jak wybrać materac do łóżka

Jak wybrać materac do łóżka?

2

Na pytanie o idealny materac nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas ma inną budowę ciała oraz zasypia i śpi w innej pozycji. Najlepszy materac to taki, który jest jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Na szczęście wyboru dokonywać możemy spośród wielu rodzajów i modeli.  Ponieważ materac jest inwestycją na długie lata przede wszystkim w zdrowie, odpoczynek i dobre samopoczucie. Jak wybrać materac do łóżka,który spełni nasze wymagania? Tę ważna zakupową decyzję możemy sobie ułatwić, zwracając uwagę na kilka aspektów.

Miękki i twardy

Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani za twardy. Ten pierwszy spowoduje, że ciało będzie się w niego nadmiernie zapadało. Natomiast spanie na zbyt twardym skończy się męczarnią dla ciała – będzie uciskane i spięte. Najbardziej optymalną powierzchnią materaca jest ta średniotwarda, równa i elastyczna. Tylko wówczas dokładnie podeprze każdą część ciała i umożliwi kręgosłupowi naturalne ustawienie w linii prostej. Twardość / miękkość materaca jest odczuciem subiektywnym, dlatego nie ma co kierować się wyłącznie opisami producentów.

Testowanie

Najlepszym sposobem, by wybrać materac marzeń, jest oczywiście jego przetestowanie w salonie stacjonarnym. Zakupy internetowe nie umożliwiają nam położenia się na nim w celu przeprowadzenia testów. Na takie organoleptyczne badanie należy przeznaczyć większą ilość czasu. Leżąc w pozycji przyjmowanej podczas snu, warto bez pośpiechu i dokładnie sprawdzić, jak ciało czuje się na różnych rodzajach i modelach materacy. To pokaże, czy najwygodniejszy jest materac z pianki, lateksu czy sprężyn. A także to, jaka jego twardość jest dla nas najbardziej odpowiednia.

Rodzaj wkładu

Każdy z dostępnych rodzajów materacy ma inne cechy. Jak pisaliśmy wcześniej – najlepiej przetestować je na własnej skórze i kręgosłupie. Przyjrzyjmy się zatem ogólnym cechom każdej z grup. Materace kieszeniowe posiadają wiele sprężyn, z których każda znajduje się w oddzielnej kieszeni. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia dla ciała. Każda ze sprężyn pracuje oddzielnie i ugina się proporcjonalnie do siły nacisku. Materace piankowe reprezentują pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te pierwsze cechuje niezwykła elastyczność dopasowująca się do krzywizn ciała. Drugie z nich zwiększają swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury ciała użytkownika. Materace lateksowe są natomiast produkowane z pianki lateksowej otrzymanej z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Są trwałe i elastyczny oraz dobrze cyrkulują powietrze. Nadają się dla alergików.

CZYTAJ:  Materace dla alergików

Strefy twardości

Technologia produkcji materacy ciągle się rozwija i powstają produkty coraz lepiej dopasowane do użytkownika. Takim ulepszeniem jest wprowadzanie do materacy stref twardości – można wyszczególnić materace z 1, 3, 5 lub 7 strefami. Im więcej stref twardości, tym lepsze dopasowanie do ciała i komfort odpoczynku. Siedmiostrefowe materace (np. wysokoelastyczny Swiss Magic czy lateksowy Sultan Latex) dają podparcie pod: głowę, barki, lędźwia, biodra, uda, łydki i stopy.

Spełnione normy

Atesty i certyfikaty przyznawane materiałom, na których spędzamy 1/3 życia, są niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego m.in. w  materacach Materasso używamy wodnego kleju Simalfa, który nie wydziela szkodliwych rozpuszczalnikowych oparów. Z tego też powodu kleimy nim także materace dla dzieci i niemowląt. Dzięki jego stosowaniu nasze wyroby (np. materac termoelastyczny Galaxy Viscostar czy piankowo-lateksowy Premier Biospring) posiadają Certyfikat Eco Passport i Oeko-Tex Standard 100, które gwarantują brak substancji niebezpiecznych dla człowieka i środowiska. Nasze materace mają też atesty wyrobów medycznych (np. kieszeniowy Amerika czy termoelastyczny Viscogreen).

CZYTAJ:  Szwajcarski wodny klej SIMALFA do materacy

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zadawania sobie pytania, jak wybrać materac do łóżka, aby być w pełni zadowolonym? Warto poświęcić chwilę na przemyślenie kwestii pokrowca na materac. Uszyty może być on z różnych tkanin, o rozmaitych właściwościach – wybór jest naprawdę duży. Dobrze, żeby pokrowiec można było ściągnąć do prania – tak jak wszystkie pokrowce Materasso. Nie wolno zapominać też o odpowiednim stelażu, który ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość oraz wspiera wszystkie funkcje. Istotna jest również gwarancja na materac i stelaż oraz sprawdzenie przed zakupem, co dokładnie ona obejmuje.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ