czy odsypianie w weekend jest zdrowe, kobieta siedząca na fotelu z kubkiem

Czy odsypianie w weekend jest zdrowe?

1

Zdarza Ci się odliczać dni od poniedziałku do piątku, z utęsknieniem myśląc o weekendzie – bo to właśnie wtedy będziesz mógł się wyspać? Ale czy weekendowe odsypianie małej ilości snu z całego tygodnia pracy to dobry pomysł? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Sen w weekend

Codzienny pęd i masa obowiązków często wymuszają na nas zbyt krótki sen w ciągu tygodnia pracy. Dlatego te braki rekompensujemy sobie dłuższym i spokojniejszym snem podczas weekendu. To dni, podczas których ma miejsce odsypianie nieprzespanych nocy, a często także związanego z pracą stresu. Weekend to czas, w którym wreszcie możemy odetchnąć. Relaksujemy się, znajdujemy czas na swoje pasje, no i wreszcie możemy się wyspać! Wydawać by się mogło, że kilka godzin snu więcej w weekend przyniesie same korzyści i pozytywnie wpłynie na nasze ciało. Czy tak jest naprawdę? Co mówią wyniki badań?

Badanie odsypiania w weekend

Na początku tego roku naukowcy z Uniwersytetu Kolorado opublikowali na łamach pisma „Current Biology” wyniki swoich badań nad odsypianiem w weekend. Przez tydzień obserwowali oni sen 36 osób w wieku 18-39 lat. Okazało się, że weekendowe nadrabianie snu skutkuje znaczną wrażliwością na insulinę. Badacze zauważyli również zmiany w regeneracji ciała osób badanych, wrażliwości ich mięśni i wątroby. Wywnioskowali, że przy trwającym dłużej niedosypianiu w tygodniu i nadrabianiu tego w weekend, doszłoby do znacznego osłabienia organizmu, większej podatności na infekcje i przeziębienia oraz podniesienia poziomu stresu u badanych. Co ważne, odsypianie w weekend powoduje zaburzenia rytmu dobowego, co wiąże się z trudnościami z zasypianiem. Dlatego tak istotne jest zachowanie stałego rytmu snu i czuwania podczas całego tygodnia. Jeśli przez 5 dni wstajesz o godzinie 7 rano, to w weekend też powinieneś nastawić budzik na tę godzinę. Choć brzmi przygnębiająco, to właśnie tak – z punktu widzenia zdrowia – rekomendują naukowcy. Sen powinien być regularny i wynosić ok. 8 godzin na dobę. A jak wspomóc sen w weekend, szczególnie jeśli po przeczytaniu tego artykułu ma być krótszy niż zazwyczaj?

CZYTAJ:  Problemy z bólem szyi i karku – jak sobie z nimi poradzić?

Zdrowy sen

Zdrowy sen nierozerwalnie wiąże się ze spokojem i wygodą. Wycisz się przed położeniem się spać. Wyłącz urządzenia emitujące niebieskie światło, które utrudniają zasypianie: telewizor, komputer, smartfon, tablet. Wywietrz sypialnię, możesz też rozpylić w powietrzu lub na poduszkę naturalny olejek lawendowy – ma działanie relaksujące i ułatwia zasypianie. Kluczowy jest też komfortowy materac, na którym Twoje ciało wygodnie się ułoży, a mięśnie i stawy będą mogły się rozluźnić. Dobrego snu!

Przeczytaj także po czym poznać, że materac jest odpowiedni

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ