dyskopatia-ledzwiowa-jak-walczyc-z-tym-schorzeniem-kregoslupa

Dyskopatia lędźwiowa – jak walczyć z tym schorzeniem kręgosłupa?

1

Dyskopatia lędźwiowa to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której przyczyny tkwią w siedzącym trybie życia, nieprawidłowej postawie ciała oraz braku ruchu. Jakie są jej objawy? Jakie ćwiczenia i nawyki pomogą zapobiec dolegliwościom? Podpowiadamy, jak dobrać materac, by skutecznie zmniejszyć ból pleców.

Czym jest dyskopatia lędźwiowa? Objawy choroby

Dyskopatia jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej dotyka osoby młode, a nieleczona prowadzi do silnych dolegliwości bólowych, rwy kulszowej, co w konsekwencji może wymagać nawet operacji kręgosłupa.

Problemy zaczynają się od utraty sprężystości przez krążki międzykręgowe. Chronią one poszczególne kości dolnej części kręgosłupa przed ocieraniem się o siebie i amortyzują wstrząsy. Brak regularnego ruchu i długie godziny spędzone w pozycji siedzącej sprawiają, że krążki się odwadniają, a ich struktura traci spoistość, w związku z czym są one narażone na pęknięcia. Z pękniętego krążka wypada tzw. jądro miażdżyste (środek krążka), które zaczyna uciskać nerw kulszowy. Powoduje to bardzo uciążliwe bóle kręgosłupa, a także nóg. Pojawia się przepuklina krążka międzykręgowego, którą często trzeba operować.

Na szczęście droga od zwyrodnienia krążka międzykręgowego do jego przerwania jest długa, co oznacza, że można sporo zrobić, by uniknąć bólu i ryzyka operacji. Najważniejszy jest regularny ruch, odpowiednie przygotowanie miejsca pracy oraz zdrowy dla kręgosłupa materac do spania.

Jak dbać o kręgosłup przy początkach dyskopatii?

  • Zadbaj o stanowisko pracy – kluczowe znaczenie ma ergonomiczne krzesło z podparciem części lędźwiowej oraz umieszczenie ekranu komputera na wysokości oczu.
  • Unikaj wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Ustaw alarm, który przypomni, by wstawać co 30 lub 60 minut od komputera i poświęcić kilka chwil np. na lekkie ćwiczenia rozciągające.
  • Każdego dnia poświęć co najmniej pół godziny na ruch. Nie musi być to trening na siłowni – wystarczy spacer.
  • Unikaj noszenia ciężkich toreb z zakupami, ale jeśli nie jest to możliwe, rozłóż zakupy równomiernie na dwie torby i nieś je w obu rękach.
  • Krążki międzykręgowe uszkadzają także szybkie i gwałtowne ruchy. Niewskazane są zatem forsowne ćwiczenia na siłowni, podnoszenie ciężarów i częste skłony. Szczególnie, jeśli są one robione bez wcześniejszej dokładnej rozgrzewki.
CZYTAJ:  Materac dmuchany do spania zamiast łóżka. Czy to zdrowe?

Jaki materac wybrać dla osób cierpiących na dyskopatię lędźwiową?

W łóżku średnio spędzamy 1/3 każdej doby. Źle dobrany materac pogłębi ból i problemy z kręgosłupem. Dobry – sprawi, że ból się zmniejszy. Wybór odpowiedniego materaca zależy od preferowanej pozycji snu. W przypadku dyskopatii lędźwiowej popularną i polecaną przez fizjoterapeutów pozycją jest spanie na boku, z poduszką między kolanami, która daje gwarancję zachowania odpowiedniej krzywizny kręgosłupa w czasie snu.

Część chorych na dyskopatię preferuje spanie na brzuchu. Pozycja ta „odkształca” w drugą stronę nadmiernie pochylony w ciągu dnia kręgosłup. Niestety, nieraz się zdarza, że objawy bólowe nasilają się właśnie po spaniu w tej pozycji. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest spanie na boku lub na plecach (np. ze specjalną poduszką ortopedyczną, którą podkłada się pod odcinek lędźwiowy). Odpowiednią pozycję snu najlepiej ustalić z fizjoterapeutą.

Większość osób cierpiących na dyskopatię lędźwiową będzie odczuwać mniejszy ból na twardym materacu. Zaznaczamy – większość, bo materac każdorazowo trzeba też dobierać do wagi użytkownika. Szczupłe osoby powinny mimo wszystko rozważyć zakup materaca o mniejszej twardości.

Przy większej wadze ciała rozwiązaniem są materace twarde lub bardzo twarde. Przykładem jest Lavender Maxi, jeden z najtwardszych modeli na rynku, o nośności do 170 kg. Składa się z dwóch pian oraz podwójnej warstwy naturalnego kokosu. Przewiewna płyta kokosowa (dwie warstwy po 4 cm) to gwarancja odpowiedniego poziomu twardości materaca, a jednocześnie jego elastyczności.

Zastosowana w materacu nowoczesna piana Lavender zapewnia bardzo stabilne podparcie dla kręgosłupa, doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn, a dodatkowo nasączona została olejkiem lawendowym, który uwalnia materac od alergenów, np. roztoczy i grzybów.

Inną propozycją dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa jest materac Beast Lavender. Opracowano go z myślą o maksymalnej regeneracji po aktywności ruchowej, a duża twardość sprawdzi się w przypadku osób o większej wadze, zmagających się z dyskopatią lędźwiową. Wysokoelastyczna piana Lavender gwarantuje odpowiednie podparcie ciała podczas snu.

CZYTAJ:  Greengel - powiew świeżości w sypialni

materac-beast-lavender

Odpowiednio dobrany materac zmniejszy dolegliwości przy dyskopatii lędźwiowej, pomoże też utrwalić korzystne działanie rehabilitacji i fizjoterapii.

Zapoznaj się z parametrami materaców Lavender Maxi i Beast Lavender.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ