elektryczne stelaże do łóżka

Elektryczne stelaże do łóżka – jak działają?

6

Stelaż mobilny z podnoszonym podgłówkiem i podnóżem? To wygodne rozwiązanie, które doceniają nie tylko osoby, które wymagają łóżka rehabilitacyjnego, ale również codzienni użytkownicy łózek, chcący mieszkać i żyć wygodnie. Elastyczne stelaże z regulacją mogą być sterowane manualnie, ale zacznie wygodniejszą opcją jest sterowanie elektryczne. Jak to działa i kiedy się przydaje?

Jak działa stelaż elektryczny?

Typowy stelaż sterowany elektrycznie wyposażony jest w siłowniki, które unoszą poszczególne partie stelaża do wybranej przez użytkownika pozycji. Sterowanie odbywać się może za pomocą przewodowego bądź bezprzewodowego pilota (lub poprzez wbudowany w panel boczny sterownik). W zależności od tego, jak szerokie i jak blisko ułożone są od siebie listwy (gęstość), stelaż może mieć większą bądź mniejszą płynność zginania i regulowania kątów łamania materaca. Napęd elektryczny może tez być zamontowany w ramie nośnej (np. w modelu Evo Mobil), dzięki czemu wysokość stelaża się nie zwiększa i można wykorzystywać go w łóżkach z pojemnikiem na pościel bądź szufladą.

CZYTAJ:  5 negatywnych skutków złego doboru stelaża

Jakie zalety mają stelaże elektryczne?

  • W zależności od modelu stelaża możliwość regulowania wysokości podgłówka, podnóża bądź obu tych elementów (również w kilku sferach – np. model stelaży Mobil posiada aż 5 stref, których wysokość może być regulowana).
  • Łatwa regulacja wysokości stelaża bez konieczności używania siły.
  • Możliwość regulacji wysokości i ustawienia stelaża również z osobą leżącą na materacu (ogromnie ważne w przypadku osób obłożnie chorych oraz niepełnosprawnych, które nie mogą samodzielnie wstać, ale również wygodne jeśli po zakończonej lekturze książki, chcesz opuścić stelaż i po prostu zasnąć).
  • Możliwość łatwego regulowania kątów łamania materaca.
  • Stelaże sterowane elektrycznie to również większa ilość możliwości ustawienia konkretnych pozycji niż w przypadku ręcznego ustawiania elastycznego stelaża (regulacja elektryczna najczęściej odbywa się płynnie, podczas gdy ręczna zazwyczaj skokowo).

elektryczne stelaże do łóżka

Kiedy przydaje się elektrycznie sterowany stelaż?

Najczęściej osobami, które decydują się na zakup takiego modelu stelaża są ci, którzy z przyczyn zdrowotnych są unieruchomieni (czasowo bądź stale) i chcą móc mieć kontrolę nad pozycją własnego ciała oraz samodzielnie być w stanie regulować wysokość oparcia lub podnóża łóżka. To również rozwiązanie wybierane przez opiekunów osób niepełnosprawnych leżących, które musząc zmieniać pozycję chorego, nie chcą narażać się na przeciążenia i związane z nimi schorzenia kręgosłupa (tzw. łóżka rehabilitacyjne).

CZYTAJ:  Materace dla seniorów

Stelaż elektrycznie sterowany nie jest jednakże wyborem związanym jedynie z rehabilitacją czy niepełnosprawnością. To również wybór osób, które oczekują od swojego łóżka ponadprzeciętnej wygody. Elektryczna regulacja pozwala szybko i w wygodny sposób dopasować ułożenie stelaża do aktualnych potrzeb – np. podnieść nieco zagłówek, jeśli chcemy poczytać w łóżku lub podnieść część pod stopami i łydkami, kiedy wróciliśmy z długiego spaceru i chcemy szybciej się zregenerować.

CZYTAJ:  Materasso Exclusive Collection

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ