wyznaczniki jakości materaca

Jak wybrać dobry materac do spania

To, na co powinno zwracać się szczególną uwagę przy zakupach, to jakość towaru. Dzięki niej można długo cieszyć się wybranymi rzeczami. Tak samo jest z wyborem materaca! Jak ocenić jego jakość? Dowiesz się z naszego przewodnika.

Jakość, a nie jakoś

Materac dobrej jakości to taki, który przyczynia się do tego, że ciało użytkownika może się w pełni rozluźnić i odpocząć. Można powiedzieć, że „opiekuje” się śpiącym. Materac wysokiej jakości musi spełniać kilka wymagań, takich jak:

  1. Idealne dopasowanie do kształtu sylwetki
  2. Odpowiednie podparcie całego ciała
  3. Brak ucisku którejkolwiek z części ciała
  4. Materiały i proces produkcji oznaczone certyfikatami

Dopasowanie do ciała

Materac powinien być dobrany do wagi ciała osoby, która co noc będzie spędzać na nim kilka godzin. Materace posiadają oznaczenia twardości, które pomogą Ci ocenić, czy podparcie, jakie dają, będzie odpowiadało Twojej wadze ciała. I tak: materac o twardości H1 polecany jest osobom ważącym mniej niż 60 kg, a H2 tym o wadze między 60 kg a 80 kg. Twardość H3 przeznaczona jest dla wagi od 80 kg do 100 kg, natomiast H4 – powyżej 100 kg.

Dobre podparcie

Co naprawdę oznacza określenie „odpowiednie podparcie ciała”? To znalezienie złotego środka – materac nie może być za twardy, ani też za miękki. Musi tak wspierać ciało, by kręgosłup układał się w linii prostej. Warto zwrócić uwagę na to, ile stref twardości posiada dany materac. Im jest ich więcej, tym lepiej podpierają ciało – każda z nich odpowiada innej części ciała, bo w końcu różnią się one ciężarem. Materac o siedmiu strefach twardości podpiera całe ciało idealnie – inaczej głowę, barki, lędźwia, biodra, uda, łydki oraz stopy.

Brak ucisku

Z uciskiem wiąże się wspomniana wyżej twardość materaca. Musisz zadbać o to, by nie była za duża, bo to właśnie ona powoduje, że materac naciska na ciało. Jest to szczególnie nieprzyjemne w ułożeniu na boku – biodro i bark odczuwają to najdotkliwiej. Za twardy materac sprawia, że w każdej z obieranych pozycji snu mięśnie są napięte. Nie pozwala to na rozluźnienie się.

CZYTAJ:  Czy im więcej sprężyn w materacu, tym lepiej?

Certyfikaty

Jakość materaca nie jest pojęciem subiektywnym. Na szczęście występują obiektywne wskaźniki, którymi są przyznawane certyfikaty. Świadczą one o bezpieczeństwie użytych materiałów i możliwości zaufania producentowi materaców. Podstawowym jest atest PZH, zapewniający, że nic nie stało na przeszkodzie do dopuszczenia materaca do sprzedaży, a jego skład jest bezpieczny dla zdrowia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Na jakie certyfikaty warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca?”.

Kiepska noc to kiepski dzień

Materac najlepszej jakości to taki, na którym się po prostu wygodnie wyśpisz. Źle dobrany materac tego nie zapewni. Oznacza to, że ciało nie będzie mogło się odprężyć i zregenerować w trakcie snu. Rano mogą pojawić się dolegliwości bólowe różnych części ciała, najczęściej pleców i karku. Noc, która przez nieodpowiedni materac nie gwarantuje należytego odpoczynku, skutkuje zmęczeniem, drażliwością czy brakiem koncentracji w ciągu dnia. A przecież łatwo można temu zapobiec.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ