asymetria ułożeniowa

Asymetria ułożeniowa – problem, który sam nie zniknie

Czym jest asymetria ułożeniowa? Kiedy ułożymy noworodka w leżeniu na plecach, zauważymy, że jego główka zawsze zwrócona jest w którąś ze stron, tułów wygięty, rączki i nóżki po jednej stronie również zgięte, po drugiej zaś wyprostowane. Takie dziecko nie leży symetrycznie. Oznacza to, że jego nosek, bródka, środek mostka, pępek i spojenie łonowe nie znajdują się w jednej linii. I chociaż takie ułożenie u nowo narodzonego dziecka jest uwarunkowane fizjologią i dziecko z niego „wyrośnie”, to w pewnych przypadkach może jednak dojść do utrwalenia się tej asymetrii.

Przedłużająca się asymetria ułożeniowa jest o tyle niebezpieczna, że znacząco zaburza prawidłowy rozwój malucha i może prowadzić do pojawienia się wad postawy w przyszłości.

CZYTAJ:  Stawy biodrowe niemowlaka a pozycja, w jakiej dziecko leży

Asymetrię możemy podejrzewać, jeżeli:

  • maluch zdecydowanie częściej wybiera do leżenia jedną stronę,
  • jest mu trudno lub wręcz nie potrafi przekręcić główki w przeciwnym kierunku,
  • zauważamy, że główka po stronie, na której leży dziecko, zaczyna robić się płaska,
  • patrząc na główkę dziecka od góry, zauważamy, że jest spłaszczona, nie jest owalna,
  • zauważamy asymetrię twarzy – wrażenie, że jedno oczko jest większe, jeden z policzków szerszy,
  • tułów dziecka, które ukończyło 3 miesiąc życia, nie jest prosty, ale układa się w literę C.

Asymetria ułożeniowa – przyczyny

Przyczyn asymetrii jest wiele. Może być ona związana z pozycją malucha w brzuchu mamy, niewłaściwą pielęgnacją / noszeniem dziecka, kręczem karku, wadami słuchu, wzroku, ale również może mieć ona związek z układaniem dziecka. Jeśli np. łóżeczko bobasa ustawione jest tak, że z jednej strony przylega do ściany, nic dziwnego, że prawdopodobnie będzie on częściej i chętniej patrzył w kierunku, z którego do niego podchodzimy. Drugiej strony może w ogóle nie zauważać. Nie bez znaczenia jest również materac, na którym leży maluch. Jeśli jest zbyt miękki, zapada się lub jeśli na jego powierzchni znajdują się rowki, zagłębienia albo jest on po prostu wyleżany – np. przez poprzednie dziecko z niego korzystające – może to być przyczyną przyjmowania i utrwalania przez malucha nieprawidłowej pozycji.

CZYTAJ:  Materac do łóżeczka dla dzieci i niemowląt

Asymetria ułożeniowa – jak sobie radzić?

  • Przede wszystkim nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty – pomoże on uporać się z problemem i oceni przyczynę asymetrii (kręcz karku, wady wzroku, słuchu). Im szybciej się z nią uporacie, tym lepiej.
  • Zwracaj uwagę na to, jak podnosisz i nosisz malucha. Unikaj pozycji spionizowanej, przodem do siebie.
  • Zwróć uwagę na kontrastujące przedmioty, które mogą znajdować się w zasięgu wzroku malucha. Być może to one sprawiają, że bobas wyraźnie preferuje jedną ze stron. Dzieci dobrze widzą kontrasty, dlatego tak atrakcyjne mogą być np. ciemne ramki na jasnym tle.
  • Jeśli to możliwe, podchodź do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony. W przypadku, kiedy łóżeczko musi być ustawione przy ścianie, kładź maluszka tak, by jego główka czasami była na miejscu nóżek i odwrotnie.
  • Maluch bardzo dobre słyszy, dlatego do odwrócenia główki staraj się zachęcać go dźwiękiem.
  • Ćwicz z dzieckiem. Bardzo dobrym sposobem na poprawę symetrii u maluszka jest układanie go sobie na udach. W tym celu siadamy wygodnie na podłodze lub kanapie tak, aby nasze nogi były ugięte w kolanach. Kładziemy dziecko na swoich udach, miednica maluszka musi być zaokrąglona, główka dziecka znajduje się między naszymi kolanami. Pilnujemy, by nosek, bródka, środek mostka, pępek i spojenie łonowe znalazły się w jednej linii. Siedzimy w tej pozycji przez kilkanaście minut i rozmawiamy z naszym bobasem.
  • Upewnij się, że materac dziecięcy jest odpowiedni i zapewnia maluszkowi właściwe podparcie. Najlepiej, jeśli jest nowy, elastyczny, średnio twardy, wykonany z bezpiecznych materiałów. Firma Materasso w swojej ofercie posiada również materace dziecięce, wśród których na szczególną uwagę zasługują materace: Baby Comfort, Baby Swiss, Baby Natur. Są to materace o odpowiedniej twardości, a co ważne – klejone specjalnym, w 100% bezpiecznym klejem na bazie wody.

Bez względu na jej przyczynę, asymetrii nie wolno bagatelizować. Szybka reakcja to podstawa.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ