Kupując materac nie zapomnij o pokrowcu! W wyraźny sposób podwyższa on komfort korzystania z materaca, zabezpiecza go, a jednocześnie pomaga zadbać o twój zdrowy sen. Jak dobrać pokrowiec do własnych potrzeb?
Po co mi pokrowiec?
Czy do materaca potrzebny jest pokrowiec? Przecież i tak kładziemy na niego prześcieradło. Czy pokrowiec nie jest po prostu zbędnym wydatkiem? Z takimi pytaniami sprzedawcy sklepach z materacami spotykają się niemalże codziennie. Dlaczego pokrowiec na materac jest ważny?
Pokrowiec zabezpiecza materac przed wnikaniem zanieczyszczeń (prześcieradło stanowi zbyt cienką barierę), a dzięki możliwości prania, można zachować pełną higienę materaca. Nowoczesne pokrowce na materac są też wyposażone w wiele dodatków , które poprawiają komfort snu. Ważnym aspektem pokrowca na materac jest ochrona antyalergiczna, która pozwala redukować ilość bakterii i roztoczy.
Pokrowiec na materac – na co uważać?
1. Możliwość zmiany pokrowca i jego prania
To najważniejsza cecha pokrowca. Pokrowce nieściągalne nie pozwalają na zachowanie higieny. Przed zakupem sprawdź czy zamek pokrowca obejmuje przynajmniej dwie (a najlepiej trzy) krawędzie materaca. Inaczej będzie go bardzo trudno założyć. Sprawdź również, czy pokrowiec pozwala na pranie w temperaturze 60 stopni (tylko taka temperatura daje pewność tego, że bakterie i roztocze zostały unieszkodliwione). Wszystkie ochraniacze na materac firmy Materasso mają wszyty zamek na całym obwodzie materaca. Pozwala to, poza wygodnym zakładaniem, na pranie każdej części pokrowca oddzielnie, dzięki czemu nawet pokrowiec z dużego materaca, bez problemów zmieści się do pralki.
2. Materiał pokrowca na materac
Wprawdzie i tak ścielisz na nim prześcieradło, ale dobrze, by pokrowiec wykonany był z tkaniny, która jest zarówno miła w dotyku jak i pozwala na wentylację (zupełnie wyjątkowy jest pod tym względem pokrowiec SilkTouch, do którego produkcji wykorzystano nanotechnologię. W efekcie powstała mocna ale jednocześnie niezwykle delikatna tkanina, w dotyku przypominająca jedwab). Dzięki temu, że pokrowiec nie jest pikowany, pozwala piance termoelastycznej na lepsze dopasowanie się do kręgosłupa.
3. Dodatkowe pianki termoelastyczne zastosowane w pokrowcu.
Niektóre pokrowce mają wszytą dodatkową piankę termoelastyczną, która dzięki przepikowaniu powierzchni sprawia, że materac jest bardziej komfortowy i lepiej dopasowuje się do ciała użytkownika. W ofercie Materasso, taką piankę mają pokrowce Silver Visco, Touch Visco, Greentex Visco, Eucalys Visco. Warto pamiętać, że pokrowców z pianką nie można wirować w pralce.
Inne modele pokrowców mają wszyte włókna klimatyzujące 200g/m2 lub 300 g/m2. Wstawki z materiału 3D (np. pokrowiec Lyocell) poprawiają wentylację powietrza i zapewniają suchość w środku materaca. Dzięki temu materac nie utlenia się, a suchość pomaga hamować rozwój bakterii i roztoczy.
4. Właściwości pokrowca – olejki eteryczne
Niektóre pokrowce na materace mogą być nasączone specjalnymi ekstraktami z roślin. Olejki eterycznie stopniowo uwalniają swój zapach i poprawiają jakość snu. Do najbardziej wartościowych olejków należy lawenda (w pokrowcu Lavender), eukaliptus (w pokrowcu Eucalyss) która działają bakteriobójczo i odstraszają owady, czy aloes (w pokrowcu Aleo Vera, który działa kojąco na skórę).
5. Właściwości antyalergiczne
Materac jest miejscem, w którym bardzo chętnie gromadzą się roztocza i zarodniki grzybów. To zaś skutkuje pojawianiem się alergii i objawami niewydolności oddechowej, co oczywiście negatywnie wpływa na jakość snu. Dlatego alergicy (i osoby ze skłonnościami do podrażnień alergicznych) powinny wybierać pokrowce, specjalnie dedykowane alergikom. Są one wzbogacone materiałami i substancjami, które działają bakteriobójczo i antyalergicznie – np. jonami srebra (pokrowiec Silver), impregnowane probiotykami, które odżywiają się naskórkiem i są aktywną konkurencją dla roztoczy (pokrowiec Greentex), włóknami bambusa (pokrowiec Bamboo) czy nanotechnologią (pokrowiec Silk Touch).
Dobierając pokrowiec do własnych indywidualnych potrzeb, zapewniasz sobie lepszy komfort snu!
Lyocell pokrowiec celuloza drzewna potrafi natomiast szybko odparować wilgoć, która powstaje podczas spania. Działa podobnie jak drewno, gdyż zatrzymuje w sobie duże ilości wody.