Czy cena świadczy o jakości materaca?

„Czemu ten materac jest taki drogi?” – niejednokrotnie słyszą sprzedawcy z ust klientów. Rzeczywiście, materac jest dość kosztownym wydatkiem. Zrozumiałe więc, że pojawia się wątpliwość, czy cena przekłada się na jego jakość. I tę właśnie wątpliwość rozwiewamy w artykule. Poznaj znaczenie ceny materaca i dowiedz się, co na nią wpływa!

Cena a jakość materaca

Zapewne czasem słyszysz twierdzenie, że im coś droższe, tym lepsze. Teoria ta nie zawsze sprawdza się w praktyce. A jak jest z materacem? Czy cena gwarantuje jego wysoką jakość? Tak. W tym wypadku tak właśnie jest.

Dlaczego? Przede wszystkim na cenę ma wpływ wykorzystanie materiałów wysokiej jakości. A takie surowce nie mogą być tanie, ponieważ proces ich produkcji jest zaawansowany. Oczywiście w ofercie sklepów bez trudu można spotkać materace w niskiej cenie. Jednak zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej – w takich materacach komponenty będą niskiej jakości. Mowa tu głównie o tanich materacach piankowych i sprężynowych. Pierwsze składają się ze zwykłej pianki poliuretanowej. Nie są one ani trwałe, ani komfortowe w użytkowaniu, ani nie zapewniają odpowiedniego podparcia ciału.

W materacach o wysokiej jakości, zamiast zwykłej i cienkiej pianki poliuretanowej, stosuje się pianki wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Niskiej jakości materace sprężynowe zawierają sprężyny bonellowe. Już dawno zostały wyparte przez nowoczesne sprężyny kieszeniowe, które, w odróżnieniu od bonellowych, pracują niezależnie od siebie i uginają się jedynie w miejscu nacisku użytkownika. Przy materacach bonellowych widoczny oraz odczuwalny jest efekt falowania całego materaca, gdy naciśniemy go jedynie w jednym punkcie. Taka konstrukcja nie zapewnia ciału odpowiedniego wsparcia podczas snu.

Co jeszcze wpływa na cenę materaca?

Koszt materaca wiąże się także z obiektywnymi wskaźnikami mówiącymi o staranności wykonania, certyfikacie bezpieczeństwa zastosowanych materiałów oraz użytkowania. Takim podstawowym certyfikatem jest atest PZH. Innymi wskaźnikami gwarantującymi wysoką jakość materaca są m.in.: międzynarodowy znak bezpieczeństwa Oeko-Tex® Standard 100, CertiPUR™, CFC Free oraz ECO Passport.

CZYTAJ:  Dlaczego chrapiesz?

Więcej o tym, jakie można wyróżnić certyfikaty materaców, przeczytasz w osobnym artykule.

Nawet klej użyty do łączenia warstw w materacach piankowych może być lepszy lub gorszy (jak ten z użyciem szkodliwego rozpuszczalnika). W produkcji materaców Materasso używamy innowacyjnego szwajcarskiego kleju Simalfa®, stworzonego na bazie wody. Dzięki temu jest on ekologiczny, bezpieczny dla środowiska, a przede wszystkim zdrowia użytkowników.

Takim niewidocznym elementem każdego materaca sprężynowego są np. przekładki tapicerskie. Różnią się one gramaturą, która ma istotny wpływ na trwałość materaca, a także i na odczucie twardości przez dłuższy czas. Niestety – tego nie widać, jest bardzo często ignorowane zarówno przez Kupujących, jak i Sprzedających.

Co jeszcze ma wpływ na cenę materaca? Na przykład jego wielkość. Szersze materace są naturalnie droższe niż te węższe. Cena bywa także zależną od pokrowca, w którym znajduje się materac. Niektóre warianty pokrowców są tworzone z materiałów o nietypowych właściwościach – im jest ich więcej i im tkaniny są bardziej zaawansowane technologicznie, tym cena pokrowca wzrasta.

Wartość snu – jej nie da się przecenić

Czy zdrowy, czyli wystarczająco długi i regeneracyjny, sen można wycenić? Nie da się – sen jest bezcenny! Co ważne, na spaniu spędzamy około 1/3 naszego życia, warto więc, byśmy spali dobrze. A w osiągnięciu wysokiej jakości snu pomaga korzystanie z odpowiedniego materaca.

Powinien być dopasowany do kształtu i wagi ciała oraz pozycji przyjmowanej podczas snu. Nie może uciskać jakiejkolwiek części ciała i musi prawidłowo podpierać sylwetkę, aby bez przeszkód można było uzyskać zalecaną linię prostą kręgosłupa podczas odpoczynku. (O tym, jak wybrać dobry materac, przeczytasz szczegółowo w kilku naszych artykułach: „Jaki rozmiar materaca wybrać?”, „Jak dobrać materac do wieku?”, „Jak dobrać materac do pozycji snu?”).

CZYTAJ:  Zapachy, które pomagają zasnąć

W końcu kiedy wymienia się materac na nowy? Dopiero po kilku, kilkunastu latach użytkowania – z tego powodu warto pozwolić sobie na większy wydatek raz na długi czas. Wszystko po to, aby spać spokojnie.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ