jak-urzadzic-pokoj-dla-dwojki-rodzenstwa

Jak urządzić pokój dla dwójki rodzeństwa?

Jeden pokój, w którym mieszka dwoje dzieci, to popularne rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniu w bloku. Jak zaaranżować przestrzeń tak, aby każde z rodzeństwa miało miejsce dla siebie? Prezentujemy praktyczne porady i pomysły na wyposażenie sypialni dla dwójki dzieci.

Jak zaaranżować wspólny pokój?

Wspólny pokój rodzeństwa może rodzić sporo kłopotów. Jeśli dzieci są w podobnym wieku, a zwłaszcza, gdy oboje wchodzą w niełatwy etap nastoletni, mieszkanie razem to ryzyko konfliktów i kłótni. Z kolei jeśli między rodzeństwem jest spora różnica wieku, starsze dziecko może czuć się pomijane i narzekać na brak własnego miejsca. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest odpowiednia aranżacja przestrzeni.

Jeśli w jednym pokoju musisz zorganizować przestrzeń dla dwójki dzieci, najważniejsze zadanie to wyodrębnienie dwóch równoprawnych stref, aby każde z nich czuło się jak u siebie. Jak to zrobić? Jeśli pokój jest przestronny, najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie go na dwie części i urządzenie każdej z nich w nieco inny sposób.

Jak odgrodzić od siebie dwie części pokoju? Przydać się mogą różnego rodzaju przenośne ścianki i parawany, które w razie potrzeby można stawiać lub usuwać. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie na środku pokoju dwustronnych mebli, by oddzielić od siebie oba kąciki. Jeśli to niemożliwe, pomaluj ściany na dwa różne kolory. Najlepiej, aby dziecko samo wybrało kolor, który najbardziej lubi.

Jakie łóżka wybrać do pokoju dla dwójki rodzeństwa?

Jeśli miejsca w dziecięcej sypialni jest na tyle dużo, że zmieszczą się dwa oddzielne łóżka, ustaw je równolegle lub jedno za drugim, a wokół łóżek zorganizuj kącik z ulubionymi zabawkami i kawałkiem przestrzeni. Własne miejsce do spania, z dobrej jakości łóżkiem z wygodnym materacem, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla dziecka.

Jeśli miejsca jest mniej – sprawdzi się łóżko piętrowe lub meble wielofunkcyjne, w których górna część to łóżko, a dolna – biurko i szafki. W sklepach znajdziesz takie konstrukcje bez większego problemu. Możesz też zamówić je u stolarza.

CZYTAJ:  Materac kieszeniowy czy piankowy? – porównanie

Pamiętaj, że dziecko musi czuć, że wspólny pokój w części należy tylko do niego. Niezbędne będą więc szafki i regały dla każdego z rodzeństwa oraz oddzielne biurko (w sklepach nie brakuje „bliźniaczych” biurek, które zajmują mało miejsca) z ergonomicznym krzesłem. Przyda się także odrobina przestrzeni na wspólne spędzanie czasu, np. materac do ćwiczeń, drabinka do wspinania się czy pufy, które stworzą mini strefę relaksu.

Najważniejsze w pokoju dziecka – łóżko z odpowiednim materacem

Urządzając dziecięcą sypialnię, trzeba także pamiętać o dobrym materacu, który jest gwarancją zdrowego snu i prostego kręgosłupa. Nie można na nim oszczędzać, bo to od jakości materaca w dużej mierze zależy, czy układ kostny dorastającego dziecka będzie rozwijał się bez problemów.

Idealny materac dla dziecka musi być antyalergiczny, elastyczny, sprężysty i przewiewny. Najlepiej sprawdzi się trwały materac z pianki wysokoelastycznej, taki jak materac Premier 15 dla młodszego dziecka i Premier 19 dla nastolatka.

Materace Premier 15 i Premier 19 to idealne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży. Modele te zapewniają stabilne podparcia ciała, co w okresie rozwoju układu kostnego jest kluczowe. Trójwarstwowy wkład materaca wykonany jest z dwóch pian wysokoelastycznych, a co więcej, dostosowany jest do niskich łóżek i wysuwanych szuflad – czyli mebli, które często pojawiają się w pokojach dla dwójki dzieci.

Stabilny materac, który wspiera zdrowe środowisko snu dorastającego dziecka, odpowiednio dobrane łóżko, wielofunkcyjne meble i podział przestrzeni, który uwzględnia zainteresowania i upodobania dwójki dzieci – to najlepszy przepis na wspólny pokój rodzeństwa.

Zapoznaj się z parametrami materaców Premier 15 i Premier 19

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ