kiedy wymienić materac na nowy

Kiedy wymienić materac na nowy?

4

Mówi się, że materac należy wymieniać co 7 lat. Czy aby na pewno? Jakie są powody wymiany materaca?

Głównym powodem wymiany materaca na nowy (jak wybrać dobry materac możecie przeczytać na naszym blogu o materacach) nie jest – wbrew pozorom – to, że stał się niewygodny. Współczesne materace dobrych producentów są wyjątkowo trwałe i jeśli tylko są użytkowane zgodnie z zaleceniami (nieprzekraczane obciążenie, odpowiedni stelaż) to można by na nich spać i 20 lat. Można by, gdyby nie to, że śpiąc pocimy się i złuszczamy. Mówiąc wprost, każdej nocy nasz materac wchłania część naszego potu i mikroskopijnych elementów naszego naskórka, paznokci czy włosów.

Ciepłe, lekko wilgotne środowisko, bogate w pożywkę z naszego naskórka, to idealne miejsce rozwoju roztoczy, bakterii, a także niektórych grzybów!

CZYTAJ:  Co żyje w Twoim materacu?

kiedy wymienić materac na nowy

Higiena materaca, a jego wiek

Jeśli każdego dnia nasz materac wchłania drobinki kurzu, a każdej nocy nieco naszego naskórka, to trudno się dziwić, że po kilku latach, nawet bardzo zadbany materac, który jest regularnie odkurzany i odświeżany, staje się znacznie mniej higieniczny. Mówi się nawet, że w ciągu 10 lat materac może nawet podwoić swoją wagę! To stwierdzenie, jest akurat mitem, choć faktycznie w materacu gromadzi się kurz i roztocza (które towarzyszą nam na co dzień). Z badań przeprowadzonych w Ohio[i] wynika, że w poduszce z pierza (świetna pożywka dla roztoczy) po dwóch latach użytkowania aż 10% wagi stanowią martwe roztocza. Typowy materac zawiera ich po kilku latach od 100.000 – 10 mln. Przerażające prawda?

Dlatego to właśnie higiena jest podstawowym powodem wymiany materaca na nowy – nawet jeśli po 7-10 latach użytkowania, nadal jest wygodny.

CZYTAJ:  Materace bezpieczne dla zdrowia – certyfikaty

Pozostałe kryteria wymiany materaca

Wiek materaca nie jest jedynym miernikiem konieczności jego wymiany. Trzeba się na to przygotować również wtedy, kiedy:

  • Materac staje się nierówny, zaczyna zapadać się w pod użytkownikiem,
  • W materacu pojawiają się nierówności, twardsze miejsca, grudki (głównie w materacach piankowych), bądź bardzo wyraźnie czuć wbijającą się w ciało sprężynę (w materacach sprężynowych),
  • Materac zaczyna wydawać dźwięki przy przewracaniu się z boku na bok (uwaga, możliwe, że skrzypienie czy stukanie to kwestia stelaża, a nie materaca),
  • Pianka traci swoje właściwości (nie wraca do oryginalnego kształtu, trwale się odkształca),
  • Budzimy się niewyspani i połamani (a wcześniej tak nie było) – w tym przypadku warto też zastanowić się czy przypadkiem nie zmieniło się coś w naszych warunkach bądź sposobie spania.

kiedy wymienić materac

CZYTAJ:  Materasso Ferreti Sleeping Solution

Gwarancja na materac na 20 lat?

Skoro materac należy wymieniać co 7-10 lat, dlaczego niektórzy producenci dają gwarancję aż na 15-20 lat? Jest to nic innego jak chwyt marketingowy, który ma przekonać nabywcę, że materac jest dobrej jakości. Tymczasem po ponad 12-letnim użytkowaniu materaca będzie on po prostu niehigieniczny.

[i] Glen Needham Ohio State University

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ