5-porad-na-problemy-z-zasypianiem

5 sprawdzonych trików na problemy z zasypianiem

Dobry sen to nie tylko kwestia relaksu, ale przede wszystkim zdrowia. Niestety, wielu z nas cierpi na mniejsze lub większe problemy z zasypianiem. W rezultacie rano wstajemy zmęczeni, rozdrażnieni i zestresowani. Jak temu zapobiec? Oto pięć wskazówek, których zastosowanie sprawi, że Twój sen stanie się znacznie bardziej komfortowy!

Co to znaczy „zdrowy sen”? Przyjmuje się, że idealna sytuacja to taka, w której zasypiasz bez problemu, przesypiasz całą noc i budzisz się spontanicznie, czyli zgodnie z Twoim zegarem biologicznym, wyspany i pełen energii. Co jednak, gdy tak się nie dzieje? Najczęstsze problemy wiążą się z częstym wybudzaniem w trakcie nocy lub z niemożnością szybkiego zapadnięcia w sen. Dzisiaj podpowiemy, co zrobić, gdy sen nie przychodzi…

Dlaczego nie możesz usnąć? 7 możliwych powodów:

Problemy z zasypianiem to złożona sprawa – istnieje wiele możliwych przyczyn bezsenności. Oto te najpopularniejsze:

 • choroby, zespoły bólowe, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, stany lękowe i zaburzenia depresyjne;
 • niekorzystne czynniki zewnętrzne w sypialni: zbyt wysoka temperatura, zbyt wysoka lub niska wilgotność, zbyt jasne światło, za dużo hałasu;
 • picie alkoholu, kawy lub mocnej herbaty tuż przed snem, działanie niektórych leków;
 • nieodpowiedni posiłek przed snem (bezsenność zwykle przychodzi, gdy jesz za dużo, za późno i za tłusto);
 • silny stres;
 • oglądanie przed snem telewizji, korzystanie z laptopa, używanie smartfona – te urządzenia wydzielają światło, które zaburza wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu;
 • nieodpowiedni materac – za miękki, za twardy, innymi słowy – niewygodne łóżko.

Jak lepiej zasypiać – 5 sprawdzonych porad:

 1. Unikaj przed snem oglądania telewizji, zrezygnuj z przesiadywania przy laptopie, najlepiej pozbądź się tych sprzętów z sypialni!
 2. Odłóż smartfona i nie przeglądaj go przed snem. Zamiast niego przy stoliku miej książkę i wodę.
 3. Wywietrz sypialnię i przespaceruj się przed snem, by się dotlenić.
 4. Na dwie godziny przed snem nie jedz posiłku, nie pij kawy, herbaty, alkoholu, unikaj także nadmiernego wysiłku. Pomóc może również ziołowy napar np. z melisy, zwiększający szansę szybszego zaśnięcia.
 5. Weź ciepłą, aromatyczną kąpiel.
CZYTAJ:  Szwajcarski wodny klej SIMALFA do materacy

Jak wyposażyć sypialnię, aby spało się lepiej?

Aby dobrze spać, trzeba zadbać o odpowiednie urządzenie sypialni. Najważniejsze jest łóżko, a w nim – idealnie dobrany materac. Dla osób, które cierpią na problemy z zasypianiem polecamy materac Amerika. To innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety sprężyny multipocket z walorami lateksu. Ergonomiczna sprężyna multipocket 1000 S, w układzie siedmiu stref twardości, pomaga przyjąć najlepsze ułożenie ciała. Każdą sprężynę o bardzo małej średnicy zamknięto w osobnej „kieszeni”. Każda działa więc niezależnie od siebie, co poprawia komfortu snu.

Z kolei lateks nie tylko wzmacnia elastyczność sprężyny, ale jest też doskonałym amortyzatorem dla zmęczonego ciała. Świetnie przepuszcza powietrze, zapewnia więc odpowiedni mikroklimat snu. Dzięki wysokiej elastyczności i sprężystości lateksu, materac bardzo dobrze dostosowuje się do ciała człowieka.

Warto też wspomnieć, że w materacu Amerika zastosowano włoską pianę Airgel, która dodatkowo pozwala utrzymać na powierzchni materaca odpowiedni dla snu mikroklimat. Co to oznacza? Uczucie świeżości, a nawet chłodzenia, dzięki czemu zaśniesz szybko i przyjemnie.

Materac Amerika. Zapoznaj się z jego parametrami

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ