komfort termiczny podczas snu

Komfort termiczny podczas snu – jak o niego zadbać?

4

Dobry materac to nie tylko komfort związany z odpowiednią twardością i podpieraniem naszego kręgosłupa, ale również zapewnienie odpowiedniej temperatury naszego ciała. Dlaczego komfort termiczny podczas snu jest tak ważny i jak o niego zadbać?

Czy wiesz, że w czasie snu temperatura naszego ciała ulega obniżeniu? Wynika to, ze spowolnienia funkcji fizjologicznych. O ile podczas codziennych czynności, temperatura naszego ciała wynosi zazwyczaj między 36,4-36,9o C (mierzona pod pachą), o tyle w czasie snu, spada ona o około 0,1-1 oC  i najniższą wartość osiąga około 5 rano (bądź na dwie godziny przed obudzeniem). Ta termoregulacja naszego ciała ma spore znaczenie dla jakości naszego snu. Jeśli jest nam zbyt gorąco, faza REM (ta, w której śnimy) staje się bardzo krótka (podczas REM nie pocimy się, zatem ciała nie może obniżyć temperatury i skraca tę fazę).

CZYTAJ:  Sowa, skowronek, a może niedźwiedź? Rytm dobowy i sen

Zapewnienie właściwego komfortu termicznego podczas snu  nie tylko poprawia jakość snu, ale również wydłuża fazę snu głębokiego, w trakcie którego najlepiej odpoczywamy, a nasz organizm ulega regeneracji. Według badań przeprowadzonych w Holandii[i] z wykorzystaniem kombinezonu termicznego udało się zaobserwować spore zmiany w rytmie snu uzależnione od temperatury ciała badanego. Osoby, które spały w kostiumie termicznym, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała, dłużej znajdowały się w fazie snu głębokiego, rzadziej wybudzały się w nocy i – w przypadku osób starszych – rzadziej wstawały zbyt wcześnie rano.

Jak zadbać o temperaturę podczas snu?

Wpływ na komfort termiczny ma kilka rzeczy:

  • Zachowanie przed pójściem spać,
  • Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy,
  • Łóżko (materac i pościel).

komfort termiczny

Temperatura w sypialni

Najbardziej optymalna to 18 – 20 o C. Jeśli będzie niższa, będzie nam trudniej zasnąć, a faza snu głębokiego może ulec skróceniu (organizm będzie chciał zapobiec wychłodzeniu). Przy wyższej temperaturze, łatwiej zasnąć, ale w nocy zaczynamy się pocić, REM jest krótszy i mamy tendencję do tego, by się odkopywać, co z kolei jest niezdrowe dla naszych stawów.

Pianka TermoSilver w materacach

Czy materace termoregulacyjne mogą wpływać na zachowanie komfortu termicznego podczas snu? Jeśli jest wykonany z pianki termoaktywnej, to może. Technologia ta polega na zastosowaniu w piance specjalnych mikrokapsułek, które mają zdolności pochłaniania temperatury. Kiedy pianka materaca nagrzewa się od ciepła ciała, kapsułki pochłaniają temperaturę, pozwalając na zachowanie jednolitej temperatury ciała i uzyskanie stałego komfortu termicznego. Dzięki temu, przez całą noc utrzymywana jest identyczna temperatura ciała. W piankę tego typu wyposażone są np. materace ThermoSilver (wzbogacone bakteriobójczymi jonami srebra).

Materac - pianka Thermo Silver

CZYTAJ:  Piany HRC – nowoczesne piany w materacach

Stała temperatura podczas snu – ochrona stawów

Dodatkową kwestią o którą warto zadbać podczas snu jest taki dobór odzieży do spania oraz pościeli, by w nocy nie było nam ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Skutkiem zbyt wysokiej temperatury jest „odkopywanie się”, czyli odsłanianie części ciała, które następnie ulegają wychłodzeniu To szczególnie negatywne dla naszych stawów, łokci i kolan. Zmiany temperatury podczas snu nasilają też bóle reumatyczne. Aby temu zapobiec, trzeba dobrze dobierać pościel (w lecie nie stosować kołdry na zimę), do spania zakładać piżamy z oddychających materiałów (bez dodatku poliestru i innych sztucznych składników), a osoby które mają tendencję do niespokojnego snu mogą rozważyć zastosowanie pościeli wełnianej (np. Klasik pekora), która odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz i pomaga utrzymać wyrównaną temperaturę ciała.

Nie lekceważ komfortu termicznego w czasie snu, jeśli chcesz się naprawdę wysypiać!

CZYTAJ:  Najlepsze i najgorsze pozycje snu
[i] Brain. 2008 Feb;131(Pt 2):500-13 Raymann RJ, Swaab DF, Van Someren EJ.

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ