Często nie zastanawiamy się nad pochodzeniem przedmiotów codziennego użytku. Tak jest też z materacem, na którym co noc spędzamy kilka godzin. Skąd się wziął? Jak go wymyślono? Oto krótka historia materaca.
Pierwszy materac na świecie
Najstarszy znany materac został odkryty przez naukowców w 2011 roku w jaskini Sibudu w miejscowości KwaZulu-Natal (RPA). Trudno było określić, kiedy dokładnie powstał, gdyż stworzony był z kilku różnych warstw trzciny, trawy i sitowia, a każda pochodziła z innego okresu. Najstarszą warstwę datuje się na około 77 tys. lat p.n.e, a najmłodszą na ok. 39 tys. lat p.n.e. Ów „materac” miał ponad 2 metry kwadratowe powierzchni, więc prawdopodobnie służył do odpoczynku całej rodzinie. Niektóre z roślin wykorzystanych do jego stworzenia miały działanie insektobójcze – dzięki zawartości olejków eterycznych. Badacze przypuszczają, że rośliny te były dobierane celowo, a co za tym idzie: mogło to być to jedno z pierwszych zastosowań roślin leczniczych.
Ewolucja materaca
Około 10 tys. lat p.n.e do konstrukcji z liści i trawy dodawano sierść zwierząt oraz ich skórę. Niektóre „materace” z tamtego okresu budowane były na podwyższeniu, aby chronić przed wodą i zwierzętami. Na posłaniach stworzonych ze stosu gałęzi palmowych spano w starożytnym Egipcie już 3400 lat p.n.e. Mówi się, że nawet faraonowie spędzali noce na takich „łożach”.
Pierwszy materac o budowie podobnej do tej, z której korzystamy dziś, pochodzi ze starożytnego Rzymu. Miał bowiem pokrowiec i wypełnienie. W płótno wkładano wełnę, słomę, siano lub trzcinę, a dla najbogatszych – pióra.
Kolejnymi wypełnieniami stosowanymi w materacach były (na początku XVIII wieku) bawełna, a następnie włókno kokosowe i końskie włosie. W tamtym czasie przywiązywano wagę także do pokrowców – wybierano dobre gatunki lnu i bawełny o małej szorstkości.
Pierwszy materac sprężynowy
Inspiracją do umieszczenia w materacu sprężyn było prawdopodobnie osadzone na nich siedzenie w bryczce. Po raz pierwszy wypełniono materac sprężynami w 1865 roku. Niezaprzeczalnie korzystanie z takiego rozwiązania musiało się łączyć z o wiele wyższym komfortem odpoczynku. Ciało rozkładało się na całej powierzchni materaca, który lepiej je podtrzymywał. W 1899 roku James Marshall ulepszył sprężyny – wymyślił, aby każdą z nich umieścić w osobnej materiałowej kieszonce. Dzięki temu miały pracować niezależnie od siebie i jeszcze lepiej podpierać ciało użytkownika oraz dopasowywać się do jego kształtu. I tak właśnie wygląda historia materaca kieszeniowego.
Pierwszy materac lateksowy
W 1926 roku firma Dunlop zapoczątkowała technologię wulkanizacji kauczuku, której efektem było otrzymanie pianki lateksowej. Piany lateksowe produkuje się do dziś i są jednymi z najpopularniejszych wypełnień do materacy. Początkowo jednak wytwarzane były wyłącznie dla brytyjskiej rodziny królewskiej.
Pierwszy materac termoelastyczny
Pierwszy materac z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciężar i ciepło ciała śpiącej na niej osoby, wprowadziła do sprzedaży w 1992 roku firma Tempur-Pedic. Co ciekawe, pianka termoelastyczna została wynaleziona przez NASA dwadzieścia lat wcześniej. Miała ona zmniejszać obciążenie ciała astronautów przebywających długo w jednej pozycji i na małej przestrzeni.
Jak widać, materac przeszedł długą drogę: od starożytnej maty z liści do współczesnej postaci z materiałów o najwyższej jakości. Wspaniale, że możemy spać lepiej niż faraonowie! ?