ilość snu

Ile snu potrzebujesz?

Przeciętny człowiek przesypia aż 1/3 swojego życia, więc sprawą oczywistą jest, że sen jest dla nas bardzo ważny. W teorii wiemy to chyba wszyscy, natomiast w praktyce bardzo często zdarza się, że rola snu dla prawidłowego i efektywnego funkcjonowania bywa pomijana lub spychana na dalszy plan. Bardzo często zarywamy noce, sprawiając, że deficyt snu się powiększa. Nie zawsze dbamy też o odpowiednie warunki i właściwe wyciszenie przed snem, a tylko wtedy mamy przecież szansę na optymalną regenerację i odpoczynek.

Jak niedobór snu wpływa na nasze funkcjonowanie?

Niedobory snu dają się odczuć w codziennym funkcjonowaniu – odbijają się na naszym samopoczuciu, efektywności, zdolności koncentracji, a także relacjach międzyludzkich. Jeśli taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, od zaburzeń odporności począwszy, poprzez problemy z układem krążenia, zaburzeniami przemiany materii, aż do depresji i bezsenności włącznie.

Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowy, regenerujący sen. Umożliwia on naszemu organizmowi wzrost, naprawę tkanek, sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych, pomaga w dobrym funkcjonowaniu pamięci i poprawia proces uczenia się. Redukuje też stres i sprawia, że możemy w pełnym komforcie i z dobrą energią funkcjonować kolejnego dnia.

CZYTAJ:  Sowa, skowronek, a może niedźwiedź? Rytm dobowy i sen

Ile powinniśmy spać?

To, ile snu potrzebujemy, w dużej mierze zależy od naszego wieku i trybu życia. Naukowcy twierdzą, że ważniejsza od ilości snu jest jego jakość, ale czas, jaki przeznaczamy na sen jest również ważny. National Sleep Foundation – organizacja zajmująca się poprawą zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez edukację w zakresie snu – opublikowała tabelę, w której przedstawiono zapotrzebowanie na sen w zależności od wieku. W tabeli pokazano zalecaną, dopuszczalną oraz niewskazaną ilość snu:

Wiek

Zalecana ilość snu

Dopuszczalna ilość snu

Noworodki: 0-3 miesięcy

14-17 godzin

11-19 godzin

Niemowlęta: 4-11 miesięcy

12-15 godzin

10-18 godzin

Dziecko: 1-2 lata

11-14 godzin

9-16 godzin

Dziecko: 3-5 lat

10-13 godzin

8-14 godzin

Dziecko: 6-13 lat

9-11 godzin

7-12 godzin

Nastolatki: 14-17 lat

8-10 godzin

7-11 godzin

Młodzież: 18-25 lat

7-9 godzin

6-11 godzin

Dorośli: 26-64 lata

7-9 godzin

6-10 godzin

Osoby starsze

7-8 godzin

5-9 godzin

Wykres dostępny na sleepfoundation.org

Wszystko, co wykracza poza wartości z tej tabeli, uznaje się za niezalecane. Snu jest zbyt mało lub zbyt dużo. W długofalowej perspektywie może to negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego, chcąc zapewnić sobie zdrowie, dobre samopoczucie i efektywność, warto zadbać o higienę snu oraz dostosowany do wieku i stylu życia czas na nocny wypoczynek.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ