Młodzi rodzice często zastanawiają, czy powinni spać z dzieckiem w jednym łóżku, czy nie? Jedni chcą mieć dziecko obok siebie, inni nie wyobrażają sobie takiego rozwiązania. Jak to w końcu jest – lepiej spać wspólnie z dzieckiem czy osobno?
Wspólne spanie z noworodkiem
Nie wszyscy rodzice chcą spać ze swoim maleństwem. Wielu z nich boi się na przykład możliwości przygniecenia dziecka, braku swobody ruchu czy niewyspania. Mówiąc o wspólnym spaniu niekoniecznie jednak mamy na myśli spanie w jednym łóżku. Coraz popularniejsze staje się rozwiązanie polegające na tym, by spać w tej samej sypialni, jednak dziecko położyć we własnym łóżeczku. Ta metoda znajduje coraz więcej zwolenników, jednak ma zarówno wady, jak i zalety. Dodatkowo pojawia się problem, na które łóżeczko się zdecydować:
- Dostawka do łóżka
- Kosz Mojżesza
- Kołyska
- Łóżeczko drewniane
Wygoda dla rodziców
Położenie dziecka w tym samym pomieszczeniu ma przede wszystkim ułatwić życie rodzicom. To dobre rozwiązanie dla mam karmiących piersią, które dodatkowo zwiększa poczucie komfortu u dziecka. Spanie w jednej sypialni (cosleeping) zapewnia poczucie bezpieczeństwa dziecku, ponieważ słyszy ono bodźce dochodzące od opiekuna (oddech, ruchy, odgłosy). Działa to także w drugą stronę – rodzice nie muszą martwić się o maleństwo, mając je dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Dostawka do łóżka
Pozwala być blisko dziecko, a jednocześnie zapewnia mu własną przestrzeń. Aby być blisko dziecka, a jednocześnie zapewnić mu własną przestrzeń. Wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy potrzebują mieć maleństwo blisko siebie, ale nie w tym samym łóżku. Mama, która karmi nie musi wstawać w nocy do dziecka, a dzięki temu, że jest to osobny mebel, dziecko ma swój, specjalnie dla siebie przystosowany materac oraz poczucie, że śpi we własnym łóżeczku. Niektóre z dostawek mogą pełnić funkcje zarówno łóżeczka, jak i dostawki – wystarczy tylko odpiąć/opuścić jeden bok.
Wady i zalety dostawki dla dziecka
Zalety:
- Mamy karmiące nie muszą wstawać z łóżka, by nakarmić malucha
- Bliskość rodzica z dzieckiem
- 2 w 1 – dostawka i łóżeczko
- Bardziej dopasowane do noworodka – niemowlaki preferują ciasnotę
- Więcej miejsca niż w koszu/kołysce dla niemowląt
Wady:
- Zdecydowaną wadą dostawki jest jej cena, często dziecko może korzystać z niej tylko do kilku miesięcy
- Materacyk dziecka może być nieco niżej niż materac rodzica
Używane czy nowe?
Inaczej niż w przypadku materaca, który powinien być nowy (pisaliśmy o tym tutaj) dostawkę spokojnie można „odziedziczyć” w spadku po starszym rodzeństwie lub kupić używaną. Oczywiście istotne jest, aby dostawka była w dobrym stanie. Jednak najważniejszy jest stan materaca, który ma pomóc utrwalić maluchowi właściwą i prawidłową pozycje podczas snu. Najczęściej wpływ na naszą decyzje mają w tym przypadku fundusze. Zdecydowanie lepszą inwestycją będzie kupno materaca, który nawet w przyszłości, po wyjęciu z dostawki, będzie można użytkować niezależnie.