8 dobrych nawyków przed snem, kobieta siedząca na łóżku i czytająca książka

8 dobrych nawyków przed snem

38

Nawet jeśli nie męczy Cię bezsenność, która jest bardzo częstą przypadłością ludzi w różnym wieku, warto wypracować sobie dobre nawyki przed snem. Ułatwiają zaśnięcie i sprawiają, że sen jest spokojniejszy i głębszy, a rano budzisz się wypoczęty. Jakie nawyki przed pójściem spać możesz wcielić w życie? Oto one:

1. Odłóż elektronikę

Badania potwierdzają, że niebieskie światło, emitowane przez elektronikę, wpływa negatywnie na sen. Wyłącz więc przed snem telewizor, komputer, nie korzystaj z telefonu ani tabletu. Zamiast tego możesz włączyć relaksacyjną muzykę.

Sprawdź także, jak niebieskie światło ekranów wpływa na nasz organizm.

2. Otwórz książkę

Alternatywą dla przeglądania Facebooka przed snem albo oglądania kolejnego odcinka ulubionego serialu jest zagłębienie się w lekturę. Przeczytaj książkę, ponieważ czytanie przed snem wycisza i uspokaja. I rozwija wyobraźnię.

3. Pij wodę

Przed snem warto wypić wodę, aby obudzić się mniej odwodnionym. Nie pij jednak za dużo, żeby nie budzić się w nocy do toalety. Na pewno jednak woda jest lepszym wyborem niż alkohol przed snem, bowiem na dłuższą metę zakłóca on sen.

4. Weź kąpiel

Wracając do wody: przed snem weź ciepłą kąpiel albo prysznic. Ciepła woda działa relaksująco na ciało i umysł, a co za tym idzie – łatwiej zaśniesz. Kąpiel jest też świetną okazją na spędzenie czasu tylko w swoim towarzystwie, wyciszenie się i symboliczne zamknięcie dnia.

5. Odpręż się

W stan relaksu i odprężenia mogą wprowadzić Cię także wieczorne, delikatne ćwiczenia. Może to być rozciąganie albo joga. Dzięki temu mięśnie się rozluźnią, a Tobie łatwiej będzie uzyskać stan wyciszenia.

6. Zadbaj o powietrze

Przed snem przewietrz sypialnię – w takiej o wiele łatwiej jest zasnąć. Możesz też rozpylić w powietrzu naturalny olejek lawendowy. Jest on od wieków znany jako „ułatwiacz” zasypiania o relaksacyjnym i kojącym działaniu.

CZYTAJ:  Przekąski na dobry sen

7. Zjedz mądrze

Nie kładź się spać głodny – trudno będzie Ci zasnąć. Nawet jeśli Ci się to uda, burczący z głodu żołądek może wybudzić Cię ze snu. Nie przesadzaj też w drugą stronę: bardzo obfita kolacja zbytnio obciąży układ pokarmowy i utrudni spokojny sen.

8. Odetnij się od pracy

Nie myśl o pracy przed zaśnięciem – niech stres związany z życiem zawodowym nie ma wejścia do Twojej sypialni. Usuń z niej wszystkie przedmioty, które będą Ci o pracy przypominać, np. dokumenty. Powinno to być bowiem miejsce relaksu, gdzie odetniesz się od wydarzeń minionego dnia.

Które z tych nawyków wdrożysz do swojej wieczornej rutyny? Ile z nich już stosujesz? Pamiętaj, że oprócz przygotowania się do snu i jego jakości, bardzo ważna jest odpowiednia ilość przespanych godzin. Zaleca się, aby było to ok. 8 godzin. Jakość i ilość mają tu znaczenie.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ