5 mitów o materacach

5 mitów o materacach

1

Piankowe materace są niedobre, bo pianki się kruszą. Dla kręgosłupa najlepszy jest twardy materac. Ty też w to wierzysz? Oba powyższe stwierdzenia to totalna bzdura! Czas, by zweryfikować przekonania na temat materacy! Poznaj 5 najpopularniejszych mitów o materacach.

Materac należy wymieniać co 7 lat

Zdecydowanie materac należy wymieniać, natomiast czy co 7 lat? Wszystko zależy od tego, z czego materac został wykonany. Okres 7 lat był ustalony dla materacy kieszeniowych i piankowych starszego typu i wynikał nie tyle z ich zużycia (choć również), ile z kwestii higienicznych. Materac zbiera nasz obumarły naskórek, którym żywią się roztocza, a bez odpowiedniej wentylacji chętnie namnażają się one w ciepłym i wilgotnym środowisku. Nowoczesne piany nie są tak wrażliwe na działanie wilgoci i temperatury. Piany takie jak EvoPoreHRC czy Avent02 nie utleniają się pod wpływem promieni UV, a w czasie użytkowania nie dochodzi do zamknięcia ich porów, przez co piana jest zawsze przewiewna i stabilna. Dzięki temu, materace z nowoczesnych pian są w pełni zdatne do użytku pod względem wygody i higieny przez całe 10 lat okresu gwarancyjnego i nie trzeba ich wymieniać po 7 latach.

CZYTAJ:  Kiedy warto kupić materac kieszeniowy?

Najlepszy materac dla kręgosłupa to materac twardy

Kiedyś faktycznie tak myślano. Było to związane z popularnością materacy bonellowych, które dawały efekt falowania i nie zapewniały podparcia pod kręgosłup. Aby nie był on uciskany w różnych nieodpowiednich miejscach, w materacach tych stosowano przekładkę tapicerską, która utwardzała powierzchnię materaca. Dzięki temu, twardszy materac miał mniej wyczuwalnych sprężyn i pozwalał na lepsze rozłożenie ciężaru ciała na materacu. Dziś sprężyn bonellowych w nowoczesnych materacach już nie stosuje. Materace piankowe mają dopasowywać się do ciała  – wypełniać krzywizny kręgosłupa i zapewniać mu należyte podparcie. Materac nie ma być twardy lub miękki, tylko wygodny.

5 mitów o materacach

Materace piankowe są nietrwałe

Ten mit powstał w wyniku stosowania w materacach pianki tapicerskiej w postaci gąbki. Taką gąbkę cięto na niezbyt grube plastry (10-15 cm) i poprzez jej obszycie materiałem powstawał materac. Nie był on ani trwały, ani wygodny, a na wskutek kontaktu w z wilgocią i powietrzem gąbka się utleniała i kruszyła. Obecnie piany nowoczesne tworzone są w oparciu o technologie zapobiegające zamykaniu porów piany i jej utlenianiu. Pianka się nie kruszy, nie rozwarstwia, a świetnej jakości kleje (np. stosowany w materacach Materasso klej Simalfa) nie pozwalają na degenerację struktury materaca.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy?

Dobry materac musi mieć sprężyny

Wprost przeciwnie – dobry materac nie powinien ich mieć. Faktycznie mieliśmy okres, w którym materace kieszeniowe (ze sprężynkami w osobnych kieszonkach) były najlepszym produktem na rynku, gdyż w opozycji do nich można było wybrać materace ze zwykłej gąbki bądź kiepskich pian. Dziś, kiedy mamy do dyspozycji takie piany jak EvoPoreHR, Avent02, Biogreen czy Viscogreen zakup materaca ze sprężynami jest dyktowany jedynie ekonomią i nie jest to najlepszy wybór.

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac na nowy?

Najlepszy materac to materac (tu wstaw dowolną nazwę materaca)

Jeśli chcesz kupić najlepszy dostępny na rynku materac, to niestety musimy cię rozczarować. Nie ma czegoś takiego jak ten jeden, jedyny, najlepszy materac, bo każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Z tego powodu dla osoby, która przegrzewa się w nocy najlepszy może okazać się  materac z piany Polargel lub Thermogel. Dla osoby z problemami ze snem wynikającymi z nadmiaru stresu – Lavender lub Biorytmic. Dla alergika piana Lavender bądź Antibacterial. Materac dobiera się również do wzrostu i wagi użytkownika. Dlatego przy parach o dużej różnicy gabarytów, lepiej kupić dwa pojedyncze materace niż jeden duży. Sugerowanie się opinią znajomych jest równie bezsensowne. To co dla nich jest wygodne, niekoniecznie będzie tak samo wygodne dla nas.

Zanim kupisz materac, pytaj, czytaj, testuj i przestań wierzyć obiegowym opiniom. To w końcu jeden z ważniejszych zakupów w Twoim życiu.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ