Zakupiliśmy już swój wymarzony materac. Jest wspaniały, wygodny, pachnie nowością, a na samą myśl o nowym nabytku nie możemy się doczekać chwili, kiedy na nim wypoczniemy. Chcemy, by w niezmienionym stanie służył nam przez wiele lat.
Ale w końcu przychodzi ta chwila – na materacu pojawiają się plamy. Nie ważne czy są z herbaty, która akurat wylała się, kiedy partner postanowił przygotować nam śniadanie do łóżka, czy jest to sprawka dziecka, które akurat wtedy, kiedy przyszło do naszej sypialni, zmoczyło się w nocy. Plamy to bardzo nieestetyczny i z pewnością niechciany dodatek do naszego materaca.
Dlatego zgodnie z zasadą: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, kupując materace, warto zaopatrzyć się również w ochraniacz. Zabezpieczy on powierzchnię naszego materaca nie tylko przed plamami, ale też przed kurzem, roztoczami, potem i martwym naskórkiem, który każdej nocy zostawiamy na prześcieradle.
Ochraniacze na materac zakłada się bardzo łatwo za pomocą specjalnych gumek. Szybko można je też ściągnąć i mogą być często prane. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ usuwanie plam bezpośrednio z materaca jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Firma Materasso oferuje nam 2 rodzaje ochraniaczy na materac:
- Ochraniacz Domestic dostępny w różnych rozmiarach, bawełniany, pikowany ochraniacz wypełniony klimatyzowanym włóknem poliestrowym.
- Ochraniacz Clinic wykonany z materiału wodoodpornego, dzięki czemu chroni materac przed wszelkimi płynami. Polecany do użytku domowego, ale stosowany również w placówkach służby zdrowia.
Korzystanie z ochraniacza na materac dodatkowo zabezpieczy jego powierzchnię, a ochraniacz wodoodporny będzie szczególnie skuteczny w przypadku, kiedy w łóżku rozleje się duża ilość płynu.
A co zrobić, kiedy jednak dojdzie do zmoczenia materaca?
- Przede wszystkim należy działać szybko. Suszenie powinno odbyć się natychmiast po zmoczeniu, by uniknąć pojawienia się pleśni.
- Dążymy do tego, aby odzyskać jak najwięcej płynu z wnętrza materaca. Wykorzystujemy do tego celu chłonny materiał – np. ręcznik – i uciskamy nim materac w miejscu zmoczenia.
- Następnie posypujemy materac sodą oczyszczoną i pozostawiamy na około 12 godzin. Soda wchłania wilgoć. Jeśli to możliwe, wsypujemy trochę sody do wnętrza materaca w okolicy zmoczenia.
- Po upływie tego czasu usuwamy sodę za pomocą odkurzacza wodnego. Wraz z nią usunięta zostanie wilgoć, dlatego użycie zwykłego odkurzacza może spowodować porażenie prądem.
- Jeśli podejrzewamy, że w materacu nadal znajduje się wilgoć, powtarzamy czynności raz jeszcze.
- Schnięcie materaca przyspieszy dostęp świeżego powietrza, dlatego jeśli mamy taką możliwość, suszymy go w ciepłym, przewiewnym miejscu.
- Po wysuszeniu i w celu ochrony przed pleśnią możemy przetrzeć powierzchnię materaca ściereczką zwilżoną wodą z alkoholem, które mieszamy w stosunku 1:1.
- Jeśli materac został zalany szkodliwą substancją lub jeśli pomimo suszenia pojawiła się pleśń, trzeba materac wymienić na nowy.
Pracy z suszeniem jest sporo, dlatego kupując materac, pomyślmy również o ochraniaczu na niego, który znacząco ułatwi nam życie.