jak hałas wpływa na jakość snu

Hałasujesz? Ryzykujesz! Jak hałas wpływa na jakość snu?

12

Hałas to nasz nieodłączny towarzysz. Nie możemy go wyeliminować z naszego życia, gdyż jest z nami na każdym kroku. Natura zaprogramowała nas tak, byśmy reagowali na głośne dźwięki, które często zwiastują zagrożenie, i mogli odpowiednio wcześniej zareagować. To przystosowanie sprawdza się jednak obecnie coraz rzadziej, gdyż hałas towarzyszy nam w sposób ciągły.

Mieszkańcy miast są oczywiście na niego narażeni w większym stopniu niż mieszkańcy mniejszych miejscowości. W miastach duży poziom hałasu generują samochody, tramwaje, w galeriach handlowych również nie panuje cisza, a w kawiarniach dość często puszcza się głośną muzykę. Dużym problemem jest sąsiedztwo dworców czy lotnisk. Kiedy po całym dniu chcemy odpocząć i zamykamy się w swoich czterech ścianach, okazuje się, że hałas dalej nam towarzyszy. Drażnią nas odgłosy dochodzące z sąsiedniego pokoju czy zza okna. Wydają się być bardziej słyszalne i denerwujące.

Jak hałas wpływa na jakość snu?

Powoduje to, że mamy problem z zaśnięciem, często budzimy się w nocy, a nasz sen jest krótki i złej jakości. Po jakimś czasie przyzwyczajamy się wprawdzie do hałasu, co nie oznacza jednak, że przestaje on nam szkodzić. Niektórzy zaadoptowali się do zasypiania w każdych warunkach i uważają, że dochodzące do nich dźwięki im nie przeszkadzają. Taki sen jest jednak płytszy i mało efektywny. W ciągu dnia wydaje nam się też, że nie słyszymy pewnych odgłosów, które nocą w naszym odczuciu są nie do zniesienia.

CZYTAJ:  Jak zaprojektować sypialnię, by lepiej się w niej spało?

Kto najgorzej znosi hałas?

Na hałas, który towarzyszy nam podczas snu, najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby przewlekłe, starsi i dzieci. Osoby wrażliwe nie mogą wtedy zasnąć. Gdy śpią, potrafią obudzić się nawet z powodu najcichszego dźwięku. Zaleca się im używanie zatyczek do uszu, które wyciszają dochodzące do nich dźwięki lub całkowicie je eliminują.

Jak sobie radzić z hałasem?

Gdy nie możemy pozbyć się hałasu, spróbujmy go zagłuszyć. Możemy to zrobić, słuchając relaksacyjnej muzyki. Gdy skupimy się na niej, inne odgłosy przestaną nas irytować. Nie zawsze jednak w ten sam sposób reagujemy na dźwięki do nas dochodzące. W dużej mierze zależy to od fazy snu. Bywa, że po wybudzeniu nawet niewielki hałas powoduje nerwowość i niemożność ponownego zaśnięcia. Po takiej nocy jesteśmy niewyspani, a to może powodować złe samopoczucie w ciągu całego dnia. Dobrze jest więc zadbać o to, by w naszej sypialni panowały odpowiednie warunki do nocnego odpoczynku.

CZYTAJ:  Zasypianie - cisza czy media?

Warto wyciszyć okna, dobrać odpowiedni materac, jeżeli to możliwe ustawić łóżko w takim miejscu, gdzie dociera najmniej hałasu zza ściany. Na nasz sen ma również wpływ to, co przeżywamy w ciągu dnia. Trudniej nam zasnąć na przykład po głośnym koncercie czy nerwowym dniu w pracy. Udowodniono, że przewlekły hałas ma wpływ na choroby układu krążenia. Często powoduje nasze złe samopoczucie, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy. Dbajmy więc o jak najlepsze warunki do snu, byśmy mogli obudzić się wyspani i wypoczęci.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ