czy materac można spersonalizować

Czy materac można spersonalizować?

Przedmioty codziennego użytku powinny być dostosowane do naszych wymogów – to jasne. Szczególnie te, z których korzystamy często. Jedną z takich rzeczy jest materac. Czy można mu nadać osobistego charakteru i dostosować do indywidualnych potrzeb? Dowiedz się, jak go spersonalizować i dobierz materac idealny.

4 kryteria personalizacji materaca

Kryterium 1: waga ciała

Dobry materac to taki, który jest dobrany do wagi ciała. Kluczową zasadą jest to, że nie może być ani za twardy, ani za miękki. Dlatego materace tworzone są o różnej twardości – tak, aby odpowiednio podeprzeć całe ciało, pozwolić na jego odciążenie i rozluźnienie. Stopnie twardości materacy oznaczone są przez producentów symbolami H1, H2, H3 i H4.

Materac z pierwszym oznaczeniem polecany jest osobom ważącym mniej niż 60 kg. Twardość H2 przeznaczona jest dla użytkowników o wadze pomiędzy 60 kg a 80 kg, twardość H3 – o wadze między 80 kg a 100 kg. H4 to oznaczenie dla ciężaru ciała powyżej 100 kg. Należy pamiętać, że to jedynie wskazówki i że najlepszym miernikiem dopasowania do ciała jest po prostu sprawdzenie, czy wygodnie nam na konkretnym materacu.

Kryterium 2: pozycja spania

Przez większość nocy każdy z nas śpi w jednej pozycji: na boku, na brzuchu lub na plecach. Warto dopasować materac do przyjmowanego ułożenia ciała, ponieważ zapewni to większy komfort odpoczynku. Pamiętaj, że w każdej z wymienionych pozycji kręgosłup powinien układać się w linię prostą. Jeżeli śpisz na boku, najlepszy będzie miękki materac, który nie spowoduje ucisku w okolicach Twoich bioder i barków. Do spania na brzuchu lepszy będzie materac o średniej twardości. Dla śpiących na plecach sprawdzą się wszystkie twardości.

Kryterium 3: wielkość materaca

Rozmiar materaca również jest ważny, jeśli chcesz się dobrze wyspać. Oczywiście nie zawsze w sypialni jest miejsce na wymarzone, ogromne łóżko i czasem trzeba iść na kompromis. Warto jednak mieć na uwadze podstawowe dane o minimalnej wielkości materaca, która zapewni komfort snu. I tak: minimalna długość materaca powinna wynosić 15–20 cm więcej niż Twój wzrost. Jeśli chodzi o szerokość materaca, to dla jednej osoby zalecane jest minimum 70 cm. Jednak więcej miejsca do spania to więcej wygody. Jeśli śpisz z kimś, polecamy materac dwuosobowy.

CZYTAJ:  Jak wybrać materac dla noworodka?

Kryterium 4: wypełnienie

Tu możesz wybierać z kilku rodzajów wypełnień: pianki lateksowej, wysokoelastycznej, termoelastycznej lub wkładu sprężynowego. Każde z rozwiązań ma inne cechy, ale wszystkie skutecznie zapewniają użytkownikowi zdrowy i przyjemny sen. Materace zbudowane z pianki lateksowej, która swoje początki zawdzięcza NASA, są elastyczne i trwałe. Skonstruowano je tak, że z łatwością przepływa przez nie powietrze, a to z kolei zapobiega gromadzeniu się wilgoci, bakterii, pleśni i grzybów. Pianka wysokoelastyczna jest niezwykle sprężysta, przez co bardzo dobrze dopasowuje się do ciała śpiącej osoby. Odpowiednio podpiera wszystkie krzywizny sylwetki. Tak samo jest z pianką termoelastyczną, która dodatkowo zwiększa swoją miękkość w reakcji na ciężar i ciepło ciała.

Materace sprężynowe tworzą natomiast solidną konstrukcję zapewniającą odpowiednie podparcie sylwetki. Nowsza forma materaca sprężynowego to materac kieszeniowy – każda z jego sprężyn umieszczona jest w oddzielnej materiałowej kieszeni. To sprawia, że sprężyny pracują niezależnie od siebie i materac ugina się jedynie w miejscu nacisku.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci odpowiedzieć na pytania „Jak dobrać materac i jak go spersonalizować?”. Wiemy bowiem, że materac dobrany do potrzeb to element niezbędny, żeby rano obudzić się w dobrym nastroju i bez dolegliwości.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ