jak dbać o kręgosłup

Jak dbać o kręgosłup, aby służył nam długo?

1

Kręgosłup, a raczej  odczuwany ból kręgosłupa, to od zawsze jeden z częstszych tematów rozmów. Nic dziwnego – w końcu czy znamy osobę, która nigdy nie odczuwała mniejszych lub większych dolegliwości bólowych pochodzących od kręgosłupa? Jak dbać o kręgosłup, by ich uniknąć?

Ostatnie lata to drastyczna zmiana stylu życia. Nietrudno zauważyć zwiększoną liczbę samochodów na drogach… Coraz więcej osób ma też siedzącą pracę, zaś czas po niej często wypełniany jest komputerem, telewizją, czyli nadal siedzeniem. Nie można oczywiście generalizować, bo wzrasta również społeczna świadomość tego, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania jest zdrowie kręgosłupa, a więc i różne formy aktywności. Jednak badania naukowe pokazują, że nawet godzina codziennej, regularnej aktywności fizycznej nie jest w stanie zrekompensować kilku godzin przebywania w pozycji siedzącej.

Jak dbać o kręgosłup, by w przyszłości uniknąć bólu i przeciążenia?

Regularne spacery

Najprostszą formą zajęć profilaktycznych są regularne spacery, nawet dość intensywne. Polecane są przechadzki z kijami, które wpływają na układ mięśniowy, usuwają napięcia, a dzięki wsparciu kijów odciążają kręgosłup nawet o 15% przez odjęcie ciężaru „huśtających się rąk”. Spokojny spacer wprowadza całe ciało w pracę dynamiczną i reguluje stabilność mięśni przykręgosłupowych.

Pływanie

Fenomenalną aktywnością jest pływanie. Ciało w środowisku wodnym znajduje się w odciążeniu, więc pływając, nie przeciążamy stawów, w tym oczywiście stawów kręgosłupa. Spokojnym i regularnym wysiłkiem przygotujemy organizm do intensywniejszej pracy. Będziemy także bardziej odporni na przeciążenia, urazy, a w przyszłości będziemy mogli bardziej poszaleć na siłowni.

Specjalne ćwiczenia

Osobom spędzającym długie godziny w pozycji siedzącej szczególnie polecane są krótkie, ale częste przerwy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń: marszu w miejscu, przeciągnięcie się, kilku skłonów, krążenia biodrami.

Warto zadbać o tzw. stabilizację centralną kręgosłupa – można ją osiągnąć, stosując specjalny zestaw ćwiczeń, dzięki którym pobudzimy do pracy mięśnie głębokie, których zadaniem jest ochrona kręgosłupa przed nadmiernymi przeciążeniami.

To wszystko ma zapewnić nam bezpieczeństwo i zdrowe funkcjonowanie. Ale też angażuje nasz czas. Czy jest więc coś, co nie będzie dodatkowym zajęciem, a pomoże odciążyć kręgosłup i poprawić nasz komfort?

CZYTAJ:  Źle śpisz? Oto, czym ryzykujesz

Nawyki a kręgosłup

Tak! Jedną z pierwszych rzeczy, nad którymi powinniśmy się zastanowić, jeśli chcemy dbać o kręgosłup, są nasze nawyki. Jak podnosimy ciężkie przedmioty, jak się schylamy, jak wstajemy z łóżka… Przy dźwiganiu zawsze pamiętajmy o tym, by przedmiot, który podnosimy, był jak najbliżej naszego ciała. Nie schylajmy się też, a w zamian za to ugnijmy kolana i podnieśmy przedmiot, utrzymując kręgosłup w pozycji wyprostowanej. Przy wstawaniu z łóżka warto zrezygnować z gwałtownego zrywania się do siadu na rzecz spokojnego przeciągnięcia się i przejścia do siadu przez pozycję boczną.

Odpowiedni materac pozwoli zadbać o kręgosłup

Pamiętajmy też o odpowiednim doborze materaca. W łóżku spędzamy około 1/3 swojego życia, dlatego to, na czym śpimy, ma ogromne znaczenie. Idealny materac powinien być dobrany w taki sposób, aby dobrze dopasowywał się do kształtu ciała i zapewniał optymalne podparcie kręgosłupa na całej jego długości, a przy tym był przewiewny i sprężysty.

CZYTAJ:  Materace bezpieczne dla zdrowia – certyfikaty

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ