Kwiaty domowe to doskonały pomysł do każdego pomieszczenia. Wiele z nich sprawdzi się także w sypialni, gdzie oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, a do tego produkują odżywczy tlen. Jakie kwiaty doniczkowe warto ustawić przy łóżku i jak zaaranżować zieleń w sypialni? Sprawdź nasze wskazówki.
Czy kwiaty w sypialni to dobry pomysł? Oczywiście!
Wiele osób urządzających swoje mieszkania obawia się umieszczać w sypialni kwiaty doniczkowe. Faktem jest, że pozbawione dostępu do światła dziennego kwiaty zaczynają funkcjonować podobnie jak ludzie, czyli pobierają tlen, a wydzielają dwutlenek węgla. Skala jest jednak tak nieznaczna, że nie ma wpływu na nasz sen. A na pewno nie przesłania innych dobroczynnych właściwości roślin, takich chociażby jak oczyszczanie powietrza ze smogu. Co więcej, z łatwością znajdziesz rośliny, które nie przestają wytwarzać tlenu nawet po ciemku.
Dlaczego warto mieć rośliny w sypialni?
Doprecyzujmy, jakie zalety ma hodowla kwiatów doniczkowych przy łóżku:
- rośliny domowe pochłaniają substancje pochodzące z zanieczyszczeń miejskich (smog), dymu papierosowego, farb, lakierów czy tzw. VOC (Volatile Organic Compound), czyli lotne związki organiczne);
- rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, przywracając właściwy mikroklimat w sypialni;
- niektóre rośliny produkują w nocy tlen, dodatkowo dotleniając pomieszczenie i zapewniając zdrowy sen;
- rośliny skutecznie pomagają zwalczać zarodniki grzybów, pleśń, wirusy i bakterie;
- rośliny poprawiają nastrój i wprowadzają miłą, odprężającą atmosferę do wnętrza.
Jakie kwiaty doniczkowe szczególnie warto mieć w sypialni?
Wśród gatunków i odmian szczególnie polecanych do sypialni są te, które produkują w nocy tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Oprócz tego zwróć też uwagę na kwiaty doniczkowe, które nawilżają i oczyszczają powietrze.
Oto nasza lista najlepszych kwiatów doniczkowych do sypialni
Kwiaty doniczkowe, które wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla w nocy
- Aloes zwyczajny – sukulent o charakterystycznych mięsistych liściach. Jest sucholubny i wyróżnia go odwrócona fotosynteza. Nawilża powietrze i zmniejsza ilość zanieczyszczeń.
- Sansewieria – odporna i mało wymagająca roślina, dobra dla początkujących. Wytwarza w nocy bardzo dużo tlenu. Radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach.
- Storczyki – piękne epifity pochodzące z lasów tropikalnych, wyróżniają się efektownymi kwiatami.
Kwiaty doniczkowe, które bardzo dobrze nawilżają i oczyszczają powietrze
- Skrzydłokwiat – efektowny kwiat doniczkowy, który rewelacyjnie oczyszcza powietrze z toksyn, w tym szczególnie z lotnych związków organicznych. Ma ciemnozielone liście, a w sprzyjających warunkach ładnie kwitnie. Niewymagający i łatwy w uprawie, warto jednak pamiętać, że skrzydłokwiat to roślina trująca, nie jest więc wskazany w sypialni dziecięcej oraz w domu, w którym są zwierzaki.
- Bluszcz – różne odmiany bluszczu są bardzo polecane do sypialni ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze. Bluszcze są łatwe w uprawie i można je hodować z powodzeniem także w ciemnym pomieszczeniu. Mają ładne liście w kształcie gwiazdek i pięknie prezentują się w wiszących kwietnikach.
- Epipremnum – ładne pnącze, cieszące oczy pokrojem oraz efektownymi pstrymi liśćmi. Roślina jest prosta w uprawie. Rośnie szybko, osiągając długość nawet 4-5 metrów. Epipremnum należy do roślin oczyszczających i nawilżających powietrze.
Jak zaaranżować sypialnię z roślinami doniczkowymi?
Kwiaty doniczkowe w sypialni najlepiej umieścić w stojącym lub wiszącym kwietniku. W sklepach bez problemu znajdziesz piękne kwietniki w każdym stylu – metalowe, drewniane czy też sznurkowe, odpowiednie do modnego stylu boho. Jeśli chcesz, możesz stworzyć domową dżunglę, zagospodarowując cały kącik domowymi roślinami lub umieszczając je w formie zielonej ściany.
Z roślinami domowymi dobrze prezentują się łóżka z tapicerowanym wezgłowiem. Nasza propozycja to eleganckie łóżko Melva z kolekcji Materasso. Wyróżnia je efektowne pikowane wezgłowie z charakterystycznymi „uszami” oraz naturalna kolorystyka, doskonale pasująca do żywej zieleni kwiatów doniczkowych.