sypialnia z łóżkiem z różową narzutą

H1, H2, H3 – co oznaczają symbole twardości?

38

Przy opisach materacy w sklepach internetowych i na stronach producentów znaleźć można dodatkowe symbole twardości materaców oznaczone literką H. Jak je interpretować?

Oznaczenie H pochodzi z języka angielskiego i oznacza twardość (H – hardness). W przypadku materaców występują 4 stopnie twardości oznaczone symbolami H1, H2, H3 i H4. H1 oznacza materac miękki, H2 średniomiękki, H3 średniotwardy, a H4 twardy.

Jaka twardość materaca dla jakiej wagi ciała? Przyjmuje się, że:

  • materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg,
  • H2 – od 50 do 80 kg,
  • H3 – od 70 do 110 kg,
  • H4 – powyżej 100 kg.

W praktyce jednak nie zawsze jest to wyraźna granica. Wiele osób woli spać na bardziej miękkim bądź twardszym materacu. Dla osób starszych polecane są też materace bardziej miękkie niż wynikałoby to z ich masy ciała. Jest to związane z silniejszym niż o osób młodszych odczuwaniem nacisku i związanego z nim dyskomfortu.

CZYTAJ:  Materace dla partnerów z dużą różnicą wagi – 3 sposoby

Jak rozpoznać, która twardość materaca będzie dla mnie najlepsza?

Większość osób wybiera materace H2 bądź H3 (co wynika wprost z naszej statystycznej wagi). Zbyt miękki materac powoduje zapadanie się ciała i brak odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy powoduje ucisk naczyń krwionośnych i może nawet doprowadzić do cierpnięcia kończyn. Na twardym materacu jest nam niewygodnie, wiercimy się i nie umiemy sobie znaleźć pozycji.

Najlepiej zatem przed zakupem materaca wypróbować oba rodzaje i zastanowić się nad własnymi preferencjami spania.

Twardość materaca a różnica wagi pomiędzy partnerami

Kupując materac podwójny (160 lub 180 cm szerokości) dla pary, trzeba wybrać odpowiednią jego twardość. Problem zaczyna się, kiedy ze względu na różnice wagi bądź osobiste preferencje dla każdej osoby odpowiednia jest inna twardość materaca. Co w takiej sytuacji?

Dwa mniejsze materace

Zamiast jednego materaca o szerokości 160 czy 180 cm można kupić dwa mniejsze – każdy o twardości dobranej do indywidualnej potrzeby. Takie rozwiązanie jest nie tylko dobrym wyborem ze względu na komfort spania, ale również wygodę użytkowania. Mniejszy materac łatwiej wnieść do mieszkania, odwrócić czy ściągnąć pokrowiec, by go wyprać. Wielu osobom wydaje się, że połączenie dwóch materaców stworzy niewygodną przestrzeń między nimi. Również różnego rodzaju filozofie z Dalekiego Wschodu, bardzo ostatnio popularne w Europie, traktują zastosowanie dwóch materaców w łóżku, jak szkodliwe dla zdrowia i związku linie odcinające partnerów od siebie. W praktyce jednak, jeśli tylko materace są tej samej wysokości, nie odczuwa się żadnego dyskomfortu.

Materac podwójny z dwoma rodzajami twardości

Dla osób, które zdecydowanie nie chcą mieć dwóch osobnych materaców, też jest rozwiązanie – materac z dwoma rodzajami twardości. W takich modelach połowa ma twardość H2, a druga H3, dzięki czemu każdy z partnerów śpi wygodnie, a materac stanowi jednocześnie jedną bryłę. Modele o podwójnej twardości dostępne są w ramach linii materaców Viscogreen Lux, Natur Biogreen i Termopur Comfort.

CZYTAJ:  Jak wybrać dobry materac?

Źle dobrany materac może być źródłem problemów zdrowotnych. Dlatego firma Materasso współpracuje z wysokiej klasy, specjalistycznym salonami materaców, w których otrzymacie Państwo fachową, wzorową obsługę i będziecie się cieszyć z doboru odpowiedniego materaca. Bardzo często wśród swoich kontrahentów Materasso prowadzi akcję doboru materaca przy pomocy specjalistycznego sprzętu elektronicznego – maty sensorycznej X-Sensor. Informację, gdzie w najbliższym czasie badanie takie zostanie przeprowadzone, znajdziecie na stronie firmy Materasso.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ