Charczenie, świszczenie… Nocne koncerty, czyli chrapanie, jest dla wielu osób uciążliwe. Nie tylko dla tych, których dotyka, ale także dla osób z ich otoczenia. Znasz te odgłosy, prawda? Ciekawi Cię, jak to się dzieje, że chrapiemy? Przeczytaj w naszym artykule!
Jak kosiarka
Jeśli sami chrapiemy, wiemy to od naszych bliskich, którzy często przez te dźwięki nie mogą spokojnie spać. A może to ktoś z Twojej rodziny chrapie i to Ty wybudzasz się ze snu? Co ciekawe, głośność chrapania może sięgać aż 90 decybeli, co porównywalne jest do pracującej kosiarki.
Przyczyny chrapania
Kiedy nasze ciało zapada w sen, mięśnie gardła (zwane mięśniówką) wiotczeją, a tylna część gardzieli opada i dotyka nasady języka. Choć brzmi to niepokojąco, powietrze może swobodnie przepływać. Czasem jednak oddychanie jest problematyczne przez niedrożne drogi oddechowe. Skutkuje to właśnie chrapaniem. Znane, często nieprzyjemne dla uszu, odgłosy powstają w efekcie drgania i trzepotania podniebienia miękkiego. Utrudniony przepływ powietrza w czasie snu może wiązać się z:
- powiększeniem migdałków gardłowych lub podniebiennych,
- osłabieniem mięśni gardła,
- przerostem nasady języka lub języczka,
- skrzywieniem przegrody nosowej,
- polipami w nosie,
- obrzękiem śluzówki nosa i ścian dróg oddechowych, w następstwie alergii i infekcji,
- otyłością, skutkującą uciskiem tkanki tłuszczowej na powierzchnię gardła.
Dlaczego chrapiemy? Kilka innych powodów
Kolejnym powodem chrapania jest spanie na plecach. Przyjmowanie tej właśnie pozycji może utrudniać oddychanie – przez język opadający do tylnej części jamy ustnej. Inny powód to spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu przed snem, co powoduje rozluźnienie mięśni gardła, a w konsekwencji – komplikacje ze swobodnym oddechem. Także palenie papierosów ma wpływ na chrapanie. Przyczyny to bowiem zalegająca ślina w krtani i tchawicy, obrzęk śluzówki oraz podrażnienia gardła.
Chrapanie a płeć i wiek
Okazuje się, że chrapanie jest powiązane z płcią. Częściej pojawia się u mężczyzn, którzy przez swoją (zazwyczaj) masywną budowę ciała posiadają węższe drogi oddechowe. Z tego powodu powietrze przechodzi przez nie z większym ciśnieniem, wywołując charakterystyczne odgłosy.
Chrapią nie tylko dorośli – mali ludzie również. Dlaczego dziecko chrapie? Powody mogą być różnorakie, jednak najczęściej są to: niedrożność nosa, wiotkość krtani, powiększone migdałki i alergie.
Czy chrapanie jest niebezpieczne?
Nieleczone chrapanie może intensyfikować choroby (takie jak: choroba niedokrwienna serca, zaburzenia pracy serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) oraz przyczyniać się do rozwoju innych schorzeń prowadzących do zawału serca, miażdżycy lub udaru mózgu. Chrapanie może także wywołać bezdech senny, którego skutkiem jest niebezpieczne niedotlenienie organizmu.
O leczeniu chrapania i sposobach na zmniejszenie występowania oraz pozbycie się go raz na zawsze przeczytasz w artykule „Co zrobić, gdy mąż chrapie?”.