materac na podłodze w pokoju z różową ścianę, fotelem, lampą i obrazem

Czy materac może leżeć na podłodze?

1

Kupiłeś lub przymierzasz się do zakupu materaca, tak? Wiesz, że tylko dobrze dobrany materac jest gwarancją zdrowego i komfortowego snu, prawda? Zastanawiasz się, czy możesz położyć materac bezpośrednio na podłodze, bo widziałeś to w gazetach o wystroju wnętrz lub u znajomych? Odpowiadamy!

Czy materac może leżeć na podłodze?

Może. Tylko po co? Jeśli chcesz, aby nie spełniał roli do której został stworzony, to proszę bardzo! Materac – jak go położyć, żeby móc się w pełni cieszyć z jego właściwości? To proste: położyć na stelażu, który znajduje się na ramie łóżka. To jedyne dobre rozwiązanie, gdyż materace są w pełni funkcjonalne tylko w połączeniu z odpowiednimi stelażami.

Dopasowanie materaca

Materac leżący na elastycznym stelażu, a nie na nieruchomej podłodze, staje się w pełni elastyczny. A to sprawia, że może się dopasować do wagi ciała użytkownika, krzywizn jego sylwetki i pozycji spania. Dzięki stelażowi, materac będzie się uginał w wybranych miejscach – będzie więc bardziej miękki lub sztywniejszy w odpowiednich rejonach. Każdy z nich jest dopasowany do budowy i ciężaru konkretnej części ciała użytkownika. To gwarantuje odpowiednie podtrzymanie ciała we właściwej pozycji oraz wygodny sen.

Eksploatacja materaca

Materac bez stelaża szybciej się zużywa, ponieważ osłabia się jego struktura w najbardziej narażonych na nacisk miejscach, które ochroniłby elastyczny stelaż. Zdeformowany, pozbawiony elastyczności materac nie jest w stanie prawidłowo utrzymać kręgosłupa w odpowiedniej linii podczas snu czy odpoczynku. Użytkowanie materaca bez stelaża to często automatyczne pozbawienie się możliwości skorzystania z gwarancji producenta na materac. Jej warunki nie obejmują bowiem używania materaca bez odpowiedniego stelaża.

Higiena materaca

Materac położony na podłodze staje się łatwym celem dla kurzu, roztoczy i brudu, gromadzących się na dywanie, wykładzinie czy panelach, na których leży materac. To nic dobrego – nie tylko dla alergików. W wyniku zaburzenia cyrkulacji powietrza wewnątrz materaca, jest on narażony na gromadzenie się w nim wilgoci, a co za tym idzie – pleśni, grzybów i bakterii. Nie tylko od rozlanych płynów, ale też od pocącego się podczas snu ciała.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy?

Przeczytaj także: Po co Ci stelaż pod materac.

Materac i stelaż są nierozłączni, jeśli zależy Ci na wygodnym i zdrowym śnie – nigdy ich nie rozdzielaj. Używając ich razem, rano obudzisz się w zrelaksowanym i wypoczętym ciele.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ