jak-wybrac-odpowiedni-stelaz-do-lozka-dla-dziecka-doroslego-seniora

Jak wybrać odpowiedni stelaż do łóżka? Dla dziecka, dorosłego, seniora

1

Choć najważniejszym elementem każdego łóżka jest dobry materac, trzeba zadbać także o odpowiedni stelaż. Warto pamiętać, że ma on ogromny wpływ na komfort snu oraz żywotność materaca. Jak dobrać stelaż pod materac? Czym kierować się przy jego zakupie? Oto kilka przydatnych porad!

Stelaż, czyli gwarancja zdrowego snu

Dlaczego stelaż jest tak istotny? Jeśli źle go dobierzesz, nawet najlepszy materac stanie się niewygodny. Co gorsza, pofałdowania i obniżenia, które powstają w wyniku stosowania nieodpowiedniego stelaża, to prosta droga do wypaczenia sprężyn i uszkodzenia materaca.

Stelaż poprawia także wentylację materaca – bez niego zwiększa się ryzyko, że w łóżku pojawi się wilgoć, roztocza, bakterie czy pleśń. Z tego samego powodu nie rekomenduje się kładzenia materaca bezpośrednio na podłodze lub na płycie, lecz na stelażu z listew.

Dobór stelaża – jakie błędy popełniamy najczęściej? 

Stelaż tworzy stabilną powierzchnię dla materaca, dlatego powinien być wytrzymały i odporny na naprężenia wynikające z codziennego użytkowania łóżka. Najczęstszym błędem przy doborze stelaża jest zakup najtańszych modeli. Wykonane często np. z drewna sosnowego mają niską odporność na odkształcenia, narażając listwy na pękanie. Znacznie lepszym wyborem jest zakup stelaża z ramą z klejonego warstwowo drewna bukowego, które jest elastyczne i sprężyste.

Dużym błędem jest wybór zbyt twardego stelaża do materaców lateksowych czy wykonanych z pianek wysokoelastycznych. Te rodzaje materaców wymagają stelaży elastycznych, o gęsto ułożonych listwach. Mogą być one ułożone maksymalnie 5 cm od siebie, ale z punktu widzenia trwałości materaca i komfortu snu – im więcej listew w stelażu, tym lepiej. Co ważne, listwy powinny były sprężynujące i osadzone na elastycznych uchwytach, bo to gwarancja prawidłowej pracy materaca.

Dobrą propozycją jest model Flex R6, dzięki któremu cała powierzchnia materaca oparta jest na listwach sprężynujących. Za sprawą regulacji twardości pod plecami stelaż pozwala na lepsze podparcie ciała. Dodatkowo, w tej części stelaż ma twardsze listwy, co zapewnia większą stabilność podparcia.

Jaki stelaż do podwójnego łóżka? Jeden duży czy dwa mniejsze?

Kolejnym błędem, który popełniają często właściciele podwójnych łóżek, o szerokości 140, 160, 180 cm, jest zakup jednego dużego stelaża. Tymczasem dwa mniejsze stelaże obok siebie są znacznie lepszym rozwiązaniem.

CZYTAJ:  Jak czyścić materac?

Po pierwsze, nie przenoszą ruchów jednej osoby na drugi stelaż, dzięki czemu zwiększa się komfort snu w przypadku pary. Przy jednym dużym stelażu może się zdarzyć, że zbyt długie listwy poprzeczne wypaczą się i zrobią niewygodną „górkę”. W przypadku dwóch stelaży istnieje także możliwość dopasowania twardości sprężynowania materaca na listwach – będzie to możliwe, jeśli wybierzesz np. stelaż Double T5.

stelaz-do-lozka-double-t5

Optymalny stelaż dla seniora

Zwykłe, klasyczne stelaże bez możliwości regulacji, dla większości osób w pełni sił będą wystarczającym rozwiązaniem. Inaczej jest jednak w przypadku seniorów, dla których odpowiednie będą stelaże regulowane mechanicznie lub elektrycznie.

Stelaże regulowane ręcznie sprawdzą się m.in. w przypadku osób ze schorzeniami, wymagającymi spania w innej pozycji niż płaska. Kąt ustawienia stelaża, a zatem i materaca, ustawia się poprzez ręczną regulację i system zapadkowy. Użytecznym rodzajem stelaża regulowanego ręcznie jest stelaż Double BV. Przyda się także gdy chcesz wyposażyć łóżko w pojemnik na pościel. Uchylenie środkowej części stelaża pozwala otworzyć łóżko z boku i schować w nim kołdrę oraz poduszki.

stelaz-do-lozka-double-bv

W przypadku osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dobrym rozwiązaniem będzie stelaż sterowany elektrycznie. Taki model odwzorowuje funkcjonalność łóżka medycznego – sterowanie kątem ustawienia materaca odbywa się przy pomocy silnika elektrycznego, obsługiwanego za pomocą pilota.

Stelaż do dziecięcego łóżka

Z kolei w przypadku dzieci i młodzieży wybór odpowiedniego stelaża zależy przede wszystkim od rodzaju materaca. A skoro większość polecanych dla młodych ludzi materaców to wysokoelastyczne modele pianowe, należy do nich dobrać odpowiedni stelaż elastyczny.

W przypadku łóżka dziecięcego sprawdzi się zarówno stelaż bez regulacji, jak również regulowany ręcznie. Drugi model przyda się, gdy dziecko będzie musiało wyżej trzymać głowę w trakcie snu (np. przy chorobie) lub gdy w pokoju dziecięcym trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy np. w łóżku.

CZYTAJ:  Materac piankowy czy lateksowy? – porównanie

Odpowiednio dobrany stelaż to podstawa dobrego snu. Pamiętaj, że jest równie ważny jak materac, w związku z czym warto poświęcić więcej czasu, by wybrać najodpowiedniejszy model.

Zapoznaj się z parametrami stelaży Double T5Double BV i Flex R6.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ