elastyczność materaca

Elastyczność punktowa a powierzchniowa w materacu

Szukasz dla siebie materaca idealnego? Zapewne znasz główne cechy każdego rodzaju. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni dobór materaca do swoich potrzeb, preferencji i nawyków. Ale czy w gąszczu specjalistycznych artykułów trafiłeś na te mówiące, czym jest elastyczność punktowa i powierzchniowa w materacu?

Dlaczego elastyczność punktowa i powierzchniowa w materacu są ważne?

Zapewne domyślasz się, że elastyczność materaca to jego kluczowy parametr. Niezależnie od rodzaju i modelu materaca. Ale czym jest elastyczność punktowa i powierzchniowa w materacu? To cechy, dzięki którym obudzisz się rano wypoczęty i z dobrym samopoczuciem. Albo właśnie odwrotnie – wstaniesz obolały i ze złością na swój materac. Czy różnice pomiędzy tymi typami elastyczności są znaczące? Bardzo. Jak bardzo, przekonasz się, czytając dalszą część artykułu.

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac?

Elastyczność punktowa

Punktowa elastyczność materaca gwarantuje, że ugina się on tylko w miejscu naciskanym przez użytkownika. Przypisać ją można do materacy stworzonych z pianek lateksowych, wysokoelastycznych oraz termoelastycznych. Dzięki elastyczności punktowej materac może idealnie dopasować się do ciężaru i krzywizn naszego ciała. A to zapewnia odpowiednie podparcie całej sylwetki. Na tak dobrze dopasowanej powierzchni kręgosłup i wszystkie mięśnie oraz stawy mogą się bez przeszkód rozluźnić i zregenerować. Użytkownik materaca budzi się wyspany, wypoczęty, bez dolegliwości bólowych, a ze świetnym samopoczuciem.

Elastyczność powierzchniowa

Elastyczność powierzchniowa to właściwość jedynie materacy bonellowych, czyli przestarzałych materacy ze sprężyn. Nie polecamy takiego rodzaju materaca, ponieważ przemysł materacowy ma do zaoferowania bardziej nowoczesne modele sprężynowe. Są nimi materace kieszeniowe, a stopień wyżej względem zastosowanej technologii znajdują się materace kieszeniowe typu multipocket. Wróćmy jednak do elastyczności powierzchniowej w materacach bonellowych. Polega ona na tym, że pod wpływem nacisku ugięciu ulega cała powierzchnia materaca. Czy jest to pożądane w materacach? Nie. Wyobraź sobie materac bonellowy, z którego korzysta para. Gdy jedna z osób zmienia pozycję podczas snu, jest to odczuwalne dla drugiej. Materac wówczas faluje na całej swojej płaszczyźnie, a często też wydaje nieprzyjemne dźwięki. Czy zapewnia zdrowy i wygodny sen? Odpowiedź również brzmi: nie. Tak samo jak na pytanie o to, czy elastyczność powierzchniowa w materacu jest tak samo ważna jak punktowa. Otóż tylko elastyczność punktowa jest parametrem, na który trzeba zwracać uwagę, wybierając materac do sypialni.

CZYTAJ:  Thermobalance - nowa technologia w służbie Twojego snu

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ