kifoza

Kifoza – jaki materac wybrać?

Kifoza pogłębiona to poważne skrzywienie kręgosłupa, które może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń postawy (np. garba) oraz szeregu problemów zdrowotnych. Kifoza wymaga leczenia, a jednym z jego elementów jest odciążanie kręgosłupa – również nocą, kiedy śpimy. Przy kifozie wybór odpowiedniego materaca i poduszki to konieczność.

Czym jest kifoza?

Kręgosłup każdego człowieka w odcinku szyjnym jest naturalnie wygięty ku przodowi, a w odcinku piersiowym ku tyłowi. Zapewnia to podparcie głowy i utrzymanie jej właściwej pozycji. W wyniku wad postawy lub nieprawidłowości rozwoju wygięcia te mogą się pogłębić. Głowa zaczyna być nadmiernie wychylona ku przodowi, klatka piersiowa się zapada, plecy zaokrąglają. Tak zaczyna się kifoza patologiczna – schorzenie, które może mieć bardzo poważne skutki.

Najczęstszymi powikłaniami kifozy są problemy z oddychaniem (ze względu na zwiększony ucisk na klatkę piersiową), zaburzona równowaga mięśniowa, bóle pleców i głowy, a w mocno pogłębionym stadium – również widoczny garb.

Kifoza jest obecnie chorobą coraz częstszą, do której przede wszystkim przyczyniają się długie godziny spędzane przy komputerze i ciągłe pochylanie głowy nad telefonem komórkowym. W obu tych zachowaniach bardzo często przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała – wychylamy głowę do przodu, co sprzyja pogłębianiu się kifozy.

Materace dla osób z kifozą pogłębioną

Dla osób z kifozą pogłębioną bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego podparcia pod kręgosłup w części piersiowo-szyjnej. Tak, by zapewnić naturalne, ale nie nadmierne wygięcie. Materac nie może być też zbyt miękki, żeby plecy się w niego nie zapadały. Najlepiej wybrać modele twarde bądź średniotwarde – wzmacniane matami kokosowymi, z pianek termoelastycznych, a nawet materace lateksowe.

W ofercie Materasso znaleźć można kilka modeli materacy dedykowanych szczególnie osobom ze zbyt dużym wygięciem kręgosłupa piersiowego ku tyłowi. Są to:

  • Materac Premier Biospring,
  • Materac Lavender Duo,
  • Materac Viscogreen Lux,
  • Materac Swiss Lavender,
  • Materac Spinalis Ortopedic,
  • Materac Sultan Latex Extra H3 lub H4.
CZYTAJ:  Jak urządzić pokój dla dziecka?

Poduszka przy kifozie

Niemniej ważna przy kifozie pogłębionej jest odpowiednia poduszka. Zbyt wysoka i twarda może pogłębiać problem i nie pozwalać na relaks i odciążenie odcinka szyjnego. Zbyt miękka i płaska spowoduje zapadanie się głowy. Najlepszym wyborem jest zatem poduszka anatomiczna, dopasowująca się do przestrzeni szyjnych. Posiada ona specjalne zagłębienia w środkowej części i doskonale podpiera szyję. Poduszką polecaną przy kifozie jest model Madrid oraz anatomiczna poduszka Paris.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ