materac piankowy dla noworodka

Czy materac piankowy jest dobry dla noworodka?

Oczekując przyjścia na świat dziecka, chcemy zadbać o każdy szczegół. Urządzamy pokój dla malucha, kupujemy wózek, ubranka, łóżeczko. Sprawą, którą też będzie trzeba „ogarnąć”, jest kwestia dziecięcego materaca. Wbrew pozorom jest to temat, który warto zgłębić nieco dokładniej. Co prawda nie jest on żadną dekoracją, ale jego jakość jest bardzo ważna nie tylko dla zdrowego snu, ale przede wszystkim dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa malucha. W takim momencie często pojawia się pytanie, czy materac piankowy jest dobry dla noworodka?

Jaki materac dla noworodka?

Obecnie wciąż można spotkać się z opinią, że najlepsze dla malucha są materace naturalne – gryczano-kokosowe… Rzeczywiście brzmi wspaniale, ale ze zdrowym, bezpiecznym snem ma niewiele wspólnego. A to ze względu na to, że nie są one sprężyste, nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia dla ciała. A naturalny wkład? No cóż, nie ma lepszego środowiska dla rozwoju bakterii i pleśni. Spójrzmy prawdzie w oczy – właśnie dlatego wyeliminowane zostały sienniki wypełnione słomą czy sianem.

Czy materac piankowy jest dobry dla noworodka?

Zdecydowanie tak. Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama materacy piankowych, które fantastycznie sprawdzają się w dziecięcych łóżeczkach. Oczywiście pianka piance nie jest równa – różnią się gęstością, składem i właściwościami. Lecz jeśli wiemy, na co zwrócić uwagę, z pewnością dobierzemy odpowiedni model, który oprócz wygody zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo i doskonałe warunki do prawidłowego rozwoju.

Wśród materacy piankowych dla niemowląt znajdziemy modele wykonane ze zwykłej pianki PUR, materace wysoko- i termoelastyczne oraz materace lateksowe.

Materace z pianki PUR są to zazwyczaj materace podstawowe, dobrej jakości, które świetnie sprawdzają się w sypialni noworodków i małych dzieci. Jednak ze względu na to, że gęstość pianki jest nieco mniejsza niż u pozostałych modeli, z biegiem czasu mogą się odkształcać. Zanim to nastąpi, dziecko prawdopodobnie zdąży z niego wyrosnąć, ale przy zakupie warto mieć to na uwadze.

Materace z pianek wysoko- i termoelastyczych, a także materace z pianek lateksowych to modele, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała malucha, a przy tym są sprężyste i zapewniają dziecku optymalne podparcie. Są trwałe i wygodne.

CZYTAJ:  Zdrowy sen dziecka

Jakie cechy powinien posiadać idealny materac piankowy dla noworodka?

  • Przede wszystkim musi być sprężysty, nie może się odkształcać i zapadać. Po zwolnieniu ucisku powinien z łatwością wracać do pierwotnego kształtu. Jest to tzw. sprężystość punktowa.
  • Średnio twardy, aby maluchowi było wygodnie nie tylko w czasie snu, ale też podczas zabawy. Materac powinien być średnio twardy, dzięki temu dziecko z łatwością będzie mogło zmieniać pozycje, napinać mięśnie brzuszka podczas zabawy, obracać się na boki.
  • Przewiewny – jest to ważna cecha, szczególnie dla najmłodszych użytkowników. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uduszenia w czasie snu.
  • Wykonany z bezpiecznych materiałów, klejony klejem na bazie wody. Dlatego, dbając o komfort i bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników, firma Materasso do produkcji swoich materacy używa tylko bezpiecznych produktów, których właściwości potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Klejenie materaca jest nieuniknione. Ale Producent w tym celu używa wyłącznie ekologicznego, szwajcarskiego kleju, powstałego na bazie wody.

Kwestią sporną jest stosowanie piany termoelastycznej i lateksu w materacach dziecięcych. Materiał termoelastyczny może przede wszystkim prowadzić do przegrzewania się dziecka podczas snu, a do tego „oszukuje” tworzący się układ kostny, co może prowadzić do zwyrodnień w przyszłości. Według nas nie jest to dobry pomysł na materac dla małego dziecka. Natomiast lateks może mieć problemy z wentylacją, a zawarte w strukturze mleczko kauczkowe zawiera białka, które mogą być alergenem dla małego dziecka. Dlatego raczej też odradzamy to rozwiązanie w materacach dla dzieci.

CZYTAJ:  Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ