seniorzy leżący w łóżku, materac dla seniora

Sypialnia dla seniora – co powinno się w niej znaleźć?

1

Pomieszczenia przeznaczone dla starszych osób powinny uwzględniać nie tylko ich upodobania, ale i potrzeby. W tym artykule zwrócimy uwagę na jedno z najważniejszych pokoi w domu – na sypialnię.

Sypialnia dla osoby starszej – najważniejsze zasady

Urządzając sypialnię dla seniora, należy wziąć pod uwagę to, że podstawowe elementy wyposażenia powinny być dostosowane do osób starszych, a wszelkie zmiany w dotychczasowym wystroju pokoju koniecznie trzeba skonsultować z osobą, która ma w nim mieszkać. Ponadto jedną z najistotniejszych kwestii jest bezpieczeństwo, a więc usunięcie zbędnych rzeczy grożących potknięciem, się czy dopasowanie mebli do wzrostu osoby starszej, aby nie musiała się zbytecznie schylać. Druga, bardzo ważna zasada to wygoda, szczególnie jeśli senior ma problemy z przemieszczaniem się. Przy urządzaniu sypialni najlepiej postawić na styl minimalistyczny stawiający na prostotę i porządek.

Odpowiednie wyposażenie sypialni

Łóżko

Najważniejszym elementem jest jego wysokość. Powierzchnia łóżka powinna znajdować się mniej więcej na wysokości kolan osoby starszej, aby mogła wygodnie na nim usiąść lub wstać, bez zbędnego wysiłku i nadwyrężania mięśni. Co więcej, osobom, które mają problemy ze wstawaniem z łóżka, przydadzą się specjalne podpórki i drabinki, dzięki którym można się łatwo wesprzeć. W przypadkach, gdy senior ma dolegliwości związane z refluksem czy też opuchnięte nogi, doskonale sprawdzi się regulowany stelaż. Ułatwi życie także opiekunowi osoby starszej.

Materac

Powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Gdy starsza osoba zmaga się z dolegliwościami bólowymi czy też wiele godzin spędza w łóżku, najlepiej wybrać materac termoelastyczny, taki jak np. Galaxy Viscostar charakteryzujący się bardzo dobrym podparciem ciała. Innym rodzajem materacy są modele kieszeniowe, odpowiednie dla osób zmagających się z bólem karku lub pleców. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na materac Komodor Bio Ex, który dzięki wspaniałym właściwościom ortopedycznym pozwala na odprężenie i relaks podczas snu. Seniorzy zmagający się z astmą czy alergią powinni wybierać materace piankowe: poliuretanowe, lateksowe lub wysokoelastyczne. Przykładem takiego materaca jest Neroli Energy – wysokiej klasy materac wysokoelastyczny zapewniający komfort termiczny i idealne podparcie ciała na całej jego powierzchni.

CZYTAJ:  Zakup materaca w sklepie stacjonarnym

Pozostałe ważne elementy:

  • Oświetlenie – wszelkie włączniki i wyłączniki powinny być łatwo dostępne, a najlepiej zainstalować lampy z czujnikami ruchu;
  • Kolorystyka – postaw na jasne i stonowane kolory, które działają odprężająco na oczy i nie rozpraszają;
  • Podłoga – jeśli osoba starsza ma problemy z przemieszczaniem się, dobrym rozwiązaniem będą panele lub twarda wykładzina z krótkim włosiem – pozwolą uniknąć różnic poziomu.

Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania sprawią, że sypialnia będzie bezpieczna i funkcjonalna, a jej użytkownik lub użytkowniczka nie stracą swojej samodzielności i niezależności.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ