jak-uniknac-sennych-koszmarow

Jak uniknąć sennych koszmarów? Sprawdzone pomysły i rozwiązania do sypialni

Śnią Ci się czasem koszmary? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? W artykule analizujemy przyczyny nieprzyjemnych snów, radzimy też, jak wyposażyć łóżko, by sen był zdrowy, a poranki – pełne energii po dobrze przespanej nocy.

Skąd biorą się koszmary senne?

Koszmary to marzenia senne o nieprzyjemnym charakterze. Po przebudzeniu najczęściej pamięta się ich przebieg. Towarzyszy im często realny strach, złość, a nawet ataki paniki. Zwykle pojawiają się w środku nocy lub nad ranem, czyli w czasie najwyższej aktywności fazy REM.

O czym najczęściej śnimy? Najczęstsze koszmary to spadanie z dużej wysokości, bycie ściganym, paraliż ciała i niemożność ucieczki w obliczu zagrożenia, spóźnienie, nieprzygotowanie do ważnego wydarzenia lub śmierć bliskiej osoby. Inne często występujące „tematy” koszmarów to wojna, atak potwora lub dzikiego zwierzęcia, oblany egzamin czy katastrofa lotnicza.

Jakie są przyczyny koszmarów sennych?

  • stres, traumatyczne wydarzenia, a także zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • zaburzenia lękowe lub depresyjne,
  • efekt uboczny działania niektórych leków przeciwdepresyjnych lub leków na nadciśnienie,
  • spożywanie późnej i obfitej kolacji (stymuluje mózg do większej aktywności),
  • niewygodna pozycja w trakcie snu lub niewygodny materac,
  • zbyt niska temperatura w sypialni,
  • nadużywanie alkoholu,
  • bezdech senny.

Jak zapobiegać koszmarom?

Powtarzające się złe sny mają bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Zwiększa się poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, który prowadzi do osłabienia odporności. Osoba, którą dręczą koszmary, jest niewyspana, zmęczona, pozbawiona energii i rozdrażniona, co prowadzi do zaburzeń koncentracji, a także sprzyja występowaniu depresji i nerwic.

Jakie są najlepsze sposoby na koszmary senne? Kluczowe znaczenie ma ustalenie ich przyczyny. Jeśli są one wynikiem przewlekłego stresu lub zaburzeń lękowych, konieczna będzie odpowiednia psychoterapia i farmakoterapia. Jeśli problem leży w źle dobranych lekach, trzeba je będzie zmienić.

CZYTAJ:  Materac typu sandwich - z czym to się je?

Osoby borykające się z koszmarami sennymi muszą zadbać także o higienę i komfort snu. Warto wyrobić sobie nawyk wstawania i kładzenia się do spania w tych samych porach, a także unikać spożywania zbyt obfitych kolacji. Przed snem zrezygnuj z wpatrywania się w ekran laptopa lub smartfona. Zamiast tego skup się na wyciszeniu umysłu i spokojnych aktywnościach.

Odpowiednie wyposażenie łóżka

Jeśli koszmary senne zdarzają Ci się często, zwróć uwagę, czy Twoje łóżko, a w szczególności materac, wspiera zdrowy sen. Dobrym produktem dla osób, które mają problemy z zasypianiem i często wybudzają się w nocy, jest materac Oxygen Motion. To komfortowy materac wykonany z pian wysokoelastycznych, który wyróżnia idealne dostosowanie do naturalnych krzywizn ciała.

materac-oxygen-motion

Podstawą materaca jest piana Lavender, którą produkuje się przy użyciu olejku lawendowego. Ma ona naturalne antybakteryjne działanie, a przy okazji zapewnia regenerację. Środkowa warstwa to włoska piana Nightfly, która ułatwia swobodny przepływ powietrza w materacu. Z kolei zimna pianka Oxygen o wysokiej elastyczności zmniejsza naciski na ciało, pozwalając organizmowi na regenerację nocą.

W zapobieganiu koszmarom pomocna będzie również specjalna poduszka. Polecamy zwłaszcza anatomiczną poduszkę Paris Herbal, idealną do spania na boku i na plecach. Poduszka zawiera wysokoelastyczną pianę Herbal, do produkcji której używa się olejku z kwiatu dzikiej róży. Dzięki temu profilowana poduszka zapewnia ergonomiczne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, działa także kojąco na drogi oddechowe. Jest przy tym naturalnie antybakteryjna i wspiera zdrowy, relaksujący sen.

Komfortowy sen to dużo więcej niż gwarancja udanego dnia. To także najprostszy sposób, by cieszyć się długim życiem. Warto wiedzieć, jak wspierać zdrowy sen i jak dużą rolę odgrywa w tym odpowiednie wyposażenie łóżka.

Zapoznaj się z parametrami materaca Oxygen Motion i poduszki Paris Herbal.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ