jak jakość snu wpływa na managerów

Sen a zarządzanie. Jak jakość snu wpływa na managerów?

Brak wystarczającej ilości snu może odbić się na tym, jak szef zarządza zespołem. Jeśli sam jesteś szefem, dowiedz się, jak sen wpływa na Twoje zdolności przywódcze. A jeśli jesteś pracownikiem, to sprawdź, czy nie warto kupić szefowi w prezencie nowej poduszki.

Jak sypiają managerowie?

Okazuje się, że nie najlepiej. Z przytaczanych przez Harvard Business Review[i] badań wynika, że aż 43% osób na kierowniczych stanowiskach niedosypia przez przynajmniej 4 noce w tygodniu. To zaś – jak udowadniają naukowcy – prosta drogą do pogorszenia się jakości pracy managera, które prowadzi do obniżenia wyników finansowych firmy.

Kora przedczołowa, sen i efektywność managera

Aby zrozumieć, dlaczego brak snu tak mocno upośledza pracę na kierowniczym stanowisku, trzeba sięgnąć po wiedzę z zakresu neuropsychologii. Za nasze wysokie funkcje poznawcze (czyli rozwiązywanie problemów, planowanie, wnioskowanie, organizację) odpowiada kora przedczołowa mózgu. To od jakości jej pracy zależy to, na ile manager radzi sobie z codziennymi zadaniami związanymi z zarządzaniem ludźmi.

Problem w tym, że niewystarczająca ilość snu upośledza przede wszystkim właśnie korę przedczołową. O ile pozostałe obszary mózgu mogą sobie z brakiem snu poradzić, o tyle kora przedczołowa po prostu przestaje funkcjonować należycie.

W badaniach przeprowadzonych przez McKinsey Studies wyodrębniono 4 podstawowe cechy przywódcy, które decydują o tym, czy odnosi on (a w raz z nim organizacja) sukcesy zawodowe. Są to:

  • umiejętność efektywnego rozwiązywania problemów,
  • zdolność do patrzenia na jedną rzecz z wielu perspektyw,
  • umiejętność wspierania innych,
  • duże skoncentrowanie na rezultatach.

Brak snu upośledza każdy z tych obszarów.

Zdolność rozwiązywania problemów spada w ciągu dnia wraz ze wzrostem zmęczenia. Okazuje się nawet, że popołudniowa drzemka potrafi dwukrotnie podnieść ten parametr[ii].

Brak snu zwiększa nasze tendencje do nadmiernie emocjonalnych reakcji – a to zdecydowanie nie sprzyja tworzeniu atmosfery zrozumienia i wsparcia w miejscu pracy. Kiedy jesteśmy zmęczeni, jesteśmy też mniej wrażliwi na problemy innych. Manager nie może wówczas w pełni empatycznie podejść do potrzeb swojego pracownika.

CZYTAJ:  Sen uchroni cię przed przeziębieniem

Zdolność do patrzenia wielowymiarowego pozwala podejmować lepsze decyzje i znajdować nowe rozwiązania. Czy brak snu upośledza również i tę sprawność? Według badaczy zdecydowanie tak. Nie bez kozery przysłowie radzi nam, by „przespać się z problemem” zanim podejmiemy decyzję o jego rozwiązaniu.

Umiejętność koncentracji i skupienia uwagi na jednym zadaniu po 17 godzinach bez snu zaczyna się pogarszać do takiego stanu, jaki obserwujemy u osoby po spożyciu alkoholu. 20 godzin bez snu owocuje brakiem koncentracji takim, jaki daje 0,1% alkoholu we krwi[iii].

Skoro kiepski, zbyt krótki sen wpływa negatywnie na każdy z 4 obszarów ważnych dla pracy managera, to trudno spodziewać się, by niewyspany manager był efektywny. Tym bardziej zatem ważny jest zdrowy sen osób na kierowniczych stanowiskach.

Dlatego rekomendujemy materace z kolekcji Exclusive, wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne i ergonomiczne w materacach.

[i] https://hbr.org/2016/02/theres-a-proven-link-between-effective-leadership-and-getting-enough-sleep
[ii] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3885559/
[iii] http://oem.bmj.com/content/57/10/649.short

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ