jaki materac do łóżka wybrać

„Ja się wyśpię na wszystkim”. Czy na pewno?

Czy można wyspać się na czymkolwiek? Oczywiście, że nie. Można położyć się i usnąć, ale nie wyspać. Bo „wyspać się” to znaczy „obudzić się wypoczętym”. To zaś zapewnia jedynie wygodne i zdrowe dla ciała miejsce do spania, gwarantujące dobry sen. A dobry sen zaczyna się od odpowiedniego materaca. Czyli jakiego? Jaki materac do łóżka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Puch czy kamień?

Miękki jak puch czy twardy jak kamień – jaki materac do łóżka wybrać? Optymalny, czyli nie za miękki ani nie za twardy. Na zbyt miękkim materacu ciało będzie się zapadać i nie otrzyma odpowiedniego podparcia. Za twardy materac nie pozwoli z kolei na swobodne ułożenie się i zrelaksowanie. Najbardziej odpowiedni jest materac średniotwardy – zapewni dobre podparcie dla ciała i dopasowanie się do niego. Przy wyborze stopnia twardości warto zwrócić uwagę na jego oznaczenia. Choć są to umowne przedziały, gdyż twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, warto się im przyjrzeć z bliska. Należy jednak pamiętać, że współczynniki te mogą oznaczać u każdego producenta zupełnie co innego, a i w obrębie pewnej grupy materaców, również te odczucia mogą być zupełnie inne.

Pianka, kauczuk czy sprężyna?

Każdy rodzaj wypełnienia materaca to jego inne właściwości. Wszystkie mają też swoich zwolenników, bo zapewniają bezdyskusyjny komfort snu. Najlepiej przetestować je na własnym ciele. Pianka wysokoleastyczna dzięki swojej elastyczności świetnie dopasowuje się do budowy anatomicznej człowieka. To samo robi pianka termoelastyczna, a dodatkowo reaguje wzrostem elastyczności na temperaturę i wagę użytkownika. Materace lateksowe, zawierające mleczko kauczukowe, mają właściwości antybakteryjne i dobrze cyrkulują powietrze. Sprężyny w dużych ilościach znajdują się w materacach kieszeniowych, które są trwałe i zapewniają wysoką elastyczność punktową.

Bok, brzuch czy na wznak?

Wybierając materac, należy zastanowić się też nad pozycją spania, którą obiera się w nocy najczęściej. Oczywiście nikt z nas nie śpi przez całą noc tylko w jednej, jednak któraś z nich z pewnością jest dominująca. Biorąc ją pod uwagę, łatwiej będzie wyselekcjonować najodpowiedniejsze rodzaje materacy. Zatem, jaki materac do łóżka wybrać, jeśli najczęściej śpi się na boku? Sprawdzić powinien się model z pianki termoelastycznej (np. Sultan Termopur) lub lateksu (np. Sultan Latex). Przyjmując pozycję na brzuchu, choć jest najmniej zdrowa, polecany jest materac wysokoelastyczny (np. Swiss Dynamic), kieszeniowy (np. Komodor Bio-ex) lub lateksowy (np. Premier Biospring). Śpiąc na plecach, odpowiednie będą wszystkie rodzaje materacy: piankowy (np. Termopur Comfort), kieszeniowy (np. Amerika) lub lateksowy (np. Sultan Night). Przypominamy tylko, iż pozycja spania na brzuchu to poważny problem dla naszego kręgosłupa i należy ją unikać.

CZYTAJ:  Lateks naturalny – bardzo częste kłamstwo w ustach sprzedawców

Jaki materac do łóżka wybrać?

Najlepszy materac, to materac komfortowy i zaspokajający nasze potrzeby i wymagania. Produkcja materacy ciągle się rozwija, oferując nowe technologie i produkty. Jednak materiał, z jakiego będzie wykonany wkład, nie jest tak ważny, jak możliwość głębokiego i regeneracyjnego snu. Nie da się wyspać na wszystkim, tak jak nie można wyspać się w każdych warunkach. Tylko spokojny, nieprzerywany i odpowiednio długi sen jest podstawą zachowania zdrowia ciała i umysłu. Wybierając idealny materac do sypialni, nie zapomnij o odpowiednim stelażu i poduszce. Pamiętaj też o zapewnieniu sobie właściwych warunków do spania i zasypiania.

CZYTAJ:  Jak prać materac?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ