jak wybrać materac dla noworodka, małe dziecko, noworodek

Jak wybrać materac dla noworodka?

Kiedy na świat ma przyjść nowy członek rodziny, warto pomyśleć o odpowiednim materacu do jego łóżeczka, ponieważ przez pierwsze miesiące życia dziecko głównie śpi. Wielu ze świeżo upieczonych rodziców ma problem z prawidłowym dobraniem materaca, dlatego w poniższym artykule przedstawiamy różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Rodzaje materacy dla małych dzieci

Zacznijmy od tego, jakie materace dla dzieci mamy w ogóle do dyspozycji:

  • z pianki poliuretanowej – najpopularniejszy i najtańszy rodzaj, optymalnie twardy;
  • z pianki termoelastycznej – dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury, odradzany dla dzieci poniżej 3. roku życia;
  • kokosowy – hipoalergiczny i naturalny;
  • lateksowy – daje równomierne podparcie ciału, może uczulać;
  • z łuską gryczaną – może wytwarzać specyficzny zapach, niezalecany dla niemowlaków;
  • kokosowo-piankowy z łuską gryczaną – dzięki warstwie kokosowej ma właściwości grzybobójcze, a pianka łatwo dostosowuje się ciała;
  • kokosowo-bonellowy – pomiędzy dwoma warstwami (kokosową i bonellową) znajdują się sprężyny, co oznacza, że każdy ruch na materacu powoduje jego falowanie.

Jaki powinien być dobry materac dla nowo narodzonego dziecka?

Bezpieczny

Materac nie może być dziedziczony po starszym rodzeństwie czy też wybierany z uwagi na niską cenę. Wiąże się to nie tylko z niewygodą, ponieważ po jakimś czasie materac traci część swoich właściwości, ale także z wadami postawy u dziecka.

Optymalnie twardy

Czyli ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Odpowiednio dobrany, powinien łagodnie uginać się pod ciężarem ciała malucha i być elastyczny. Idealnym rozwiązaniem jest średniotwardy materac.

Higieniczny i naturalny

Wypełnienie materaca nie może zawierać szkodliwych substancji chemicznych, a oprócz tego powinno charakteryzować się właściwościami antyalergicznymi oraz antyseptycznymi. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na model Premier 15, który dzięki zastosowaniu we wkładzie dwóch specjalnie wybranych pian wysokoelastycznych nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

CZYTAJ:  Materac przeciwodleżynowy

Co więcej, do materaca dołączony jest pokrowiec z wysokiej jakości tkaniny. Mikrokapsułki zawarte w jej włóknach uwalniają witaminy, minerały, aminokwasy, beta-karoten, żelazo oraz przeciwutleniacze i proteiny. Składniki te działają kojąco na skórę małego człowieka, a także działają pozytywnie na jego odporność immunologiczną. Dodatkowo do klejenia materaca użyto kleju szwajcarskiej firmy Simfala, który spełnia wszelkie normy ekologiczne.

Certyfikowany

Kupując materac dla niemowlaka, warto wybierać produkty atestowane (np. Atest Państwowego Zakładu Higieny) i certyfikowane (np. certyfikat Oeko-Tex Standard 100). Najlepiej, jeśli materac ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Pamiętaj, że dobrze dobrany materac wspomoże nie tylko rozwój malucha, ale także zapewni mu spokojniejszy sen. Przy wyborze materaca nie kieruj się ceną, a jakością.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ