który materac wybrać

Jak wybrać materac w jeden dzień, nie tracąc przy tym pieniędzy i czasu?

Stoisz przed dylematem, który materac wybrać? Przygotuj się na to, że jest to proces niełatwy, bywa nawet skomplikowany. Zakup materaca to ważna decyzja, wpływająca nie tylko na komfort snu, ale i na samopoczucie w ciągu dnia. Wiąże się też z niemałym wydatkiem i poświęceniem sporej ilości czasu. Jak zrobić to szybko i bez ryzyka straty pieniędzy?

Zakupy stacjonarne czy internetowe?

Odpowiadamy: udać się do salonu stacjonarnego, zamiast kupować materac przez Internet! To właśnie wybór materaca jedynie po jego zachwalającym opisie producenta często kończy się niedopasowaniem i niezadowoleniem. Sklepy nie zawsze oferują możliwość zwrotu materaca, a nawet jeśli tak, to nie zawsze jest on bezpłatny. Nie mówiąc już o czasie straconym na wypełnianie dokumentów zwrotu i oczekiwanie na kuriera. To wszystko sprawia, że możesz zostać z nieodpowiednim materacem, a więc i stratą pieniędzy – często dużej sumy. Czas traci się też, spędzając godziny na czytaniu opisów materacy w sklepach internetowych, szukając recenzji na blogach czy opinii na forach. A przecież dobór materaca jest niezwykle indywidualną sprawą. To, co jest wygodne dla innych, nie musi takie być dla Ciebie. Dlatego właśnie materac najlepiej przetestować na sobie w sklepie. Twoje ciało samo da odpowiedź, który materac wybrać.

Wskazówki zakupowe

To Twoje odczucia – po czasie spędzonym na wylegiwaniu się na różnych materacach w ramach testów – są ich najlepszą recenzją. Nie rób zakupów w pośpiechu, przeznacz na nie odpowiednią ilość czasu. Na każdym z interesujących Cię materacy poleż wystarczająco długo i w różnych pozycjach, aby mieć co do niego pewność.

CZYTAJ:  Jak dopasować materac do pozycji spania? [AKTUALIZACJA]

Istnieją również podstawowe wyznaczniki, o których warto przeczytać przed wizytą w salonie. Dzięki tej wiedzy do testowania materacy podejdziesz świadomie i zawęzisz pole poszukiwań. Zawsze też możesz o szczegóły dopytać sprzedawcy. Poznaj główne kryteria doboru materaca.

Wzrost

Długość materaca powinna być minimum o 20 cm większa od Twojego wzrostu. Żeby powierzchnia spania była komfortowa, powinna wynosić minimum 90 cm szerokości na osobę. Oczywiście im więcej miejsca do spania, tym wygodniej.

Waga

Jeśli ważysz mniej niż 60 kg, dobry powinien być dla Ciebie materac o twardości oznaczonej symbolem H1. Kiedy Twoja waga jest w przedziale 60-80 kg, zaleca się twardość H2. W przypadku wagi 80-100 kg twardość H3, a powyżej 100 kg – H4. Nie są to jednak sztywne ramy, liczą się tu Twoje odczucia. Twardość materaca możesz też sprawdzić za pomocą „testu dłoni” – połóż się na wznak i poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod lędźwiową część Twojego kręgosłupa. Jeśli nie jest to możliwe – materac jest za miękki, jeśli miedzy dłonią a kręgosłupem jest bardzo dużo miejsca – materac jest za twardy.

Ulubiona pozycja do spania

Przy spaniu na boku wskazane są materace z lateksu (np. Sultan Latex) lub pianki termoelastycznej (np. Viscogreen).  Dla śpiących na brzuchu, choć jest to najmniej zdrowa z pozycji, najlepiej sprawdzą się materace kieszeniowe (np. Lavender Bio-ex), lateksowe (np. Premier Biospring) lub wysokoelastyczne (np. Swiss Dynamic). Jeżeli najczęściej śpisz na wznak, zastanów się nad materacami kieszeniowymi (np. Amerika), piankowymi (np. Termopur Comfort) lub lateksowymi (np. Sultan Latex Extra Lux).

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w decyzji, który materac wybrać. Pamiętaj, żeby dać sobie czas na spokojne testowanie. Jesteśmy pewni, że Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny!

CZYTAJ:  Kiedy wymienić materac na nowy?

Dołącz do facebookowej grupy dbających o dobry sen i razem porozmawiajmy o wysypianiu się ↷
KLIKNIJ