jaki rozmiar materaca wybrać

Jaki rozmiar materaca wybrać?

3

Piankowy, lateksowy czy sprężynowy – jaki materac będzie najlepszy? Oprócz zdecydowania się na konkretny rodzaj, należy przemyśleć również wybór jego wielkości. Jaki rozmiar materaca zatem wybrać?

Rozmiar materaca

Wielkość materaca możemy wybrać spośród gotowych modeli w standardowych rozmiarach lub zamówić wykonanie egzemplarza o niestandardowej szerokości i długości. Producenci materaców są przygotowani na indywidualne zamówienia klientów, którzy chcą dobrać materac do niestandardowych wymiarów łóżka lub najefektywniej dopasować go do wielkości sypialni. W artykule skupimy się na standardowych rozmiarach materaców, gdyż są one najbardziej popularne.

Rozmiar materaca a rozmiar człowieka

Co oczywiste, rozmiar materaca jest związany z wielkością ciała użytkownika. Wraz z rozwojem i wzrostem człowiek potrzebuje innej powierzchni do spania.

Dla dzieci:

  • niemowlaki – najlepszy będzie materac o szerokości 60-70 cm i długości 120-140 cm,
  • przedszkolaki – szerokość pomiędzy 70-90 cm, a długość 160 cm,
  • dzieci w wieku szkolnym – tutaj szerokość pozostaje jak powyżej, ale do 180 cm zwiększa się długość,
  • młodzież – polecany jest rozmiar materaca jak dla dorosłych.

Dla dorosłych:

  • minimalna długość materaca powinna być o ok. 15-20 cm większa od wysokości użytkownika; większość dostępnych na rynku gotowych materacy ma długość 200 cm,
  • minimalna szerokość materaca dla jednej osoby wynosi 70 cm, normy zalecają jednak rozmiar 90 cm dla osoby, jako optymalnej.

Im powierzchni do spania jest więcej, tym większy komfort. Dostępne na rynku szerokości materacy jednoosobowych to: 70, 80, 90, 100 i 120 cm. Materace dedykowane dwóm użytkownikom mają szerokość: 140, 160, 180 i 200 cm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoba śpiąca w pojedynkę wybrała materac określony jako dwuosobowy. Więcej miejsca w łóżku, to większa swoboda i wygoda.

CZYTAJ:  Materace naturalne - przegląd

Wysokość materaca

Dobrze zwrócić uwagę także na parametr wysokości materaca. Jest on związany z ilością użytych materiałów, ich warstw i ich twardością. Zbyt cienki materac nie będzie zapewniał odpowiedniego podparcia dla ciała oraz komfortu odpoczynku. Minimalna wysokość materacy w modelach dziecięcych to 10 cm, a w modelach przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych: 18-20 cm. Panująca obecnie moda na wysokie materace nie do końca jest dobrym wyborem. Wysokość materaca powinna być także dobierana do masy ciała użytkownika, ponieważ zbyt wysoki materac czasem może być drastycznie za twardy lub za miękki. Najczęściej wystarczającym modelem materaca okazują się te w granicach ok. 20 cm. Tym bardziej, że np. w połączeniu z stelażami regulowanymi znacznie lepiej współpracują.

Warto na spokojnie wybrać rozmiar materaca, żeby bez przeszkód cieszyć się odpoczynkiem. Nikt przecież nie chce, by zakup na długie lata za niemałą kwotę okazał się źle dopasowany, prawda?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ