Klienci coraz częściej do wyboru materaca podchodzą świadomie i mądrze. Wiedzą, że dobrze jest sprawdzić różne modele osobiście – w salonie sprzedaży. Żadna opinia, recenzja czy polecenie nie zastąpi testu wygody materaca na własnym ciele. Materacy oraz ich parametrów jest wiele i można się w nich pogubić. Jaki wybrać?
Czas spędzony w łóżku
1/3 życia spędzona w łóżku to dużo, prawda? To właśnie przeciętnie tyle, licząc 8 godzin na dobę, przeznaczamy na sen podczas całego życia. A co się dzieje z naszym ciałem podczas snu? Cały organizm się regeneruje, mięśnie i stawy się rozluźniają, a układ nerwowy uspokaja. Te ważne procesy wspierać może wygodny materac. Dlatego tak kluczową sprawą jest jego odpowiedni wybór. A nie jest on wcale taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Prawidłowo dobrany materac wspiera całe ciało i dba o kondycję kręgosłupa, który na dobrym materacu może przyjąć właściwą i naturalną pozycję. Dzięki komfortowemu i zdrowemu nocnemu odpoczynkowi budzimy się wypoczęci, bez dolegliwości bólowych i z energią. Materac to więc nie tylko element wyposażenia naszego mieszkania, ale przedmiot wspierający nasze zdrowie i samopoczucie. Jaki wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie?
Jaki materac wybrać?
Kluczowymi aspektami przy wyborze materaca, a dokładnie – jego twardości, są waga ciała i preferencje osoby mającej z niego korzystać. Dla ułatwienia producenci posługują się symbolami twardości, którą dostosowali do ciężaru ciała użytkowników. Sugerują następujący podział: materace o twardości oznaczonej jako H1 proponują osobom o wadze poniżej 60 kg. Symbol H2 dedykują ważącym pomiędzy 60 a 80 kg. H3 to materace dla wagi 90-100kg, a H4 przypisany jest dla ciężaru ciała powyżej 100 kg. Te symbole są dość powszechne i ich odszukanie czy ocena nie stanowią wyzwania, należy jednak pamiętać, że są tylko subiektywną oceną, mającą ułatwić wybór. Inaczej jest jednak w przypadku preferencji użytkownika. Odczucia wygody są bardzo subiektywne. Trudno jest też je uśrednić i ujednolicić, dlatego materace nie mają takich oznaczeń. Można jednak spróbować przypasować się do jednego z 4 typów użytkowników materacy, łączących i preferencje, i wagę ciała.
4 typy użytkowników materacy
Typ 1: lekkie osoby lubiące miękkie materace
Osoby z tej grupy mają najłatwiejszy wybór, gdyż trudno będzie znaleźć im za miękki materac. Ponieważ waga ich ciała jest stosunkowo lekka, każdy rodzaj materaca powinien w odpowiedni sposób podpierać ich ciało – szczególnie u osób poniżej 60 kg. Warto jednak pamiętać, że zbyt miękki materac jest złym wyborem. Ciało nie będzie na nim dobrze podparte i będzie się za bardzo zapadać.
Typ 2: lekkie osoby lubiące twarde materace
Osoby lubiące twarde podłoża muszą pamiętać, że za twardy materac jest szkodliwy dla kręgosłupa i całej sylwetki. Twardość materaca powinna być optymalna. Zbyt duża nie pozwoli kręgosłupowi i reszcie ciała na swobodne i wygodne ułożenie. Sylwetka nie będzie podparta w odpowiedni sposób, lecz nienaturalnie wygięta. Ciało będzie naciskać na materac, który – przez źle dobraną twardość – nie będzie mógł się odpowiednio ugiąć na stelażu.
Typ 3: ciężkie osoby lubiące miękkie materace
Dobranie materaca dla tego typu użytkownika jest najbardziej skomplikowane. Spowodowane jest to koniecznością wzięcia pod uwagę stopnia podparcia kręgosłupa oraz sympatii dla miękkich łóżek. Na zbyt miękkim materacu kręgosłup nie będzie odpowiednio wsparty, co negatywnie wpłynie na postawę użytkownika. Mogą też pojawić się dolegliwości bólowe albo pogłębiać się już istniejące. Tu znów twardość materaca musi być optymalna.
Typ 4: ciężkie osoby lubiące twarde materace
Z kolei ta grupa jest dość łatwa w dopasowaniu odpowiedniego materaca. Twarde materace są najlepsze właśnie dla osób o większej wadze ciała. Oczywiście – nie za twarde. Jak napisaliśmy wcześniej, żadna skrajność twardości materaca nie jest polecana. Ani za miękkie, ani za twarde.
Jaki materac więc wybrać? Taki, który jest najbardziej komfortowy! Taki, który przetestowaliście w sklepie stacjonarnym w każdej z możliwych pozycji spania. Podział na te grupy jest oczywiście szacunkowy i umowny, ale być może rozjaśnia pewne wątpliwości.