Wybierając materac z pianki należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Rodzaj pianki i jej wysokość – te parametry są oczywiste. Ale czy brać pod uwagę gęstość pianki? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Gęstość pianki – czym jest?
Gęstość pianki to jeden z najbardziej znaczących parametrów materacy piankowych. Ma ona bardzo duże znaczenie, jeśli zależy Ci na komfortowym odpoczynku i materacu spełniającym oczekiwania. Gęstość pianki mówi o jej ilości użytej na metr sześcienny powierzchni. Znając tę wartość, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy materac jest niskiej lub wysokiej klasy. Gęstość mówi przede wszystkim o twardości materaca. Im większa gęstość, tym twardszy materac.
Jaka gęstość pianki w materacu jest dobra?
Pamiętajmy, że tylko wystarczająco twardy (nie za miękki) materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i całego ciała. Gęstość pianki jest zazwyczaj określana literą T lub HR i cyframi oznaczającymi ilość materiału użytego na metr sześcienny – np. T30, HR25. Jaka gęstość pianki w materacu jest odpowiednia? Dla dzieci wystarczy gęstość pianki na poziomie minimum 25 kg/m3. Dla dorosłych będzie ona zdecydowanie nieodpowiednia. Im większa gęstość pianki, tym podparcie ciała jest lepsze.
Rodzaje pianek
Do wytwarzania materacy używa się różnych rodzajów pianek o różnej gęstości:
- Pianka poliuretanowa – to podstawowa pianka stosowana w produkcji materacy. Materace składające się jedynie z tej pianki, nie są materacami godnymi polecenia. Niska cena tej pianki przekłada się na niską jakość produktu finalnego. Nie podpiera ona prawidłowo ciała, nie dopasowuje się do jego krzywizn i łatwo ulega odkształceniom.
- Pianka termoelastyczna – ta pianka stworzona została na potrzeby NASA, a dziś można cieszyć się jej wyjątkowymi właściwościami. Zmienia bowiem swoją twardość pod wpływem temperatury i ciężaru ciała użytkownika, stając się bardziej miękką. To sprawia, że lepiej dopasowuje się do sylwetki i dokładniej wspiera wszystkie części ciała. Taka pianka ma dużą gęstość, redukuje nacisk na ciało i szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu.
- Pianka wysokoelastyczna – to pianka o dużej gęstości, która często stanowi jedną z warstw materaca. Łączona jest na przykład z wkładem ze sprężyn kieszeniowych, blokiem pianki wysokoelastycznej albo lateksowej. Pianka wysokoelastyczna zapewnia dobre ułożenie ciała w naturalnej prostej pozycji i odciąża mięśnie oraz stawy, a przede wszystkim charakteryzuje się wysoką odpornością na odkształcenia i bardzo wysoką przewiewnością.
Podsumowując: gęstość pianki ma kluczowe znaczenie przy zakupie materaca i zadowolenia z jego użytkowania. Większa gęstość to większe wsparcie dla ciała i wygodniejszy sen. Nie jest to jednak wyznacznik twardości ani komfortu snu.