Czym jest świadomy sen?

Zdarzyło Ci się nie pamiętać o tym, co ci się śniło tuż przed przebudzeniem? Dziś omówimy zjawisko zupełnie przeciwne, a mianowicie świadomy sen. Wzbudza ono zainteresowanie zarówno naukowców, jak i entuzjastów snów na całym świecie. W artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest świadomy sen, jakie są jego rodzaje, czy można go wywołać samodzielnie oraz jaki ma wpływ na zdrowie.

Świadomy sen – definicja

Świadomy sen, znany także jako lucid dream (LD), to stan, w którym śniący ma świadomość tego, że śni. Po raz pierwszy termin został opisany przez holenderskiego psychiatrę, Frederika van Eedena, w 1913 roku. Natomiast na naukowe potwierdzenie tego zjawiska trzeba było czekać niemal 60 lat – 1977 roku został przeprowadzony eksperyment przez Alana Worsleya i Keith Hearne.

Doświadczając wspomnianego stanu, zdajesz sobie sprawę, że to, co się dzieje we śnie, nie jest rzeczywistością, a jedynie wytworem twojej wyobraźni. W takim razie masz kontrolę nad wydarzeniami i otoczeniem w marzeniu sennym. Badania pokazują, że świadome sny są dość powszechne – około 55% ludzi miało do czynienia z nimi przynajmniej raz w życiu.

Rodzaje świadomego snu

Świadome sny można podzielić na dwa typy, w zależności od poziomu kontroli i świadomości, jaką masz w czasie jego trwania:

  • WILD (ang. Wake Initiated Lucid Dream) – jest to bezpośrednie przejście ze stanu czuwania do snu przy zachowaniu pełnej świadomości. Jest to zaawansowana metoda zapadania w świadomy sen, która wymaga dużej koncentracji i umiejętności zachowania świadomości podczas procesu zasypiania.
  • DILD (ang. Dream Initiated Lucid Dream) –to uświadomienie sobie, że śni się w trakcie trwania snu. Najczęściej odbywa się to poprzez rozpoznanie „znaków snu”, czyli specyficznych elementów, które są charakterystyczne dla twoich snów i mogą służyć jako sygnał, że właśnie śnisz.
CZYTAJ:  Sen w czasie choroby. Jak odpoczywać?

Czy można samodzielnie wywołać świadomy sen?

Tak, istnieje wiele technik, które mogą pomóc ci w wywołaniu świadomego snu. Jedną z najpopularniejszych jest MILD ( ang. Mnemonic Induced Lucid Dream). Została opracowana przez doktora Stephena LaBerge’a i polega na wykorzystaniu pamięci oraz intencji do wywołania świadomości podczas snu. Kluczowym elementem metody MILD jest wizualizacja i powtarzanie tego, że chcesz sobie zdawać sprawę z faktu, iż śnisz. Ma to na celu zakotwiczenie tej intencji w podświadomości. Regularna praktyka tej metody zapadania w świadomy sen zwiększa szanse na osiągnięcie go i może być skuteczna nawet dla początkujących.

Prowadzenie dziennika snów również może zwiększyć twoją świadomość podczas snu, ponieważ uczy cię rozpoznawania charakterystycznych dla twoich snów motywów. Ważne jest, aby opisywać swoje sny zaraz po przebudzeniu i zawrzeć w wpisie jak najwięcej szczegółów. Istnieje również metoda rąk, w której chodzi o obserwowanie swoich rąk przed pójściem spać w celu wywołania świadomości we śnie.

Warto również zrelaksować się przed zaśnięciem oraz zadbać o właściwe miejsce do spania. Łóżka produkcji Materasso La Spezia i Cristal wraz z odpowiednio wybranym i dostosowanym do twoich potrzeb materacem są gwarantem udanego wypoczynku.

Wpływ świadomego snu na zdrowie

Świadome sny mają duży wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Mogą pomóc w zredukowaniu stresu, ponieważ dają możliwość przepracowania lęków i obaw w kontrolowanym środowisku snu. Umożliwiają także kreatywne rozwiązanie problemów i lepsze zrozumienie samego siebie. Badania wskazują, że świadome sny mogą poprawić jakość snu i zwiększyć poczucie wypoczęcia po przebudzeniu. Jednak pierwsze kroki w praktykowaniu świadomego snu mogą nieść za sobą pewne skutki uboczne takie, jak: niewyspanie i zmęczenie.

Świadomy sen to fascynujące zjawisko, choć jeszcze nie w pełni poznane przez badaczy. Pozwala ono na kontrolowanie snów i eksperymentowanie z własną podświadomością. Istnieją różne rodzaje świadomego snu oraz techniki, które pomagają go wywołać. Może on mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i jakość snu, lecz trzeba pamiętać, że początki mogą być trudne.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ