jak chronić materac przed zmoczeniem

Jak chronić materac przed zmoczeniem?

2

Zakupiliśmy już swój wymarzony materac. Jest wspaniały, wygodny, pachnie nowością, a na samą myśl o nowym nabytku nie możemy się doczekać chwili, kiedy na nim wypoczniemy. Chcemy, by w niezmienionym stanie służył nam przez wiele lat.

Ale w końcu przychodzi ta chwila – na materacu pojawiają się plamy. Nie ważne czy są z herbaty, która akurat wylała się, kiedy partner postanowił przygotować nam śniadanie do łóżka, czy jest to sprawka dziecka, które akurat wtedy, kiedy przyszło do naszej sypialni, zmoczyło się w nocy. Plamy to bardzo nieestetyczny i z pewnością niechciany dodatek do naszego materaca.

Dlatego zgodnie z zasadą: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, kupując materace, warto zaopatrzyć się również w ochraniacz. Zabezpieczy on powierzchnię naszego materaca nie tylko przed plamami, ale też przed kurzem, roztoczami, potem i martwym naskórkiem, który każdej nocy zostawiamy na prześcieradle.

CZYTAJ:  5 sytuacji, kiedy musisz mieć ochraniacz na materac

Ochraniacze na materac zakłada się bardzo łatwo za pomocą specjalnych gumek. Szybko można je też ściągnąć i mogą być często prane. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ usuwanie plam bezpośrednio z materaca jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Firma Materasso oferuje nam 2 rodzaje ochraniaczy na materac:

  1. Ochraniacz Domestic dostępny w różnych rozmiarach, bawełniany, pikowany ochraniacz wypełniony klimatyzowanym włóknem poliestrowym.
  2. Ochraniacz Clinic wykonany z materiału wodoodpornego, dzięki czemu chroni materac przed wszelkimi płynami. Polecany do użytku domowego, ale stosowany również w placówkach służby zdrowia.

Korzystanie z ochraniacza na materac dodatkowo zabezpieczy jego powierzchnię, a ochraniacz wodoodporny będzie szczególnie skuteczny w przypadku, kiedy w łóżku rozleje się duża ilość płynu.

CZYTAJ:  Plamy z krwi na materacu – jak je usunąć?

A co zrobić, kiedy jednak dojdzie do zmoczenia materaca?

  • Przede wszystkim należy działać szybko. Suszenie powinno odbyć się natychmiast po zmoczeniu, by uniknąć pojawienia się pleśni.
  • Dążymy do tego, aby odzyskać jak najwięcej płynu z wnętrza materaca. Wykorzystujemy do tego celu chłonny materiał – np. ręcznik – i uciskamy nim materac w miejscu zmoczenia.
  • Następnie posypujemy materac sodą oczyszczoną i pozostawiamy na około 12 godzin. Soda wchłania wilgoć. Jeśli to możliwe, wsypujemy trochę sody do wnętrza materaca w okolicy zmoczenia.
  • Po upływie tego czasu usuwamy sodę za pomocą odkurzacza wodnego. Wraz z nią usunięta zostanie wilgoć, dlatego użycie zwykłego odkurzacza może spowodować porażenie prądem.
  • Jeśli podejrzewamy, że w materacu nadal znajduje się wilgoć, powtarzamy czynności raz jeszcze.
  • Schnięcie materaca przyspieszy dostęp świeżego powietrza, dlatego jeśli mamy taką możliwość, suszymy go w ciepłym, przewiewnym miejscu.
  • Po wysuszeniu i w celu ochrony przed pleśnią możemy przetrzeć powierzchnię materaca ściereczką zwilżoną wodą z alkoholem, które mieszamy w stosunku 1:1.
  • Jeśli materac został zalany szkodliwą substancją lub jeśli pomimo suszenia pojawiła się pleśń, trzeba materac wymienić na nowy.

Pracy z suszeniem jest sporo, dlatego kupując materac, pomyślmy również o ochraniaczu na niego, który znacząco ułatwi nam życie.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ