Jak zapobiegać zniekształceniom materaca?

Materac to nie tylko miejsce do wypoczynku, lecz także zapewnienie dobrego snu. Obecnie materace, zbudowane z zaawansowanych technologii i wysokiej jakości materiałów, są projektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla ciała i komfort podczas snu. Jednak nawet najlepsze materace z biegiem czasu mogą ulec odkształceniom. To prowadzi do zmniejszenia ich wydajności i wpływa negatywnie na samopoczucie oraz na zdrowie kręgosłupa.

W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom odkształceń materaca. Przedstawimy też skuteczne metody zapobiegania temu zjawisku, które pomogą Ci cieszyć się wysoką jakością snu i komfortem na dłużej.

Dlaczego materac się odkształca?

Na odkształcenia materaca ma wpływ złe dostosowanie jego miękkości do swojej wagi. Na rynku obecne są modele o różnej twardości. Ważny jest również materiał, z którego został on wykonany. Wysokiej jakości pianka, sprężyny kieszeniowe czy lateks mogą zapewnić dłuższą żywotność materaca, podczas gdy materiały niższej jakości mogą szybciej ulec deformacji.

Materac Maggiore ma cechy zarówno materaców piankowych, jak i sprężynowych, dzięki czemu dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz równomiernie rozkłada nacisk ciała. Pianki, z których jest on stworzony, wspiera wkład kieszeniowy i ułatwia jego wentylację.

Natomiast materac Toscania ma pokrowiec SILVER VISCO jonizowany srebrem, który zapobiega rozwojowi bakterii oraz roztoczy, dlatego idealnie sprawdzi się dla alergików. Ponadto pianka z ekstraktem z rumianku ułatwia wyciszenie oraz zasypianie, a także działa antyseptycznie.

Nadmierne obciążenie czy częste siadanie na brzegach materaca przyspieszają jego deformację. Warunki, w jakich przechowujesz materac, również mogą mieć bardzo duży wpływ na jego trwałość. Wilgoć, wysoka temperatura czy niewłaściwa wentylacja mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i roztoczy, co prowadzi do szybszego zużycia materiałów.

Jak zapobiegać zniekształceniom materaca?

Gdy znasz już czynniki mogące przyspieszyć proces odkształceń materaca, warto zastanowić się, jak możesz temu zapobiec:

  1. Regularne obracanie materaca, najlepiej co 3–4 miesiące, sprawi, że zużycie materiałów będzie bardziej równomierne, a tym samym przedłużysz jego trwałość. To jedno z podstawowych zaleceń, które warto stosować, by zapobiec odkształceniom materaca.
  2. Ochraniacz na materac to nie tylko zabezpieczenie przed plamami czy wilgocią, ale również dodatkowa warstwa ochronna, która może zapobiec mechanicznemu uszkodzeniu materaca. Pamiętaj o regularnej wymianie prześcieradła, szczególnie w okresie letnim, gdy się bardziej pocisz w nocy. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i grzybów.
  3. Stawianie na materacu ciężkich przedmiotów czy nadmierne obciążenie w określonych obszarach może prowadzić do miejscowych odkształceń materaca.
CZYTAJ:  Skolioza a materac

Skutki spania na odkształconym materacu

Skutki spania na odkształconym materacu znacząco wpływają zarówno na zdrowie, jak i komfortu snu. Może to także prowadzić do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa podczas snu, co z kolei może powodować bóle pleców, sztywność mięśni czy dyskomfort. Materac, który nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa, może prowadzić do częstszego zmieniania pozycji w nocy i zakłóceń snu, a tym samym obniżać jakość snu oraz regenerację organizmu. Odkształcenia materaca mogą sprzyjać gromadzeniu się kurzu, roztoczy i innych alergenów, co z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii i problemów z drogami oddechowymi.

Jak dbać o materac?

Dbanie o materac nie tylko przedłuża jego trwałość, ale również zapewni Ci zdrowszy i komfortowy sen. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu materaca z kurzu i roztoczy przy użyciu odkurzacza z odpowiednim nasadką, co zapobiegnie gromadzeniu się alergenów. Zaleca się wietrzenie materaca w celu pozbycia się wilgoci oraz zapobiegania rozwojowi pleśni i roztoczy. Warto również pamiętać o właściwie dobranym stelażu, który będzie podporą dla materaca, ale również kręgosłupa, co więcej ułatwi on również przepływ powietrza.

 

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ