jak dobrać materac

Materace dla wymagających

Jak dobrać materac – to jedno z częstszych pytań, jakie pojawiają się podczas podejmowania decyzji zakupowych. Na rynku dostępna jest taka ilość produktów, że można poczuć się zagubionym w materacowym gąszczu. Łatwo wtedy o zniechęcenie i zbyt pochopne podjęcie decyzji o tym, który produkt będzie dla nas najlepszy.

Tymczasem lepiej dobrze przeanalizować swój wybór, w przeciwnym wypadku możemy okupić go nieprzespanymi nocami, uczuciem zdenerwowania, bólem czy bezsennością. Niewygodne łóżko to na dłuższą metę problemy z koncentracją, spadek efektywności w pracy i chroniczne zmęczenie.

Dlatego wymagający powinien być każdy. Nie bez powodu na rynku dostępna jest tak szeroka gama produktów. Wszystko po to, by zaspokoić indywidualne potrzeby. Jesteśmy skrajnie różni – niscy, wysocy, bardziej i mniej szczupli, jedni z nas lubią lody czekoladowe, inni owocowe – dlaczego więc mielibyśmy mieć identyczne preferencje co do materaca?

I tutaj pytanie, jaki materac dobrać, nabiera nowego znaczenia. Nie ma złotego środka. Nie jest też prawdą, że twarde materace są lepsze od miękkich, że lateksowe czy termoelastyczne nie mają sobie równych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dlatego planując zakup materaca, warto przez chwilę zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania. Aby ułatwić sobie wybór, warto go stopniowo zawężać, zastanawiając się nad kilkoma rzeczami:

Producent

Dobrze jest w pierwszej kolejności zawęzić swój wybór do konkretnego producenta. Warto zasięgnąć opinii innych użytkowników jego produktów, przeanalizować je pod kątem posiadanych certyfikatów czy bezpieczeństwa materiałów stosowanych do produkcji materacy. A może jest coś, na czym szczególnie Ci zależy? Firma Materasso np. do klejenia swoich produktów stosuje wyłącznie ekologiczny, szwajcarski klej Simalfa. To klej na bazie wody, który nie zawiera rozpuszczalników i żadnych substancji szkodliwych. Jest w 100% naturalny, bezpieczny dla dzieci.

CZYTAJ:  Szwajcarski wodny klej SIMALFA do materacy

Rodzaj wypełnienia

Aby ułatwić sobie wybór materaca, warto przeznaczyć chwilę na to, by zapoznać się z rodzajami wypełnień. Chociaż wygląda to skomplikowanie, takie nie jest. Na rynku największą popularnością cieszą się materace sprężynowe i piankowe. Wśród materacy sprężynowych na szczególną uwagę zasługują materace kieszeniowe, w których każda sprężyna umieszczona jest w specjalnej „kieszeni”, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie optymalnego podparcia całego ciała. Wśród materacy piankowych wyróżnia się materace z pianki lateksowej – obecnie uznawane za najtrwalsze na rynku – oraz materace z pianki PUR. W zależności od zastosowanej technologii materace te dzieli się jeszcze na produkty ze zwykłej pianki PUR, które w porównaniu z innymi są nieco mniej trwałe, oraz na materace wysoko- i termoelastyczne. Te z kolei fantastycznie dopasowują się do kształtów ciała i zapewniają świetne podparcie na całej długości kręgosłupa. Materace termoelastyczne poza tym, że reagują na nacisk, są wrażliwe na temperaturę ciała, dzięki czemu jeszcze dokładniej dopasowują się do jego naturalnych krzywizn.

Twardość

Oferowane materace znacząco różnią się stopniem twardości. Dlatego warto przez chwilę zastanowić się, na jakim podłożu najlepiej nam się śpi.

Szczególne preferencje

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki materac dobrać, warto przeanalizować własne, szczególne preferencje. Materac dla alergików? A może najbardziej przewiewny z możliwych? Zdejmowany ochraniacz? A może odpowiednio dobrany do pozycji, w której śpisz? Te rzeczy naprawdę mają znaczenie!

CZYTAJ:  Jak dopasować materac do pozycji spania? [AKTUALIZACJA]

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ