko nie pozwoli się nam wyspać, ale może również obniży efektywność i żywotność materaca. Regulacja stelaża dobrana do naszych potrzeb to ponadto codzienna wygoda użytkowania. Czym różnią się poszczególne rodzaje stelaży w jej zakresie?

Stelaże bez możliwości regulacji

Proste stelaże, które nie posiadają możliwości regulacji poszczególnych stref. Przeznaczone dla osób zdrowych, poszukujących dobrych i jednocześnie najmniej kosztownych rozwiązań. Odmianą stelaża bez regulacji są modele, które w części podpierającej plecy cechują się zwiększoną elastycznością listew, co pozwala na lepsze dopasowanie się materaca do sylwetki podczas snu (modele Double T5, Flex R6). Przy modelach podwójnych, konieczna jest listwa środkowa wzdłużna.

Stelaż bez możliwości regulacji

Stelaż bez możliwości regulacji

CZYTAJ:  5 negatywnych skutków złego doboru stelaża

Stelaże z regulacją wezgłowia i nóg

Pozwalają na podniesienie stelaża z materacem w części, w której znajduje się głowa oraz w części nóg (mniej więcej 2/3 wysokości stelaża). To idealne rozwiązanie przy rehabilitacji.

Stelaż z regulacją wezgłowia i nóg

Stelaż z regulacją wezgłowia i nóg

Stelaże mobilne

Elastyczne stelaże, które można dopasować do potrzeb osoby leżącej na wiele sposobów. Posiadają 4 miejsca regulacji – dwa przy wezgłowiu i dwa przy nogach. Możliwość regulacji każdej z tych partii osobno pozwala osobie leżącej dopasować wysokość poszczególnych partii do własnych potrzeb, a także (np. w przypadku choroby przewlekłej leżącej) dopasowywać kąt nachylenia poszczególnych partii do prowadzonej aktywności (co z jednej strony wpływa na podwyższenie jakości życia, a z drugiej pomaga zmniejszać ryzyko odleżyn).

CZYTAJ:  Olejek lawendowy w stelażach materacy i jego właściwości

Stelaże z podnoszonym bokiem

To rozwiązanie przeznaczone jest do łóżek ze skrzynią, do której dostęp jest „od góry” np. łóżko posiada ramę z bokami do samej ziemi, przez co niemożliwe jest zastosowanie skrzyni na kółkach). Podnoszony bok stelaża pozwala mieć dostęp do pojemnika, w której przechowywana jest np. zimowa kołdra.

Stelaż z podnoszonym bokiem

Stelaż z podnoszonym bokiem

Stelaże z napędem elektrycznym

Wyposażone w elektryczną regulację wysokości stelaże, pozwalają na prostą i samodzielną regulację wysokości poszczególnych partii stelaża (w zależności od modelu – np. wezgłowia bądź całości w modelu mobilnym). Napęd zmontowany jest w ramie nośnej, przez co nie zwiększa się wysokość stelaża.

Stelaż z napędem elektrycznym

Stelaż z napędem elektrycznym

Jaką regulację wybrać?

Stelaże z regulowaną wysokością poszczególnych stref przeznaczone są przede wszystkim do łóżek rehabilitacyjnych, dla osób wymagających zmiany pozycji w ciągu dnia. Przy zakupie stelaża, warto też pamiętać o tym, że do stelaży z regulacją nie nadają się niektóre modele materacy (np. te ze sprężyną bądź włóknami kokosowymi).

CZYTAJ:  Elektryczne stelaże do łóżka – jak działają?

Stelaż z napędem elektrycznym powinny rozważyć wszystkie osoby, które kupują łóżko dla osoby starszej bądź przewlekle chorej. Elektryczne podnoszenie poszczególnych części stelaża pozwala na samodzielną regulację wysokości poszczególnych partii łóżka i zwalnia opiekuna od konieczności codziennej (nierzadko kilkukrotnej), ręcznej modelacji wysokości łóżka. To nie tylko wygoda dla obu stron, ale również ochrona zdrowia i kręgosłupa opiekuna. Taki napęd posiada między innymi model Evo mobil, Double Mobil T5.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ