jak zadbać o materac

Czego nie robić materacowi, aby długo służył?

1

Materac nie jest wieczny – to fakt. Ale prawidłowo się z nim obchodząc i pielęgnując go, możemy przedłużyć jego trwałość. Twoje działania wpłyną także na higienę i komfort snu. A tylko materac spełniający te podstawowe funkcje jest dobrym materacem. Podpowiadamy, jak o niego zadbać, by służył jak najdłużej.

Jak zadbać o materac?

Na pewno nie należy zapominać o wyborze odpowiedniego stelaża pod materac. Kupując materac, klienci często o tym zapominają. Nie jest to dodatek do materaca, bez którego można się obejść. To podstawowy element, bez którego materac traci na swojej funkcjonalności i żywotności. Stelaż zapewnia elastyczne podparcie materacowi, dzięki któremu może on idealnie dopasowywać się do ciała użytkownika. Tam, gdzie nacisk Twojego ciała na materac jest mocniejszy, np. na wysokości ud i miednicy, materac może się odpowiednio ugiąć i obniżyć. To dzięki stelażowi. Ciało może wówczas zachować zdrową linię prostą, którą wyznacza kręgosłup. Zadaniem stelaża jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji materacowi. Przez rozstawione co kilka centymetrów listewki stelaża, powietrze może przepływać bez przeszkód przez wkład materaca. Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy Klient rezygnuje z zakupu stelaża, a po pierwszej nocy stwierdza, że materac który dostał zachowuje się inaczej, niż materac który próbował w sklepie. Aby tego uniknąć profesjonalne salony, współpracujące z firmą Materasso, każdorazowo zwracają na ten fakt swoim Klientom.

CZYTAJ:  Sekret wygodnego snu – odpowiednia poduszka

Jak utrzymać czystość materaca?

Aby przedłużyć żywotność materaca, który często jest sporym wydatkiem, można korzystać ze specjalnych ochraniaczy zakładanych na pokrowiec. Chronią one przed wilgocią, płynami, a także zabrudzeniami. Idealnie sprawdzają się też w domach, w których mieszkają zwierzęta. Czy masz właśnie takiego zwierzaka, który uwielbia wskakiwać i spędzać czas na Twoim łóżku?

A jak ochronić materac przed kurzem? Sposobem na to jest regularne odkurzanie. Czynność ta znacznie ogranicza liczbę roztoczy wewnątrz materaca. Żeby zachować jak najwyższy poziom higieny, ochraniacz i pokrowiec należy prać w 60 stopniach Celsjusza (jeżeli instrukcja prania na to pozwala!). Tylko wysoka temperatura gwarantuje pozbycie się mikroorganizmów, pleśni i grzybów ze środka materaca. Jak widzisz, prostych wskazówek na to, jak zadbać o materac i jego higienę jest kilka.

Jak uniknąć deformacji?

Gładka, równa i elastyczna powierzchnia materaca to jedna z najważniejszych cech, które pozwalają mu w odpowiedni sposób podpierać Twoje ciało. Aby uniknąć odkształceń i deformacji materaca, obracaj go tak, by co około 6 miesięcy górna część Twojego ciała znajdowała się na innej części materaca. Wykluczenie nadmiernego, długotrwałego obciążenia w jednym miejscu pozwoli zachować kształt i sprężystość materaca. Jeśli z Twojego materaca korzystają dzieci – lub po prostu jest to dziecięcy materac – zwróć uwagę na to, aby nie traktowały go jak trampoliny. Podczas skakania po łóżku może dojść do odkształceń i uszkodzeń wsadu materaca – szczególnie takiego, który zawiera sprężyny. Aby nie zniszczyć materaca przy transporcie, np. podczas przeprowadzki, nie należy go próbować składać ani upychać w samochodzie. Pamiętaj też, że istotnym wyznacznikiem trwałości Twojego materaca, jest też jakość stosowanych przez producenta materiałów. Dobrej jakości materiały utleniają się wolniej, długo utrzymując pierwotne parametry sprężystości i elastyczności, pozwalając się cieszyć komfortem przez długie lata.

Mamy nadzieję, że sposoby na to, jak zadbać o materac są u Ciebie wykorzystywane codziennie, a jeśli nie – że wprowadzisz je w życie.

CZYTAJ:  Siedem stref twardości dla najlepszego komfortu Twojego snu

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ