poduszka anatomiczna

Czym jest poduszka anatomiczna?

1

Zdarza się, że po obudzeniu bolą cię mięśnie karku? Złapał cię kurcz szyi? Chcesz wreszcie dobrze się wysypiać? Może czas zmienić tradycyjną poduszkę na anatomiczną? Czym jest poduszka anatomiczna i jak dobrać ją do swoich potrzeb?

Dlaczego poduszki anatomiczne są lepsze niż tradycyjne?

Tradycyjna poduszka zapewnia podniesienie głowy względem tułowia i jedynie częściowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Poduszki anatomiczne wykonane są z pianek wysokoelastycznych, reagujących na nacisk i temperaturę. Poduszka nie spłaszcza się na placek (tak jak w przypadku zwykłej poduszki, gdy się na niej położymy), ani nie unosi głowy nadmiernie w górę obciążając kręgi szyjne, tylko wypełnia przestrzeń między głową a ramieniem sprawiając, że kręgosłup jest naturalnie prosty i mięśnie mogą odpocząć. Pianki są przewiewne (często posiadają dodatkowe perforowanie), dzięki czemu poduszka oddycha, oddaje ciepło i nie dochodzi do przegrzania. Łatwo też odprowadza wilgoć.

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac na nowy?

Poduszki anatomiczne profilowane

To specjalna kategoria poduszek anatomicznych, która posiada nietypowy kształt. Z jednej strony pianka jest nieco wyższa, z drugiej niższa, a wzdłuż poduszki po środku jest specjalne wgłębienie. Po co? Otóż taki kształt poduszki zapewnia lepsze podparcie dla odcinka szyjnego, zapewniając przez całą noc naturalną pozycję dla kręgosłupa. W zależności od tego, w jakiej pozycji śpimy, poduszkę profilowaną układa się niższą bądź wyższą krawędzią w kierunku ramion.

Rodzaje poduszek anatomicznych – którą wybrać?

Oferta poduszek anatomicznych jest dość szeroka. Na to, którą wybrać ma wpływ to, jak śpimy i jakie są nasze indywidualne potrzeby.

CZYTAJ:  Hiperlordoza - jaki materac wybrać?

Najważniejszym kryterium jest to, jak śpimy. Dla osób ze względnie stałym wzorcem snu, które niezbyt mocno wiercą się w nocy, poleca się poduszki profilowane. Jeśli śpimy na boku, poduszkę układa się wyższa stroną do ramienia. Jeśli na wznak – niższą. Taka poduszka zapewnia idealne podparcie ramion i głowy (np. model Paris, Termopur, Paris Viscogreen, Paris Herbal). Dla osób, które często zmieniają pozycję w ciągu nocy lepszym rozwiązaniem będzie poduszka nieprofilowana (np. model London, London Viscogreen, London Herbal).

Choć wszystkie poduszki anatomiczne dopasowują się do głowy i ramion, w przypadku specjalnych potrzeb związanych z bólami kręgosłupa, karku lub zwyrodnieniami najlepiej zdecydować się na poduszkę ortopedyczną (model Madrid), która posiada specjalne wycięcie w środkowej części krawędzi, zapewniające doskonałe podparcie szyi.

CZYTAJ:  Poduszka - dekoracja czy zdrowie? Wybór należy do Ciebie!

Kobietom, ze względu na niższą wagę, poleca się poduszki miększe  – np. seria poduszek Herbal, zawierająca dodatkowo wyciąg z kwiatu dzikiej róży, który koi zmysły i zapewnia spokojny sen. Dla mężczyzn lepsza będzie poduszka nieco twardsza, z pianki Viscogreen (London, Paris) bądź Termopur z pianki Lazy Foam.

Jeśli często podróżujesz dobrym wyborem będzie poduszka Popular, która ze względu na mniejsze rozmiary idealnie zmieści się nawet do bagażu podręcznego, a jednocześnie ma powierzchnię wystarczającą do wygodnego spania. Wykonana z pianki Lazy Foam idealnie dopasowuje się do kształtu głowy.

Osobom, którym zależy na tym, by otaczać się naturalnymi produktami do gustu przypadnie poduszka z pianki Bio (seria Viscogreen), produkowanej na bazie olejku rycynowego (a nie substancji ropopochodnych). Zapewnia ona spokojny, naturalny sen. W poduszkach można też spotkać dodatki w postaci olejków eterycznych, które dzięki emisji zapachów koją i ułatwiają zasypianie (poduszki z serii Herbal).

Pamiętajmy również o tym, by do miększego materaca dobierać bardziej miękką poduszkę, a do twardszego twardą.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ