bruksizm

Zaburzenia snu – bruksizm

Zgrzytanie zębami przez sen – bardzo nieprzyjemne dla „współspacza” – jest niebezpieczne dla osoby nim dotkniętej. Dlaczego niektórzy zgrzytają zębami podczas snu i jak sobie radzić z tym problemem?

Czym jest bruksizm i skąd się bierze?

Zaciśnięcie szczęki przez sen i poruszanie żuchwą w jego trakcie, które powoduje charakterystyczny odgłos zgrzytania, to bruksizm. Jedna z parasomnii (zaburzeń) snu, która jest trudna w leczeniu i niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Dlaczego niektórzy zgrzytają zębami?

Niestety przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Uważa się, że może powodować go zbyt duży stres, choć są osoby, które zgrzytają regularnie przez całe życie i to, czy odczuwają mniejszy czy większy stres, nie ma wpływu na ich zgrzytanie. Niektórzy wskazują na wady zgryzu, które wpływają na wady postawy, a te na napięcia mięśniowe, które powodują zaciskanie szczęki. W medycynie uważa się również, że zgrzytanie zębami może być efektem skrzywień kręgosłupa i wynikających z nich ucisków i napięć mięśni.

Powyższe przyczyny zgrzytania zębami w literaturze przedmiotu pojawiają się najczęściej, ale niektóre publikacje wskazują również na czynniki genetyczne, zakażenia pasożytnicze (głównie owsikami), a nawet… na nawykowe żucie gumy.

Badania epidemiologiczne wskazują również na wiele czynników psychosomatycznych. Osoby samotne mają zgrzytać zębami dwa razy częściej niż osoby posiadające partnera. Badania przeprowadzone przez psychiatrę Timothy’ego Olsona mówią również o tym, że zgrzytanie zębami nasila się w niedzielę w nocy (czyli przed pójściem do pracy) i łagodnieje w drugim tygodniu urlopu.

CZYTAJ:  Stres a komfort snu

Jakie są konsekwencje zgrzytania zębami przez sen?

Dla osoby zgrzytającej bruksizm ma dwie, najpoważniejsze konsekwencje: niszczenie zębów (starcie koron, pękanie szkliwa, rozchwianie zębów) oraz chroniczne niewysypianie się. W efekcie osoba z bruksizmem ze względu na niewystarczający nocny odpoczynek jest zestresowana i zwrotnie jej bruksizm się nasila. Częstymi efektami są też bóle głowy, a to ze względu na stale zaciśnięte szczęki.

Zgrzytanie zębami jest problemem dla partnera i domowników. To bardzo nieprzyjemny, irytujący dźwięk, który – podobnie jak chrapanie – może nie pozwolić innym osobom w pobliżu na zaśnięcie lub powodować ich wybudzanie się. Tak jak z osobą głośno chrapiącą, tak i z osobą z bruksizmem po prostu ciężko spać w jednym łóżku.

Jak leczyć bruksizm?

Ze względu na niedookreślone powody pojawiania się tego zaburzenia leczenie zgrzytania zębami jest trudne. Po zdiagnozowaniu istnienia problemu zaleca się zakładanie na noc specjalnego ochraniacza na zęby, który pomoże zredukować ubytki w szkliwie i zahamuje ścieranie się zębów. Przy takiej nakładce nie będzie się też pojawiał charakterystyczny, nieprzyjemny dla otoczenia odgłos.

Jest to jednak jedynie leczenie zachowawcze. Aby usunąć problem całkowicie, trzeba znaleźć jego główną przyczynę, a to oznacza konieczność pomocy nierzadko wielu specjalistów – od ortodonty, przez fizjoterapeutę, po neurologa.

CZYTAJ:  Narkolepsja - chroniczna senność

Jeśli chcesz wyleczyć zgrzytanie zębami, najlepiej udaj się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu i powiedz mu o problemie. Warto też skonsultować się z ortodontą, ponieważ po wykluczeniu wady zgryzu, można przystąpić do dalszej diagnozy.  Zasadniczo leczenie odbywa się bowiem metodą prób i błędów, stopniowo eliminując poszczególne możliwe przyczyny pojawienia się problemu. Nierzadko niestety bezskutecznie.

Znaczną pomocą w redukcji problemów zdrowotnych związanych z tym zjawiskiem są przede wszystkim odpowiednie warunki dla zdrowego snu. Dlatego firma Materasso kładzie duży nacisk nie tylko na materiały stosowane do produkcji, również do tego by klienci wybierali dobre materace, ale przede wszystkim na ich odpowiedni wybór. Profesjonaliści poświęcają wiele uwagi bezustannemu kształceniu swoich pracowników, gwarantujące odpowiedni poziom obsługi Klienta.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ